Atvērs lībiešu tautasdziesmu grāmatu un disku 0
Biedrība “Mazirbes draugu kopa” sagatavojusi izdevumu, kurš veltīts lībiešu kultūras darbinieka Pētera Damberga (1909–1987) 110 gadu atcerei un filologa, lībiešu kultūras pētnieka Tenu Karmas (1924–2014) 95 gadu atcerei, informē Memoriālo muzeju apvienība.
Grāmatā publicētas tautas dziesmas lībiešu un latviešu valodā, notis ar dziesmu vārdiem lībiešu valodā, raksti par lībiešu tautasdziesmu vākumiem, publikācijām, P. Damberga un T. Karmas dzīves gaitām.
Dr. art. Laila Niedre, valodniece ievada lasītāju un klausītāju lībiešu tautasdziesmu pasaulē, atklāj teicējus, dziedātājus un muzikālā mantojuma vēsturi.
Pievienots arī skaņu disks, kur lībiešu kultūras darbinieces un valodas mācītājas Zoja Sīle un Dagmāra Ziemele lasa grāmatā publicētās tautasdziesmas, Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis “Līvlist” un Ventspils lībiešu dziesmu ansamblis “Rāndalist” izpilda dziesmas, kā arī skan senie folkloras krātuves ieraksti.
“Igauņu folklorists Oskars Loritss (1900–1961) ķērās pie lībiešu tautasdziesmu mērķtiecīgas pierakstīšanas, tomēr diemžēl krietni par vēlu – tikai 1920. gados. Lielākā daļa no senākā mantojuma, tostarp mītiskās dziesmas, nelabvēlīgo ārējo apstākļu dēļ bija jau izplēnējušas. Taču katrs piedzimst tad, kad piedzimst.
Viņa 1936. gadā publicētie 645 lībiešu tautasdziesmu teksti atspoguļo Kurzemes lībiešu garīgo pasauli, kuras pamatā ir mīlestība uz jūru, dzimto zemi, uz brīnumaini skaistajiem mākoņiem virs galvas. Lasītāji šeit var iepazīties ar nelielu, bet nozīmīgu daļu no O. Loritsa savāktajām lībiešu tautasdziesmām.” raksta Dr. habil. philol. Janīna Kursīte.
Atvēršanas pasākumā 17. maijā plkst. 17 Jāņa Akuratera muzejā piedalīsies Dr. habil. philol. Janīna Kursīte un Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis “Līvlist”.