Monika Zīle: Tāda skuba sabīdīt, sashēmot un saštukot, itin kā rīt jau pasaules gals 2
“Politiķa talants nozīmē mākslu prognozēt nākotni un pēc tam ar gurdu smaidu paskaidrot, kāpēc paredzējums nav piepildījies.” Vinstons Čērčils
Ir taisnība, ka mūs izglīto ne tikai oficiālas mācību iestādes, bet vērīgam cilvēkam arī parastā ikdiena gādā uzskates līdzekļus zinātnisko teoriju apgūšanai. Piemēru tam netrūkst. Ja kāds ar skolas programmas eksakto novirzi nedraudzējies līdz šim nesaprata fiziķu paudumus par laika rites paātrinājumu, tad skaidrības gūšanas labad nav jālūkojas Kembridžas un pat ne mūsu pašu Alma mater virzienā. Pietiks vien ar mazu iedziļināšanos 13. Saeimas darbībā.
Nu, lūk. Ja iepriekšējo sasaukumu valdošo koalīciju politiskie spēki savas īstās dziņas turēja īsā pavadiņā un atklāja otrajā vai trešajā darbības gadā, tad šoreiz nav pat ne pilni divpadsmit mēneši pēc deputātu iebalsošanas, bet “KPV LV”, Jaunā konservatīvā partija (JKP) un “Attīstībai/Par” (A/P) jau aizgūtnēm īsteno visu, ko priekšvēlēšanu kampaņās verbāli jestri apkarojuši.
Viņa partijas biedra iekšlietu pārziņa Sanda Ģirģena publisko sašutumu par biznesa uzraudzības iestāžu atļaušanos tuvoties ministra mātes uzņēmumam sabiedrība vēl joprojām nav pilnīgi sagremojusi un mēģina saprast: vai tiešām brāļi Ģirģeni uzskata, ka politiķu ģimenes locekļi iegūst neaizskaramību un likums domāts tikai parastiem ļautiņiem?…
Īstenošanā tas piedzīvojis satriecošas pārmaiņas, ieskaitot ar Temīdu nopietni sastrīdējušos personu Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāra amatā. Savukārt atklātību gluži kā “Mērnieku laiku” Oļiņiete to Kungu – “lai eimu, kur iedama, un lai daru ko darīdama, Dieva vārds man ir mutē”, – daudzinājusī “A/P” izlēca Saeimas tribīnē ar sabiedrībai iepriekš noklusētu 40 miljonus eiro vērtu likumprojektu. Vārdu sakot, šai trijotnei tāda skuba sabīdīt, sashēmot un saštukot, itin kā rīt jau pasaules gals, bet vēl jāpagūst pamieloties ar varas dārziņa augļiem.
Pa to burzmu 13. Saeimā strauji sadzimuši no partijām atšķēlušies deputāti. Viņu neskaidrā orientācija tagad mulsina vēlētājus, kuri šos tautas kalpus vēl pērnajā rudenī iebalsoja kā konkrēta politiskā spēka sūtņus. Ar ko viņi tagad biedrosies – katrs pozicionēsies atsevišķi, visi kopā dibinās Saeimā politisku sektu vai ņirbēs haotiskās kombinācijās, ietekmējot balsojumus, – vērosim rudenī.
Tagad ir atvaļinājumu laiks. Tiesa, ne visiem bezrūpīgas dienas. Politiskajās zemdegās iet karsti – notiek saliedēšanās, pārgrupēšanās un citi manevri, lai rudens sesijā koalīcija varētu elektorātam daudzmaz jēdzīgi paskaidrot, kāpēc gaidītā vietā piedzimis tas, ko redzam.