3. Nostiprini tricepsu 0
1. Kājas novieto plecu platumā un viegli ieliec ceļos. Rokas ieliec elkoņos, plaukstas novieto pie gūžām. Ieelpo.
2. Izelpā rokas virza atpakaļ, līdz tās iztaisnojas. Ieelpā atkal saliec, ieņemot sākuma pozīciju.
Vingrojums paredzēts tricepsa jeb augšdelma aizmugurējā muskuļa nostiprināšanai.
4. Nostiprini krūtis
1. Apguļas uz vēdera ar skatu uz leju. Rokas saliec un ar plaukstām balstās pret grīdu. Ieelpo.
2. Izelpā, atspiežoties ar plaukstām, ceļ augšup ķermeņa augšdaļu. Nedaudz notur un atkal nolaižas sākuma pozīcijā. Vingrojums paredzēts krūšu un rokas muskuļu nostiprināšanai.
! Nevajag pacelties līdz taisnām rokām, ja jostas daļā jūtams diskomforts; var pacelties arī ļoti minimāli.
5. Nostiprini muguru
1. Apguļas uz vēdera ar skatu uz leju. Taisnas rokas izstiepj uz priekšu. Ieelpo.
2. Izelpā ceļ augšup pretējo roku un kāju. Nedaudz notur un atgriežas sākuma pozīcijā.
3. Atkārto ar otru kāju un roku. Vingrojums paredzēts muguras, plecu un roku muskuļu nostiprināšanai.
36,6 °C konsultante ANETE RIEKSTIŅA, fizioterapeite
Ekspresintervija ar Vitu
Ar kādām fiziskajām aktivitātēm nodarbojies ikdienā?
Kopš sevi atminos, vienmēr esmu bijusi aktīvā rosībā. Ikdienā ļoti daudz iznāk pārvietoties kājām. Katru dienu sāku ar rīta rosmi. Esmu iecienījusi arī piecus tibetiešu vingrojumus, papildus ir aktivitātes ar hantelītēm, vingrošanas gumiju, kā arī balsts uz apakšdelmiem, kas aktivizē un stiprina vairākas muskuļu grupas vienlaikus.
Vai domā arī par pareizu uzturu?
Jā, manuprāt, ir būtiski, lai organisms ikdienā uzņemtu daudz dzīvā jeb nevārītā ūdens. Kādreiz man kafija negaršoja, taču nu jau vairākus gadus ļoti garšo. Bet, jūtot, ka tā atūdeņo ķermeni, cenšos aizvietot ar citronūdeni. Izspiežu citrona sulu, sajaucu ar ūdeni, tad caur salmiņu (lai nebojātu zobus) iemalkoju. Cenšos, lai pārtikā būtu svaigi, termiski neapstrādāti produkti. Ja gatavoju pati sev, garšvielas nelietoju, jo ēdienam pašam ir ļoti laba garša. Visā, kas attiecas uz ēdienu, rīkojos pēc sajūtām. Organisms bieži vien pasaka priekšā, kas tam nepieciešams.
Kāpēc tev ir svarīgi vingrot un ēst veselīgi?
Ne velti saka, ka ķermenis ir mūsu dvēseles templis. Tas jāciena un jārūpējas par to. Kustības un veselīga pārtika ir kā degviela, kas sniedz vairāk spēka, palīdz veikt lielāku darba apjomu, būtiskākais – darīt to kvalitatīvi.
Vai šie vingrojumi ir viegli izpildāmi ikvienam?
Vingrojumi ir ērti izpildāmi un patīkami. Es gan esmu pieradusi pie lielākas slodzes – man patīk kārtīgi pasvīst. Uzskatu, ka katram cilvēkam jāiemācās ieklausīties savā ķermenī un darīt tik daudz, lai nenodarītu sev pāri. Ja sen nekas nav darīts, sākt vingrot palēnām un pakāpeniski palielināt slodzi. Kustēties noteikti vajag, ja vien ir tāda iespēja. Arī šos fizioterapeites rādītos vingrinājumus vajag pievienot savai treniņu programmai, ja tie iepatikušies un šķiet noderīgi. Kustība aktivizē enerģiju, kas dod iespēju ikdienas darbus paveikt īsākā laika posmā, strukturē domāšanu un palīdz rast vispārēju līdzsvaru sevī.