Attīstības finanšu institūcijā FM piederēs 40% akciju; ZM un EM – pa 30% 0
Topošajā vienotajā AS “Attīstības finanšu institūcija” (AFI) Finanšu ministrijai (FM) piederēs 40% akciju, bet Ekonomikas ministrijai (EM) un Zemkopības ministrijai (ZM) – pa 30% akciju.Par to otrdien vienojās valdība, informē FM.
Paredzēts arī, ka vienotajai AFI līdz šā gada 15.augustam jānodod SIA “Latvijas Garantiju aģentūra” (LGA), VAS “Lauku attīstības fonds” (LAF), VAS “Latvijas Attīstības finanšu institūcijas Altum” (“Altum”) kapitāla daļas un akcijas. Pēc kapitāla daļu nodošanas taps apvienota AFI, lai ierobežotos valsts resursus koncentrētu vienā atbalsta sniedzējā institūcijā.
“AFI ir nozīmīgs instruments tautsaimniecības attīstības veicināšanai, kas dos Latvijai iespēju izveidot savu, valsts mēroga attīstības finanšu institūciju ar būtisku resursu apjomu, kā arī specifisku profesionālo pieredzi. Turklāt tas ļaus arī ietaupīt finansējumu, kas pašreiz tiek tērēts finanšu instrumentu atbalsta administrēšanai trīs atsevišķās institūcijās,” skaidro finanšu ministrs Andris Vilks (V).
AFI atbalstu plānots sniegt uzņēmējdarbības veicināšanai (biznesa uzsākšana, konkurētspējas uzlabošana, inovāciju, tehnoloģiju ieviešana), pašnodarbinātības veicināšanai, lauksaimniecības atbalstam, reģionālai attīstībai un lauku teritoriju attīstībai, kā arī energoefektivitātes paaugstināšanai un citu jautājumu risināšanai.
Tāpat līdz šī gada beigām AFI jāuzsāk īstenot jaunā Eiropas Savienības fondu plānošanas perioda 2014.-2020.gadam finanšu instrumentu valsts atbalsta un attīstības programma. Būtisks AFI darbības mērķis ir saistīts ar jaunu valsts atbalsta un attīstības finanšu instrumentu programmu izstrādi, akcentē FM.
Kā galvenos ieguvumus no vienotas AFI izveides var minēt efektīvāku valsts atbalsta instrumentu riska daļas sadalījumu ar kredītiestādēm, ārējo finansēšanas resursu efektīvāku izlietojumu, lietderīgāku un ērtāku normatīvā regulējuma izstrādi un ieviešanu, kā arī plašu un diversificētu atbalsta instrumentu portfeli vienuviet.
Kā norāda FM, AFI tieši nekonkurēs ar komercbankām, bet darbosies jomās, kurās ar tirgus mehānismiem vien nevar nodrošināt valsts noteikto mērķu sasniegšanu tautsaimniecības attīstībā, piemēram, ja finansēšana ir saistīta ar tāda finanšu institūcijas atbalsta sniegšanu komersantiem, kas netiek piedāvāts komercbanku sektorā. Tādējādi AFI nodrošinās nevis plaša spektra finanšu pakalpojumus, bet darbosies specifiski fokusētā virzienā, labojot tirgus nepilnības, kuras nevar atrisināt privātā sektora finanšu institūcijas.
AFI ir institūcija, kura sniegs atbalstu finanšu instrumentu veidā (garantijas, aizdevumi, riska kapitāls) dažādām atbalsta saņēmēju grupām – komersantiem, kā arī komersantiem lauksaimniecības jomā, daudzdzīvokļu māju īpašnieku kooperatīvajām sabiedrībām, ģimenēm ar bērniem, lai atvieglotu nosacījumus mājokļa iegādei vai būvniecībai. Valsts atbalsta programmas tiek īstenotas no publiskajiem resursiem (valsts, ES finansējums, starptautisku institūciju u.c. piesaistīts finansējums).
MK lēmums paredz nepieciešamību speciālā AFI juridiskā ietvara (likuma) izstrādei, ar kura stāšanos spēkā par AFI kapitāla daļu turētājām kļūs FM, ZM un EM.