Māmiņa, dzīvo Randalen, Norvēģijā 0
Pozitīva nakšņošanas pieredze
Puikam bija problēma ar dzimumlocekli. Devāmies pie vietējā ārsta. Slimnīcas Hamar uzņemšanā nenācās gaidīt ilgi. Pēc pāris dienām rezervēja laiku operācijai. Viss sākās laikā, kā paredzēts. Slimnīcas telpas bija tīras, koptas, interjers vienkāršs. Personāla attieksme bija superīga – naktī mūs pieskatīja divas jaunas sievietes.
Kad no rīta pamodāmies, mums piedāvāja brokastis, tēju, kafiju. Gaidījām, līdz atnāks ārsts.
Tā kā nebija paredzēts, ka nakšņosim slimnīcā, mūs ievietoja vienvietīgā pēcoperācijas palātā ar vienu gultu, televizoru, krēslu un lielu logu. Puika tomēr baidījās braukt mājās, tādēļ palikām pa nakti. Gulējām vienā gultā, vietas pietika. Ja gribētu pārnakšņot arī tētis, būtu jāņem istaba blakus esošajā hotelī par maksu.
Linda Federa, dzīvo Berlīnē, Vācijā
Nav garu rindu
Diemžēl mums ir gadījies būt gan bērnu slimnīcas uzņemšanas nodaļā, gan pavadīt pāris naktis pašā slimnīcā. Personāla attieksme vienmēr ir bijusi ļoti laba. Ja runa ir par bērnu vai grūtnieci, tad Vācijas medicīna tam pieiet ar vislielāko rūpību gan medicīniski, gan cilvēciski.
Biju mazulim blakus pilnīgi visur, izņemot operāciju zāli.
Laikā, kad bērns ir uzņemšanas nodaļā un tiek veikti izmeklējumi, nevienam no vecākiem netiek nodrošināta nedz atgulšanās, nedz ēdināšana. Tomēr te nav tādu rindu kā Latvijā. Ilgākais, ko esam bijuši spiesti gaidīt, bija divas stundas. Arī tad mūs uzņēma rindā un piedāvāja atgriezties pēc divām stundām, lai bērnam nebūtu grūti. Tā bija vīrusinfekcija, tāpēc nebija tik liela steiga. Pārējās reizes gaidīšana ilga aptuveni 20 minūtes.
Protams, ja ir jāpaliek slimnīcā kopā ar bērnu, tad vienam vecākam tiek piešķirta gultas vieta un ēdināšana.
Medicīna uz katra soļa
Abi ar vīru esam absolūti Vācijas medicīnas fani. Gan pieaugušo, gan bērnu, zīdaiņu un vecu cilvēku ārstēšana vienmēr ir augstākajā līmenī. Neatkarīgi no tā, kurš nonāk uzņemšanā, tiek izvērtēta gadījuma nopietnība. Akūti gadījumi tiek risināti uzreiz, pārējie – rindas kārtībā. Bērnu uzņemšana nedaudz atšķiras no pieaugušo. Rindas nekad nav tik garas kā pieaugušajiem, tāpat personāls ir ļoti pretimnākošs. Ja gadījums nav tik nopietns (piemēram, bērns ir saaukstējies), tad ir iespēja pazvanīt vai kādam no vecākiem pieteikt bērnu slimnīcā, lai viņam nebūtu lieki jāsēž uzņemšanas nodaļā. Berlīnē ir ļoti daudz klīniku un praktiski katrā ir arī bērnu uzņemšana. Tas nozīmē, ka piecu kilometru rādiusā var atrast slimnīcu, kur nogādāt savu bērnu. Tā ir nozīmīga atšķirība, kad runa ir par garajām rindām bērnu uzņemšanā Rīgā. Šeit medicīna ir pieejama uz katra soļa.
Ir grūti salīdzināt medicīnas sistēmu Vācijā un Latvijā, jo finansējums ir krasi atšķirīgs, līdz ar to arī iespējas. Kad lielākajam puikam bija gadiņš, tad sanāca pabūt arī bērnu slimnīcā Latvijā. Viss toreiz bija ļoti operatīvi un profesionāli. Neko sliktu nevar teikt.
Anna, dzīvo Mansfildā, Anglijā
Viena telpa visiem
Bērnu slimnīcā nākas viesoties bieži, jo mazākais dēls, kuram ir trīs gadi, jau kopš pāris mēnešu vecuma ļoti bieži slimo. Pieredze slimnīcā mēdz atšķirties. Visbiežāk bērnu apskata, izmeklē un par velti iedod nepieciešamās zāles. Ir gadījies, ka nosaka nepareizu diagnozi, un uz slimnīcu jābrauc atkārtoti.
Uzņemšanas nodaļa ir milzīga zonās sadalīta telpa, kurā uzturas gan zīdaiņi, gan lielāki bērni un viņu vecāki. Pa vidu atrodas krēsli un zīmēšanas galds. Ir arī rotaļu stūris, televizors. Telpā ir kluss stūrītis, kur ir arī dīvāns, uz kā var apgulties, ja ir tāda vajadzība. Visi vecāki gan parasti uzturas pie saviem bērniem un viņus uzrauga. Klāt var būt abi vecāki un pat vēl kāds, ja ir ieradies līdzi.
Nedēļas nogalēs ir daudz pacientu. Ir diezgan skaļi, bērni raud, īpaši, ja stundām gaida ar augstu temperatūru. Personāls ir ļoti pretimnākošs, draudzīgs, saprotošs, cenšas visu izdarīt iespējami ātri. Nekad neesmu dzirdējusi kādu pukstam, kā tas ir Latvijā. Pat, ja pacients ierodas vēlu vakarā, ārsti ir laipni un izpalīdzīgi. Nakts stundās gan viss notiek ļoti lēni, tāpēc var gadīties, ka uzņemšanā jāpavada pat desmit stundas.
Pa dienu personāls piedāvā uzkodas. Naktī gan to nedara, bet domāju, ja palūgtu, tad atnestu tēju un maizītes.
Ir spēļistaba, kur var palikt brāļi un māsas, ir pārtinamā un barošanas telpa.
Pavirša attieksme
Ir būts arī bērnu klīnikā. Tur tiek iedalīta atsevišķa palāta mammai un bērnam, kur ir gulta mammai, barošanas krēsls, bērnu gultiņa ar augstām apmalēm un televizors. Kāds regulāri ienāk un apjautājas, kā jūtas mamma un bērns, vai kaut kas ir nepieciešams, vai gribam ēst. Bet tāpat kā bērnu uzņemšanas nodaļā, arī šeit ļoti ilgi jāgaida. Nevar zināt, kad ieradīsies ārsts un kad būs rezultāti. Sākumā bērnam izmēra temperatūru, skābekļa līmeni un izlemj, vai paturēt uzņemšanas nodaļā un atrādīt speciālistam vai sūtīt uz “Walk in” centru. “Walk in” ir diennakts nodaļa, kur nosūta, ja nepieciešama ārsta apskate un recepte medikamentiem. Šajā nodaļā mūsu pieredze ir bijusi negatīva, jo vienmēr noteikta nepareiza diagnoze. Ārsti ir pavirši, iespējams, viņiem trūkst pieredzes un zināšanu.
Katrā valstī ir savas problēmas, tomēr slimnīcai ir jāparūpējas, lai bērniem un viņu vecākiem būtu ērts gaidīšanas process. Ļoti ceru, ka par to nākotnē piedomās.
Bērnus ved ārstēt uz Latviju
Šopavasar bijām slimnīcā Daugavpilī. Attieksme bija laba, bet māsiņas norādīja, ka mani bērni ir izlutināti (viņus nevarēja piedabūt veikt analīzes). Nācās to darīt ar spēku. Toties biju laimīga, ka tas tika izdarīts, jo beidzot varēja skaidri zināt, kāda ir diagnoze. Anglijā bērniem neveic analīzes līdz piecu gadu vecumam, citādi bērns tiekot traumēts. Izmeklēšana notiek, izmērot skābekļa līmeni un temperatūru. Vienmēr secina, ka pie vainas ir vīruss. Turklāt Anglijā skopi izraksta medikamentus. Desmit dienu kursa vietā izraksta zāles tikai piecām dienām, līdz ar to slimība netiek līdz galam izārstēta. Mūždien izraksta antibiotikas. Uzskatu, ka tā ir sistēmas nolaidība!
Latvijā ģimenes ārsts izlēma mūs sūtīt uz slimnīcu, jo asins analīzes norādīja uz ilgstošu infekciju. Latvijā ļoti ātri tikām pie vajadzīgajiem ārstiem. Bērns pēc tam ilgi neslimoja.
Daugavpils slimnīcā mūs pieņēma ātri, 20 minūšu laikā sarakstīja papīrus un aizveda uz palātu.
Anglijā ir jāiet pie ģimenes ārsta un jālūdzas, jāpierāda un jāpiepušķo situācija, lai pēc kritēriju lapas nolemtu nosūtīt bērnu uz padziļinātiem izmeklējumiem. Vizīti pie pediatra nereti nākas gaidīt līdz pat trim mēnešiem. Tas pats attiecas uz tālākiem izmeklējumiem. Tādēļ daudzas mammas izvēlas bērnus ārstēt Latvijā.
Situācija bērnu slimnīcā Latvijā
BKUS mājaslapā ir norādīts, ka Latvijā pie slimā bērna var nakšņot viens no vecākiem. Nakšņošanas izdevumus sedz valsts tad, ja bērnam ir mazāk par pieciem gadiem. Izdevumi tiek apmaksāti arī tad, ja bērns ir vecāks par pieciem gadiem, bet veselības stāvokļa dēļ (to lemj ārstējošais ārsts) ir nepieciešama vecāku klātbūtne. Torņakalna novietnē vecākiem ir iespēja palikt arī slimnīcas teritorijā esošajā Vecāku mājā. Slimnīcas nodaļās pieejamas vienvietīgas un ģimenes palātas (14.23 EUR – 28.46 EUR par vienu nakti).
Stājoties stacionārā, vecākiem bērna pirmā ēdienreize ir jānodrošina pašiem (zinot, kas bērnam labāk piemērots), savukārt nākamās ēdienreizes sagatavo slimnīcas virtuve. Ierodoties uz manipulācijām dienas stacionārā, vecākiem jānodrošina ēdināšana tik ilgi, kamēr bērns atrodas dienas stacionārā. Māmiņām, kuras baro bērnu ar savu pienu un atrodas pastāvīgā klātbūtnē pie bērna vecumā līdz vienam gadam, tiek nodrošināta bezmaksas ēdināšana trīs reizes dienā. Ja māmiņa bērnu nebaro ar krūti, viņai ēdināšana netiek nodrošināta.
Stacionāra pacientiem slimnīca nodrošina trīs ēdienreizes dienā, iekļaujot zivju, gaļas, piena produktus, kā arī dārzeņus.
Gan Torņakalna, gan Gaiļezera novietnēs ir kafejnīcas. Torņakalna novietnē pie Observācijas nodaļas ir kafijas, sviestmaižu un auksto dzērienu automāts, kur uzkodas ir par maksu.
Bērniem līdz 18 gadu vecumam ar ģimenes ārsta nosūtījumu konsultācijas plānveida rindas kārtībā, kā arī ārstēšanās slimnīcā ir bez maksas.
Ja ir derīgs ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums, taču konsultāciju vai izmeklējumus vēlas saņemt ātrāk, nekā piedāvā valsts, tad pakalpojums ir par maksu.
Lai bērns līdz 18 gadu vecumam saņemtu ārstēšanu bez maksas, svarīgi, lai ģimenes ārsts un speciālists, kurš izraksta nosūtījumu, kā arī izvēlētā ārstniecības iestāde, būtu noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu.