Noslēpums. Zvans no Samoa 7
Simtiem cilvēku Latvijā pagājšnedēļ saņēma negaidītus telefona zvanus no dažādām eksotiskām valstīm, piemēram, Samoa, Dienvidsudānas, Somālijas. Bijuši zvani arī no pazīstamākām valstīm – Vācijas, Lietuvas, Baltkrievijas. Ja nu zvana kāds piemirsts radinieks? Nezvana. Jo tas ir jau gana sens krāpniecības mēģinājums, kas aizvadītajā nedēļā notika ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē. Bet kāpēc krāpnieki zvanījuši tieši jums? Uztraukumam nav pamata tiktāl, ka nav notikusi jūsu datu noplūde no mobilā operatora. Kā ziņo Jaunzēlandes portāls “Newshub”, šo krāpniecības metodi sauc par “Wangiri”. Nosaukums cēlies no japāņu valodas un tiešā tulkojumā nozīmē “viens zvans un tā pārtraukšana”. Telekomunikāciju milzis “Vodafone” norādījis, ka šādos gadījumos krāpniekiem izdevies uzlauzt sistēmu, kas nodrošina starptautisko zvanu izmaksu aprēķināšanu un veikšanu. Krāpniekiem vien atlicis “uz labu laimi” ģenerēt tālruņa numurus, uz tiem zvanīt un uzlauztās sistēmas dēļ bez problēmām iekasēt naudu. Tomēr Latvijā strādājošais telekomunikāciju uzņēmums “Bite” norāda, ka īsti neesot pamata domāt, ka būtu noticis kāds uzbrukums. Drīzāk krāpnieki vienkārši pielietojuši “Wangiri” metodi bez vēl citiem iebrukumiem sistēmās. Ja neatbildat (un pat ja atbildat) nekas ļauns nenotiks, taču, ja mēģināsiet atzvanīt, par pāris sekunžu savienojumu jums draud vairāku eiro liels rēķins, kas aizplūdīs pie krāpniekiem (LTV ziņoja par kādu sievieti, kura bija atzvanījusi uz nepazīstamo numuru, tur atskanējis automātiskais atbildētājs; šī 16 sekunžu garā saruna viņai izmaksājusi 1,70 eiro).
Ko darīt? Pirmkārt, jāatceras apskatīt numuru, kas jums zvana, un jebkuru šaubu gadījumā nedz atbildēt, nedz vēl jo vairāk atzvanīt. Otrkārt, šādus numurus visdrošāk būtu ielikt viedtālruņa “melnajā sarakstā”, kas nemaz neļaus numuram jūs sazvanīt.
Mobilie operatori norāda, ka aktīvi strādā pie šādu numuru bloķēšanas, tomēr rodas šaubas, cik tas ir efektīvi, ņemot vērā, ka katru reizi zvana pavisam cits numurs.
Kas tieši zvana? Tas arī paliks noslēpums.
Autori: Ivars Bušmanis, Sanita Upleja, Raivis Šveicars, Ģirts Zvirbulis