Attālinātās mācības: skolēnu un vecāku atbildība 1
Kā tieši skolām būs jānodrošina attālinātās mācības no 23. marta līdz 14. aprīlim, to Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sola skaidrot tikai šonedēļ. Taču, ja tehnisku vai kādu citu iemeslu dēļ tās neizdosies, mācību gads varētu tikt pagarināts par divām nedēļām.
Jau ceturtdienas vakarā, dažas stundas pēc tam, kad valdība pieņēma lēmumu uz mēnesi slēgt skolas, vismaz daļa skolēnu vecāku elektroniski saņēma anketu, kurā bija jāinformē par mājās pieejamām viedierīcēm un intermeta pieslēgumu, kā arī iespējām palīdzēt bērniem mācībās.
Digitālie resursi – bez maksas
Rīgas 3. Valsts ģimnāzijas direktors Andris Priekulis pārmaiņas uztver pozitīvi: attālinātās mācības zināmā mērā ļaus ātrāk ieviest jauno izglītības saturu, proti, nu varēs redzēt, cik skolēni gatavi paši organizēt savas mācības.
Ģimnāzijā iecerēts noteikt sasniedzamos rezultātus, kas lielā mērā būs jāpārbauda skolēniem pašiem, taču būs arī daži kontroldarbi.
Piemēram, kāda pedagoģe iecerējusi sūtīt skolēniem apgūstamās tēmas un uzdevumus un pēc tam gaidīt no viņiem atbildes, kā arī informāciju par to, vai ir kādas neskaidrības un jautājumi. Tad skolotāja sagatavos atbildes uz skolēnu jautājumiem un rīkos videokonferenci.
Piemēram, ģimnāzijā plāno uzdot bērniem vismaz stundu dienā pavadīt svaigā gaisā, sporta skolotāji ieteiks labākās aktivitātes, kā arī vismaz 40 minūtes dienā lasīt.
Skolu pārstāvji norādīja uz dažādiem elektroniskajiem resursiem, kas varētu tikt izmantoti attālināto mācību laikā.
jo ārvalstu vietnēs mācību materiālu ir vairāk un tie ir daudzveidīgāki, norādīja Cesvaines vidusskolas direktors Didzis Baunis.
Portālā “uzdevumi.lv” ir ne tikai uzdevumi, bet arī teorija. Līdz ar to būs iespējams apgūt arī jaunas tēmas un pēc tam, pildot uzdevumus, pārliecināties, vai tā saprasta.
D. Baunis teica, ka skolai pieder 100 licences maksas sadaļas izmantošanai: tās izdalīšot skolēniem, kam šogad jākārto gada eksāmeni, un tiem, kam vairāk nepieciešams.
Mācību materiāli – gan digitālās grāmatas, gan citi – pieejami arī izdevniecības “Lielvārds” vietnē “Skola.lv” un izdevniecības “Zvaigzne ABC” vietnē “Māconis”. Līdz šim šajās vietnēs lielākā daļa satura bija par maksu, taču ārkārtas situācijas dēļ uzņēmēji atļāvuši vietnēs esošos mācību materiālus par brīvu.
D. Baunis saka: diez vai tas tomēr būs tehniski iespējams: ne visiem ir tik jaudīgs interneta pieslēgums un atbilstošas iekārtas.
A. Priekulis teic: ir dažādas platformas, kur būtu iespējams tiešsaistē saslēgties skolēniem un pedagogam, tomēr tās pārsvarā ir par maksu. “Skolām tomēr ir niecīgas iespējas attālinātajām mācībām izmantot kvalitatīvākos digitālos rīkus,” secina direktors.
Problēma varētu rasties daudzbērnu ģimenēs, kur skolēnu daudz, bet dators varbūt tikai viens.
Vecsaules pamatskolas direktore Lilija Bula bažījas: ja bērni daudz staigās pa lielveikaliem, tāpat būs apdraudēti un tad no skolu slēgšanas nebūs jēgas.
Ja skola nesaņems apliecinājumu, ka bērns mācās un arī vecāki nebūs ziņojuši, ka bērns kādu iemeslu dēļ to nevar darīt, tikšot iesaistīti sociālie dienesti.
Šonedēļ bija jānotiek centralizētajam eksāmenam svešvalodā 12. klasēm. Tas ir pārcelts uz maiju.
Bērnudārzā ielaiž pret parakstu
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) prasījusi, lai tiktu slēgti arī bērnudārzi, norādot, ka pirmsskolas iestāžu personāla veselība tiek pakļauta riskam. Tomēr valdība par to neizšķīrās.
Vecākiem reizi nedēļā būs jāparaksta apliecinājums, ka bērns ir vesels, nav kontaktējies ar vīrusa slimniekiem, nav bijis vīrusa skartajās teritorijās pēdējo 14 dienu laikā.
Iespējams, LIZDA prasīs valdībai noteikt, ka bērnus uz bērnudārziem var vest tikai noteiktu profesiju pārstāvji.
Piektdien situācija bērnudārzos bija dažāda, tomēr salīdzinoši daudz vecāku bija raduši iespēju paturēt bērnu mājās.
Piemēram, Rīgas 14. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja vietniece Inese Eglīte atklāja, ka no 173 iestādes audzēkņiem ieradušies ap 80 bērnu. Piektdienās parasti ir mazāk bērnu nekā citās nedēļas dienās. Vecāki nav iebilduši parakstīt prasīto apliecinājumu par to, ka bērns ir vesels.
I. Eglīte gan norādīja, ka darbiniekus tas nepasargā: “Mēs, protams, ceram, ka vecāki ir atbildīgi, taču nav saprotams, kāpēc tad nevar iet uz teātri, parakstoties, ka esi vesels.
Saprotam, ka ne vienmēr vecākiem ir iespējams nevest bērnu uz bērnudārzu, tomēr sāpina, ka atkal izglītības nozares tiek sadalītas: skolās viena kārtība, bērnudārzos cita.”
Savukārt Vecsaules pamatskolas pirmsskolas grupās piektdien nebija neviena bērna. Divi mazuļi gan bija atvesti, taču vecāki, redzot, ka citu bērnu nav, mazos grupās neatstāja.