Atsvaidzini savu mājokli ar sirsnīgu kanvu! 0
Mākslas priekšmeti jau izsenis lietoti, lai atdzīvinātu garlaicīgas un tukšas sienas telpās. Tomēr ne visiem budžets atļauj iegādāties mākslinieku oriģināldarbus. Šoreiz par kādu mūsdienu tehnoloģiju, kas sniedz iespēju papildināt savu interjeru ar gaumīgiem un sev tīkamiem dekoriem.
Kanva – kas tas ir?
Kanva ir īpašs audums, uz dažādiem tā veidiem glezno gleznotāji un izšuj rokdarbnieki. Bet, attīstoties digitālajām tehnoloģijām, kanvas audumu sāka izmantot arī par pamatu, uz kā drukāt lielformāta fotogrāfijas. Drukas krāsa, iesūcoties audumā, piešķir fotogrāfijai telpiskumu un dzīvīgumu, līdz ar to tā kļūst ļoti līdzīga gleznai.
Kā to izgatavo
Vispirms izvēlēto fotogrāfiju augstā foto kvalitātē izdrukā uz kanvas auduma. Pēc tam audumu uzvelk uz attiecīga izmēra koka apakšrāmja un piestiprina pa visu perimetru. Atkarībā no rāmja izmēra kanvas dekors ir ērti stiprināms pie sienas ar vienu vai diviem stiprinājumiem.
Bet šādu uz kanvas auduma izdrukātu fotogrāfijas gleznu iespējams lietot arī bez rāmja. Tad auduma apakšējā un augšējā malā jāparedz josla, kurā var nostiprināt stieni vai fiksējošu lenti tā, lai dekoru būtu iespējams nostiept un piekārt, piemēram, pie loga vai izmantot kā dekoratīvu starpsienu vai paneli.
Kur var lietot
Kanvas dekorus iespējams veidot dažādos izmēros, sākot no pavisam mazām – 15 × 15 cm līdz pat 180 × 200 cm lielām fotogleznām. Tas var būt neliels dekors, oriģināla dāvana vai iespaidīgs interjera elements, kas piešķir īpašu noskaņu visai telpai.
Kas jāņem vērā
Lai izgatavotu šāda veida fotogleznu, nepieciešama tikai kvalitatīva, labas izšķirtspējas fotogrāfija. Salonos, kuros var pasūtīt kanvas dekorus, iespējams izmantot gan savas fotogrāfijas, gan publiski pieejamo fotogrāfiju galeriju bildes.
Parasti salonos ir norādīti vismaz 8 – 10 standarta izmēri, bet vienmēr iespējams pasūtīt arī nestandarta kanvu. Iesniedzot fotogrāfiju, jāņem vērā vēlamajam kanvas izmēram atbilstošā fotogrāfijas izšķirtspēja, kā arī jāpievērš uzmanība, lai izvēlētajā fotogrāfijā svarīgi objekti neatrastos cieši pie bildes malām. Tas tāpēc, ka, uzvelkot audumu uz rāmja, visās malās jāierēķina papildu josla.
Kā pareizi izmantot
Tāpat kā, izraugoties gleznu, jāņem vērā telpas noskaņa, kam tā domāta, arī kanva jāpieskaņo konkrētā interjera krāsu gammai un atmosfērai.
Galvenais, lai izvēlētā fotogrāfija telpu saimniekam atsauktu atmiņā laimīgus dzīves mirkļus un asociētos ar jaukiem pārdzīvojumiem.
Jāievēro jau sen zināmās patiesības par telpas platības un dekora lieluma attiecībām – ļoti liela izmēra fotogleznai nepieciešams plašs interjers, kurā ir iespēja atkāpties vismaz pāris metru, lai uztvertu gleznu kopumā. Mazā telpā šāds dekors šķitīs nomācošs. Arī tumši vai pārāk piesātināti toņi mazu telpu padarīs vizuāli vēl šaurāku. Plašās telpās var atļauties drošākus eksperimentus ar gleznas tematiku un noskaņu. Nevajag aizmirst, ka jebkurā interjerā labi iederēsies melnbalta fotogrāfija.
Zināšanai – vienu fotogrāfiju iespējams sadalīt un izprintēt arī uz vairākām kanvas daļām, līdz ar to veidojot uz sienas diptihu vai triptihu no divām vai trim kanvām ar nelielām atstarpēm vienai no otras, bet vienu, kopēju attēlu.
Tāpat iespējams kombinēt arī vairākas mazas kanvas ar atšķirīgām fotogrāfijām. Galvenais, lai dekors telpā labi iederētos un to papildinātu.
Dabas ainavas, ziedi, ceļojumu ainas – tie ir visbiežāk lietotie kanvu motīvi. Tomēr rūpīgi jāizsver, kurā telpā kāda aina patiesi iederas, citādi nereti gadās, ka izvēlētā ainava ir pilnīgā kontrastā ar vietu, kur tā novietota. Piemēram, bangojoša jūra negaisa laikā pie guļamistabas sienas nerosina uz atpūtu un miegu.