Atsvaidzināt asinis “Skaņu mežā” 0
No 6. līdz 13. oktobrim nepieradinātās mūzikas festivāls “Skaņu mežs” tā 10. gadskārtā sola pamatīgu daudzdienu balli, kurā apvienotas dažādas mākslas disciplīnas – dzeja, akadēmiskā un alternatīvā mūzika, filma un dzīvais priekšnesums, laikmetīgā un pagrīdes mūzika, klasika ar eksperimentu. Festivāls bez maksas piedāvās arī filmu programmu un izstādi.
“Skaņu mežā” bieži dzirdami mūziķi, kas gan pārsteidz, gan garlaiko, gan šokē, gan nav acumirklī uztverami. Tomēr viņus vieno vēlme uzņemties radošu risku. Pēc desmit gadu darbības, uzdodot jautājumu par “Skaņu meža” “formātu”, tā organizatori atbild – vēlme atainot pašas jaunākās norises mūzikas pasaulē, provocēt interesantus muzikālus notikumus Rīgā, padarot šo pilsētu par kulturāli interesantāku vietu tās iedzīvotājiem.
“”Skaņu mežs” kā mūzikas un ar to saistītās mākslas festivāls izvirza mērķi savai publikai “atsvaidzināt asinis” un, iepazīstinot ar jaunu, novatorisku mūziku, kino un mākslu, paplašināt tās horizontus un piedāvāt alternatīvas ierūsējušiem ieskatiem par kultūru,” vēsta tā rīkotāji.
Festivālu 6. oktobrī aizsāks jauns “Skaņu meža” projekts “Vārdrūme”, kas notiks Latvijas Radio 1 koncertzālē. Tajā Latvijas dzejnieki un mūziķi apvienojušies, lai radītu sintēzi starp cilvēka runu un nepieradinātām mūzikas skāņām. Skanēs trīs simfonijas, katru no tām izpildīs trīs mākslinieku pāri – dzejnieks Edvīns Raups un skaņu māksliniece Jeļena Glazova, Rūta Mežavilka un Platons Buravickis, kā arī Inga Gaile sadarbībā ar Rostislava Rekutas muzikālo projektu “Sound Meccano”. Koncertā viesosies arī jaunā igauņu komponiste Tatjana Kozlova, vairāku starptautisku jaunās mūzikas forumu laureāte – pērn viņas skaņdarbs “Desintegration chain” tika izraudzīts par vienu no desmit labākajiem Starptautiskajā komponistu Rostrumā Vīnē. Raibajam pulkam pievienosies pasaulē atzīta autoritāte – amerikāņu komponists Kristians Volfs, kurš, tāpat kā leģendārais Džons Keidžs, pārstāv tā dēvēto Ņujorkas komponistu skolu. Rīgā 79 gadus vecais komponists uzstāsies kopā ar perkusionisti Robinu Šulkovsku.
11. oktobrī “Skaņu mežs” pārceļas uz kinoteātri “Splendid Palace”. Te varēs piedzīvot latviešu komponistes Santas Ratnieces jaundarba “Ondualo” pirmatskaņojumu. Pēc “Skaņu meža” pasūtinājuma rakstītais darbs iecerēts kā sapnis, kurā atmostas no cita sapņa. “Skaņdarba rašanos iedvesmojušas Mēness jūras, kas ir tumši, plaši senu vulkānu izvirdumu iespaidā veidojušies bazalta līdzenumi, ko senie astronomi arī noturēja par jūrām,” stāsta autore.
Koncertā viesosies arī viens no Berlīnes aktuālākajiem starpdisciplīnu mākslas pārstāvjiem – Jans Pēters Zontāgs, kurš savos darbos apvieno filosofiskas un tehnoloģiskas vīzijas. Rīgā komponists sniegs divas performances: Šūberta dziesmu ciklā “Winterreise” balstītu skaņdarbu “Sundogs”, ko veido 21 minūti ilgstoša videoprojekcija un dzīvā kontrabasa un trombona skanējums. Tepat varēs sastapt brīvos improvizētājus un tā sauktā brīvā džeza meistarus Pēteru Brecmani un Matsu Gustavsonu. Viņiem raksturīgs raupjš skanējums, cieņas apliecinājums džeza klasiķiem un tehniska virtuozitāte.
Bet holandiešu skaņu mākslinieks Zuidervelts piedāvās skaņu celiņus, kas radīti katrai no latviešu dzejnieka Imanta Ziedoņa krāsainajām pasakām. Viņam pievienosies Eiropas mūzikas izdevumu cildinātais Liverpūles projekts “Swords”, kura mūziku raksturo arī kā atsauces uz Liverpūles apskaužamo popmūzikas vēsturi.
12. oktobrī viens no “Skaņu meža” desmit gadu centrālajiem notikumiem – koncertzālē “Palladium” uzstāsies projekts “Stellar Om Source”, viens no zināmākajiem pagrīdes sintezatoru renesanses vārdiem, ko raksturo skaistas un hipnotiskas retrofutūristiskas muzikālas un vizuālas vīzijas. Aiz projekta nosaukuma slēpjas itāliešu/ franču izcelsmes mūziķe, arhitekte un dizaina pasniedzēja Kristele Gualdi. Uzstāsies arī vairāki Latvijas “bītmeikeri”: Oriole, dzīdžejs Krii, kā arī starptautiski pazīstams, leģendārs dabstepa pionieris no Londonas – dīdžejs “Kode9”, kā arī amerikāņu dziedātāja un komponiste Lorela Heilo, kuras mūzika ir kā radīta, lai to klausītos deju zālē ar visu ķermeni, izmantojot skaņu sistēmas. Viesosies arī skaņu mākslinieki no ASV un Lielbritānijas.
13. oktobrī “Skaņu mežs” aicina uz Anglikāņu baznīcu, kur viesosies trīs ārvalstu skaņu mākslinieki: Filadelfijas mākslinieks Kriss Meidaks, kas ietekmējies no Stenlija Kubrika hrestomātiskās “2001”. Somu vizuālā māksliniece un mūziķe Merja Kokonena jeb Islaja tiek salīdzināta ar Bjorku. Viņa rada multiinstrumentālu pavadījumu saviem laikmetīgā folka dziedājumiem somu valodā. Skandināviju pārstāvēs arī norvēģu komponistes, žurnālistes un rakstnieces Jenijas Vālas projekts “Nude on Sand”. Viņas mūzika ir skaudra blūza, popmūzikas un brīvas instrumentācijas savienojums.
Otrajā koncertā Anglikāņu baznīcā (29. X) viesosies eņģeļa balss īpašniece Džuliana Bārvika no Bruklinas, kura savu sapņaino balsi klāj kārtās un izklausās kā “vienas balss koris”. Pasaulē populārākais neatkarīgās mūzikas portāls “Pitchwwork.com” viņas debijas albumu “The Magic Place” nosaucis par aizvadītā gada 24. labāko pasaulē. Viņai sekos viens no nedaudzajiem vecās paaudzes minimālisma komponistiem, ņujorkietis Fils Nibloks.
“Skaņu meža” ietvaros Rīgas Kino muzejā norisināsies filmu programma (13. X), kas bez maksas piedāvās 2011. gada Oberhauzenes starptautiskā īsfilmu festivāla labāko mūzikas video produkciju izlasi. Festivāla ietvaros (19. X – 4. XI) Kaņepes kultūras centrā norisināsies Kaspara Groševa personālizstāde “H”.
UZZIŅA
Plašāka informācija: www.skanumezs.lv