Atslēgas sirdsmieram 0
Vēl ne tik sen lauku mājās durvis neslēdza, pietika priekšā nolikt slotu, lai kulturāls ciemiņš saprastu, ka saimnieku nav mājās. Pilsētās valda skarbāki likumi un unificētajās daudzdzīvokļu mājās nelūgts ciemiņš reizēm var ieklīst pat netīši. Gadījuma zagļiem (dzērājiem, klaidoņiem, narkomāniem) nav ne prasmes, ne pacietības durvis atmūķēt. Viņi iekļūst vaļējos dzīvokļos, kurus saimnieki aizmirsuši aizslēgt, vai arī ielaušanās aprobežojas ar kājas spērienu pa durvīm. Bīstamāki ir apzināti zagļi, kas upuri nolūko, izseko, izstrādā operācijas plānu un to realizē. Pārsteidzoši, tomēr joprojām daudzi tur saskata pat kaut ko romantisku… Augstākā profesionālo zagļu kategorija ar niekiem nekrāmējas un ķeras pie darba tad, kad ir skaidrs guvuma apjoms. Operācijas plāns tiek izstrādāts pēc visiem militārās stratēģijas noteikumiem, un, lai atturētu rūdītākus “ekspertus” no negaidītas svešas mantas konfiskācijas, nepieciešamas pastiprinātas drošības ārdurvis ar vismaz vienu izcilu atslēgu. Ja dzīvoklim ir balkons, jāpārdomā, kā to nosargāt (piemēram, ar slēdzamiem metāla aizkariem). Katrā ziņā dzelžos kaltu, nopietnām atslēgām izraibinātu durvju izskats dažus zagļus aizbaida, toties citus ieintriģē – tātad ir ko laupīt. Ielaušanās lielmeistarus tehniski būs grūti atturēt, tomēr arī viņi rēķinās, cik liels laiks jāpavada, durvis mūķējot, un vai guvums būs to vērts.
Izvairīties no aizmāršības palīdz atslēga ar pašfiksējošo mēlīti, kas pati aizcērtas un aizslēdzas, durvis aizverot. Ar kokskrūvēm pieskrūvētu uzliku (dekoratīvās metāla plāksnes, kas sedz no abiem sāniem) no ārpuses ir viegli atskrūvēt un piekļūt cilindram, tātad durvis var uzlauzt ļoti īsā laikā. Tādēļ esošai slēdzenei ieteicams pastiprināt slēdzenes uzlikas. Drošākas ir uzlikas ar caurejošām metāla skrūvēm, kas pastiprina durvju vērtni, saskrūvējot atslēgu kopā ar durvju korpusu un tā aizkavējot frontālu uzbrukumu durvīm. Uzlikas var būt arī vairāk nekā 10 mm biezas un izgatavotas no dažādiem materiāliem. Turcijā un Ķīnā ražotās uzlikas būs ekonomiskas, Rietumos gatavotās misiņa uzlikas – dārgas un izsmalcinātas.
Apdraudēts ir arī slēdzenes serdenis – ar 1,5 kg āmuru un dorni ietrenējies zaglis serdeni no slēdzenes var izsist un atvērt durvis 30 sekunžu laikā. Tāpēc der izmantot cilindra aizsardzības bruņu uzliku. Tā ir ovāla metāla detaļa, kura, nostiprināta virs slēdzenes serdeņa, neļauj tik viegli serdeni izsist. Pastiprinātas rokturu uzlikas un serdeņa bruņu uzlikas var iegādāties, pērkot jaunu esošai atslēgai, vai arī nomainīt furnitūru jau iebūvētai atslēgai. Iegādājoties jaunas slēdzenes detaļas, jāzina esošais atslēgas tips, lai visas detaļas sakristu.
Dažkārt ielaušanās notiek, ar fleksi pārzāģējot eņģes un durvis vienkārši izceļot. Tāpēc mazs un noderīgs durvju uzlabojums ir pretizcelšanas aizsardzības plāksnes (maksā pāris eiro) – divas plāksnes ar dzelzs tapu un ligzdu, ko attiecīgi ieskrūvē kārbā un vērtnē. Kad durvis ir aizvērtas, plāksnes notur durvis vietā pat tad, ja eņģes ir pārzāģētas.
Nākamais drošības solis ir iegādāties atslēgas cilindru ar paaugstinātu sarežģītību. Parastajam slēdzenes cilindram ir pieci pini. Tie ir mazi, uz atsperēm novietoti kodu stienīši, kas atrodas cilindra iekšpusē. Uzskata, ka pieci pini ir viegli atmūķējami, labāks ir slēdzenes cilindrs ar sešiem piniem, vēl labāk, ja ir horizontāli ievietojama multiatslēga (abpusēja atslēga). Zagļi slēdzenes bieži mēģina atmūķēt ar smalkām adatiņām – vairāk par piecām tās slēdzenes serdē tehniski nevarot ievietot.
Noderīgi, ja durvīm no iekšpuses ir otrs slēdzis. Atrodoties mājās, ar to ērti atvērt un aizvērt durvis. Izejot no mājas, ar otru slēdzi viegli nobloķēt slēdzeni, lai durvis nevarētu atvērt bez atslēgas, kas automātiski atbloķē slēdzeni. Speciālisti uzskata, ka tas ir ērti ekstremālās situācijās, piemēram, dzīvokļa ugunsgrēka laikā, kad ātri jātiek ārā. Novērots, ka 15 sekunžu laikā cilvēks nevar atrast atslēgas un krīt panikā. Vēl lielāku drošības pakāpi nodrošina diskveida slēga cilindrs. Atslēgu tur ievieto pa slīdošu vadulu, un berzes moments ir ļoti neliels, tātad atslēga kalpos ilgi. Šī tipa slēdzenēm ir vēl viena priekšrocība – maza atslēgas slēdzenīte.
Atslēgu mode attīstās, un modernās slēdzenes cilindrs pēc magnētiskā koda atpazīst atslēgu. Atslēgas domātas ne tikai dažādām drošības pakāpēm. Jo biezākas durvis, jo garāks slēdzenes cilindrs nepieciešams. Vairumtirdzniecības bāzēs atslēgas nopērkamas plašā diapazonā: no 50 mm līdz 130 mm biezām durvīm. Tāpat piedāvā atslēgas ar nobīdītu vidus vietu un izmainītu slēgšanas leņķi. Jāatceras, ka atslēgas zobiņi nodilst un pienāk brīdis, kad slēdzeni nevar atvērt. Tāpēc speciālisti iesaka izmantot pazīstamu zīmolu atslēgas, kuras izgatavo no īpašiem materiāliem.
Latvijā nopērkamas gan Turcijā un Ķīnā ražotas atslēgas par atbilstošu cenu, kā arī vadošo Rietumu brendu – itāļu “Cisa”, somu “Abloy”, zviedru “Assa”, vācu “Abuss” – slēdzenes. Labus korpusus ražo mūsu “Kurzemes atslēgas”, no Krievijas nāk ierastie uzliekamie “šleperi”, kas ir vienkārša un ekonomiska papildu atslēga. Laba atslēgu izvēle ir specializētajos veikalos, kā arī celtniecības lielveikalos “Kurši”, “K-rauta”, “Krūza” un īpaši “Depo”.
“Labs atslēgas serdenis kalpo 10 – 15 gadus, tiesa, reizi gadā to jāieeļļo ar speciālo atslēgu vai ieroču eļļu. Ja atslēga ķeras un to nākas griezt ar spēku, ātrāk izdilst cilindra elementi, tādēļ jārūpējas, lai atslēga vienmēr grieztos viegli,” piekodina Andris Lepsis, atslēgu furnitūras vairumtirgotāja SIA “Fermeris” direktors.
UZZIŅA
Ja atslēga salūzusi, nozaudēta vai durvis netīši aizcirtušās, var izsaukt atslēgu SOS servisu. Speciālisti pēc uzlaušanas veiks arī durvju cilindru nomaiņu un uzstādīs pretuzlaušanas furnitūru. Iegādājoties labu un dārgu slēdzeni, uzreiz pie pārdevēja jāpainteresējas, kuru SOS firmu labāk izmantot.