“Versius” robota roku palīdzība ķirurģijā varētu izmaksāt ap 3000 dolāru par desmit operācijām.
“Versius” robota roku palīdzība ķirurģijā varētu izmaksāt ap 3000 dolāru par desmit operācijām.
Publicitātes foto

“Atslēgas caurumos” operēs robots. Ko tas spēj jau šobrīd 0

“Man nevajag robotu asistentu, kas palīdz operāciju laikā,” sākotnēji nodomāja ginekoloģijas ķirurgs Marks Slaks, kad pie viņa vērsās Lūks Heiress, lai iepazīstinātu ar viņa radīto unikālo ķirurģisko robotu “Versius”. Slaks norādīja, ka neredz tam pielietojumu, jo neesot nekā tāda, ko viņš nevarētu izdarīt pats.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas
Tomēr lielākā ķirurga problēma bijusi nevis nespēja kaut ko paveikt, bet gan nogurums, kas rodas pēc vairāku stundu operācijām. Šajā brīdī roboti var lieti noderēt.

Lai ķirurgiem palīdzētu un medicīnas nozarē veiktu revolūciju, Heiress četrus gadus izstrādājis “Versius”, šajā laikā idejas realizācijai piesaistot arī 75 miljonus dolāru no dažādiem investoriem. “Versius” jau pavisam drīz varētu palīdzēt šobrīd modernāko operāciju veikšanā.

Esošie roboti nav attaisnojuši cerības

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā raksta biznesa un tehnoloģiju portāls “Wired”, ideja nemaz nav jauna, jo jau 2003. gadā slimnīcas Londonā sāka izmantot līdzīgus robotus, kuri veica minimālās piekļuves operācijas jeb operācijas caur “atslēgas caurumiem”, kurās tiek veikts viens vai vairāki mazi iegriezumi, nevis viens liels. Šādai operācijai ir vairākas priekšrocības, piemēram, mazāks pēcoperācijas sarežģījumu risks, ievērojami mazāk sāpju, mazāk zaudētu asiņu un ātrāka atlabšana pēc operācijas. Šāda ķirurģiska iejaukšanās ir viena no modernākajām un saudzīgākajām šobrīd iespējamajām metodēm.

Tā kā pieprasījums pēc šādām operācijām arvien pieauga, radās problēmas pieprasījumu izpildīt – trūka ķirurgu, kuri gana sarežģīto operāciju varētu veikt. Līdz šim palīdzēja ASV kompānijas “Intuitive” radītais 750 kilogramu smagais, uz īpašas “Da Vinci” sistēmas strādājošais robots, kuru ķirurgi var kontrolēt attālināti.

Tomēr Heiress uzskatījis, ka “Intuitive” problēmu neesot atrisinājis. “Ik gadu veic apmēram 12 miljonus operāciju. Pusi no tām, izmantojot “atslēgas caurumu” metodi, taču arī lielākā daļa pārējo operāciju būtu jāveic ar šo metodi. Taču tā nenotiek. Turklāt no šiem sešiem miljoniem operāciju tikai 800 000 veic ar “Intuitive” robotiem.”

“Mūsdienās tikai 5 – 10% operāciju ir robotizētas,” viņam piekrīt arī uroloģijas profesors no privātās Lielbritānijas slimnīcas “The London Clinic”, “no “Intuitive” sistēma nav kļuvusi plaši pieejama.” Iemesli ir divi – lielās izmaksas un robota iespaidīgie izmēri (“Versius” rokas sver tikai 15 kilogramus).

Izrādās, ka “Intuitive” ir uz mūžu piesiets vienai vietai izmēru dēļ, to nevar pārvietot, kas ievērojami samazina tā izmantošanas potenciālu.

Tā kā šā iemesla dēļ ievērojami samazinās veikto operāciju skaits, slimnīcām neatmaksājas maksāt lielu naudu par robotu, kas nav regulāri izmantojams. “Intuitive” robots ņemts palīgā tikai pāris reizes nedēļā, taču, līdzko šādu robotu varētu nodarbināt trīs četras reizes dienā, tā potenciāls krietni uzlabotos. Un tieši to sola nodrošināt “Versius”, kuru samērā vienkārši var demontēt un pārnest uz citu operāciju zāli. Tāpat jaunais robots ieguvis vairākas “rokas”, kurā katrā atrodas viens no nepieciešamajiem instrumentiem, tā nodrošinot mobilitāti un ergonomiju. Iepriekš “Intuitive” bija aprīkots ar vienu centrālo pīlāru, kas turējis visus instrumentus.

Lētāks, mobilāks un vieglāks

Tieši rokas ir “Versius” trumpis. “Iepriekš robotu rokas varēja veikt sešas elementārākās darbības – kustēties uz leju un augšu, uz priekšu un atpakaļ, pa labi un pa kreisi. “Versius” rokām pievienojām papildu locītavas, līdz ar to tā elkoņi var grozīties, dodot iespēju paveikt daudz vairāk,” portālam “Wired” norādījis Heiress. Viņš uzskata, ka ar “Versius” palīdzību pieredzējuši ķirurgi varēs operēt pat astoņas stundas dienā, nevis divas, kā tas ir šobrīd, tādējādi palīdzot vairāk cilvēkiem. Turklāt robots par katru operāciju saglabā datus, kas ārstiem operācijas ļauj analizēt un savu sniegumu uzlabot.

Reklāma
Reklāma

Kā ar izmaksām? Heiress norāda, ka līdz šim roboti izmaksājuši līdz 4000 dolāriem par 10 operācijām, kopējām robota izmaksām tā dzīves posmā sasniedzot astoņus miljonus dolāru. Viņš ar “Versius” šo summu cer samazināt par 30 – 40%.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.