Atsāksies Rīgas pils renovācija 0
Pēc Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēkas pabeigšanas par nacionāli svarīgāko rekonstrukcijas un renovācijas objektu Latvijā atkal ir kļuvusi Rīgas pils.
Paredzams, ka izpētes un atjaunošanas darbi Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam (LNVM) domātajā Rīgas pils kastelas jeb senākajā daļā sāksies jūlijā, vakar preses konferencē pavēstīja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pārstāvis Arnis Blodons.
Rīgas pils kastelas restaurācijas un pārbūves projekta autora, pilnsabiedrības “Rīgas pils kastelas projekts” pārstāvis, arhitekts un projekta vadītājs Reinis Liepiņš uzsvēra, ka šis būs ievērojams notikums kā Latvijas arhitektūras, tā restaurācijas un kultūras dzīvē kopumā: “Rīgas pils cauri laikiem nostāvējusi ļoti labā režīmā. Visas šīs vērtības – arhitektoniskās un restaurējamās – šobrīd ir tajā iekšā un gaida savu atklāšanu.” Kastelas daļas renovācijas pirmās kārtas izmaksas ir 20,6 miljoni eiro. Pēc pašreizējiem plāniem, celtniecības darbi pilī jāpabeidz līdz 2018. gada 1. augustam. Tomēr jau tagad skaidrs, ka restaurācijas darbi pēc tam turpināsies vēl vairākus gadus. Pulka ielas muzeju krātuvju komplekss, kur darbi jau sākušies, jāpabeidz līdz 2018. gada 30. aprīlim.
Blodons atzina, ka unikālu vēsturisku atradumu gadījumā darbu termiņi var mainīties, bet projekts – sarežģīties: “Tas ir viens no riskiem, kas nebūtu tas nepatīkamākais, jo, atrodot tādas lietas, vēsture kļūtu bagātāka. Šodien bijām ar “TV Panorāmu” pie agrāk aizmūrētas, tagad atlauztas ejas Svina tornī un kameras prožektora gaismā ieraudzījām uzrakstu “Vermauert 1871” (“Aizmūrēts 1871. gadā”). Tā bija lieta, ko neviens agrāk nebija pamanījis.”
LNVM direktors Arnis Radiņš pauda pārliecību, ka Latvijas 100 gadu jubileju 2018. gada beigās muzejs sagaidīs ar īpašu valstiskuma gadadienai veltītu izstādi Rīgas pils telpās. Lai kādi būtu kavēkļi, arī pašām muzeja telpām pilī tajā laikā tehniski jābūt gatavām apmeklētāju uzņemšanai.
Pilnībā ekspozīcijas pārvešana un iekārtošanās jaunajās telpās ilgs līdz 2024. gadam. Ekspozīcijas platība tad būs 6000 m²; tai būs daudz ērtāks plānojums un laikmetam atbilstoši jaunievedumi.
Tostarp muzeja ļaudis ir pilnībā iedzīvojušies un apguvuši LNVM pagaidu telpas Brīvības bulvārī 32. Šobrīd ekspozīcijai kopumā 30 telpās vairs netrūkst neviena Latvijas vēstures perioda – no senvēstures līdz 21. gadsimtam.