Ekrānšāviņš no Skaties.lv

VIDEO: Smagi slimam mazulim atsaka antivielu poti, ko būtu jāveic, ja ir tāda diagnoze 0

Mazais Leonīds Ērgļu ģimenē ir trešais bērniņš. Pasaulē nācis priekšlaikus, 25. grūtniecības nedēļā. Mazais Leonīds ir “follow up” jeb “seko līdzi” programmā. Tā paredz īpašas rūpes par priekšlaikus dzimušajiem līdz divu gadu vecumam. Tādēļ ģimenei bijis pārsteigums, ka bērns nevar saņemt RSV vīrusa antivielu poti, kas ar viņa diagnozi būtu jāsaņem, stāstīts Skaties.lv sižetā.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Ārpus mammas vēdera mazais ērglēns jau no pirmās dienas cīnījies par dzīvību – viņš piedzima bez dzīvības pazīmēm. Viņam bija dažādas veselības problēmas un viņš ir bērniņš ar īpašām vajadzībām.

Mamma saka paldies ārstiem, kas palīdzēja, bet tētis tic, ka bērniņš ir parādījis, ka cīnās un var.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dalības “follow up” programmā, kurā Leonīds piedalās, mērķis ir veicināt attīstību un laikus priekšlaikus dzimušajiem atklāt un novērst nopietnas veselības problēmas.

Mamma stāsta, ka viņa uzzināja, ka ir tāda pote pret RSV vīrusu – dārga antivielu pote – vien no citām priekšlaikus dzimušo bērniņu māmiņām. Maziem bērniem šis vīruss var noritēt smagi.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe stāsta, ka šis vīruss izraisa saslimšanu bronhiolītu. Un neiznestiem bērniņiem tā var noritēt smagāk nekā iznestiem.

Leonīdam ir arī elpceļu un plaušu bojājumi, diagnoze bronhopulmonālā dispāzija. Neonatologu asociācijas un pašas bērnu slimnīcas oficiālajās rekomendācijās šādos gadījumos ieteikts lietot dārgās, bet valsts apmaksātās antivielas.

Kad mamma zvanījusi un jautājusi, kad viņas bērnam šī pote pienākas, viņai paskaidrojuši, ka viņi no rindas ir izņemti, jo mums pote nepienākoties. Pulmonologs esot apskatījies un pateicis, ka viņam pote nav vajadzīga un bērns “nav tajā vecumā”. Proti, Leonīds, kad antivielas ievada gripas sezonas laikā, būs vecāks par sešiem mēnešiem – tātad neietilps slimnīcā izstrādātajos kritērijos. Kritērijus noteikuši slimnīcas ārstu ekspertu grupa. Medikaments esot ļoti ļoti dārgs. “Zināms, ka ASV ir lielāks medicīnas finansējums – tur šo poti finansē līdz 12 mēnešu vecumam. Bet lielākā daļa Eiropas valstu uzskata, ka izmaksu efektīvi pote ir līdz šiem sešiem mēnešiem,” skaidro Renāte Snipe. Viņa turpina: “Ja šis bērniņš ir dinamiskās novērošanas programmā, tātad viņu pēc konkrēta plāna skata neonatologs un ja viņš redz, ka bērnam ir šīs plaušu, sirds vai imunoloģiskās problēmas fonā, tad viņš var lemt nosūtīt pie speciālista. Pulmonologs var lemt, ka bērniņam arī pēc sešu mēnešu vecuma antivielu ievadīšana ir nepieciešama.”

Reklāma
Reklāma

Vecākus uztrauc, kā varēja pieņemt lēmumu atteikt antivielu finansēšanu pirms pulmonologa slēdziena. Vizītē pie speciālista plānots doties decembrī. Bet kad piedraudēts iesaistīts mediju un veselības inspekcijas iesaisti, uzzināts, ka lēmums taps vēlāk un vizīte pie speciālista pārcelta agrāk.

Nobeigumā ārste Renāte Snipe vēlas atvainoties, ja “mēs esam radījuši kādus pārpratumus un nesaprašanās”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.