Daudzpakāpju puķu dobes

Ātri ierīkojamas un praktiskas dobes! Augstās dobes jāsāk veidot jau tagad 10

Kā iekopt savu pirmo dobi vietā, kur aug tikai zāle? Gribētos vienkāršu metodi, bez aršanas. Jautā Irīna Baložos.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Tagad jāsāk veidot jaunu dobi, ja vēlas pavasarī tikt pie stādīšanas, skaidro Daina Zvejsalniece, kura Rogovkā savu dārzu kopj pēc permakultūras metodēm.

“Iesācējam prātīgāk sākt ar mazumiņu, katru gadu paplašinot apkopjamās platības. Tad pamazām radīsies skaidrība, kā kas jādara un cik laika un pūļu prasa augi.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Pat mazā pilsētas dārziņā rodas tik daudz materiāla, ka katru gadu var izveidot vismaz vienu dobi. Muļķīgi ir maksāt naudu, lai to visu nodotu atkritumos.

Ātri, taču dārgi

Pavisam vienkārša metode ir dobēm noskatītajā vietā noklāt kartonu. Nereti iesaka kartonu salaistīt, taču kartons pievilks mitrumu no augsnes un mēneša laikā būs sadalījies.

Dobei izveido 15–20 cm augstus bortiņus no dēļiem. Kasti piepilda ar melnzemi. Apakšā ber kaut ko vienkāršāku, virspusē augam paredzēto gatavo substrātu. Visu labi salaista vai sagaida pamatīgāku lietu. Pēc tam uzreiz sēj vai stāda, ko vēlas.

Taču šādas dobes izmaksās dārgi. Turklāt rudenī, ja nav paredzēts uzreiz kaut ko stādīt, nebūs lietderīgi augsnē iestrādāt minerālmēslus, organiku vai lietot bagātinātu substrātu, jo pa ziemu labums izskalosies.

Pakāpeniski un prātīgi

Videi un maciņam draudzīgāka metode ir veidot šādas dobes pakāpeniski. Sāk tagad un stāda vai sēj pavasarī. Ja paredzētajā vietā augsne daudzgadīgo nezāļu pilna, to noklāj ar kartonu.

Ja tas ir tikai pļautais mauriņš, kartonu var neklāt. Maliņas dobei var veidot, var neveidot. Kārtīgāk un glītāk izskatās dārziņš, kur šādas apmalītes būs. Turklāt ir vieglāk augus apliet, zāle no malām nesprauksies dobē.

Dobes var veidot arī augstākas, taču augi būs vairāk jālaista un vajadzēs daudz materiāla, lai lielo kasti piepildītu. Augstās dobes ir labākais risinājums, ja zeme pavisam nabadzīga vai būvgružu pilna, kā tas ir daudzos jaunajos ģimenes māju rajonos.

Reklāma
Reklāma

Kārtaini un dažādi

Pirmajam oderes slānim labi zemi noklāt ar siena vai salmu kārtu – derēs gan svaigie, gan pērnie. Biezumu var variēt, taču pietiks ar 30 cm biezu slāni.

Daina Zvejsalniece labāk izvēlas sienu, jo tas ir vieglāk pieejams. Turklāt bioloģiskos salmus ir grūti atrast, bet intensīvajā lauksaimniecībā salmi ir dabūjuši vielas, no kurām gudrāk izvairīties.

Dobei vai kastes pildījumam var likt visu, kas dārzā pamazām sarodas, piemēram, kārtām ber pļauto mauriņa zāli, tad sagrābtās kritalas, koku lapas. Der arī sīki zariņi, ziemciešu laksti, dažādas augu atliekas, pa kādam čiekuram, olītim.

Lieliski, ja var iegādāties kūtsmēslus, melnzemi vai kompostu. Šādā dobē labi noder velēnas, kas iegūtas, atcērtot dekoratīvo dobju maliņas, rokot bedres kociņiem.

Pareizi kaudzi rudenī veidot augstāku par dobes apmalīti, jo organika krietni sasēdīsies.

Auglīgi un vērtīgi

Lai viss savāktais labāk sadalītos, krāvumā iekaisa vai aplaista to ar kādu no biokompostētājiem. Var arī pievienot Trihodermīnu vai citus mikrobioloģiskos mēslojumus, kas palīdzēs augu atliekām straujāk sadalīties. Pavasarī krāvums un augsne zem tā būs pārvērtusies par auglīgu, irdenu substrātu.

Ja pavasarī šķiet, ka augi vēl nav gana sadalījušies un augsnes stādīšanai ir pamaz, virskārtai var uzbērt kādu kūdras substrātu. Lētāks variants – iebērt to tieši katra auga stādīšanai paredzētajā bedrītē.

Paaugstinātajās dobēs var stādīt arī augļukokus, ogulājus. Pat ja zem dobes ir tikai akmeņains slānis, bagātīgajā augsnē labi ieaugušies augi spēs tajā iesakņoties.

Šādas dobes lēnām turpinās sadalīties. Augsne būs irdena, pietiks pirms stādīšanas izcilāt ar dārza dakšām vai pat uzrušināt ar kaplīti. Nākamgad dobes ieteicams mulčēt ar pļauto zāli. Vēl ātrāk notiks sadalīšanās un nezāles neaugs, ja dobei uzklās melno ģeotekstilu.

Laba ideja!

Ja dārziņš pavisam mazs, labs variants ir nepostīt mauriņu, bet garšaugu kasti apvienot ar atpūtas vietas galdiņu. Skaisti un praktiski – katrs var noplūkt sev tīkamāko garšaugu vai pat tomātiņu. Šādā kastē substrātu vajadzēs mazāk, nekā veidojot dobi uz augsnes. Turklāt šāds minidārziņš ir mobils un viegli pārvietojams.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.