Žagošanās iemesli – citi 2
Lai gan arī žagošanos bieži vien saista ar ēšanas paradumiem, piemēram, pārāk sausu barību, ārsts norāda, ka tam ir citi, ar gremošanas sistēmu nesaistīti iemesli. Žagas ir diafragmas un citu elpošanas muskuļu pēkšņa saraušanās, kuras dēļ plaušās ar troksni tiek ievilkts gaiss.
Lai gan žagas biežāk piemeklē bērnus, reizēm žagojas arī pieaugušie. Saskaņā ar vienu teoriju žagas ir sarežģīta mehānisma sastāvdaļa, kas, bērnam piedzimstot, palīdz neaizrīties, izdarīt pirmo elpas vilcienu. Daļai cilvēku šis reflekss saglabājas arī pieaugot un izpaužas, piemēram, lietojot alkoholu, uztraucoties vai pārsalstot. Dažreiz žagošanos var izraisīt diafragmas vai tās nerva kairinājums, piemēram, operācijas laikā.
Parasti žagas pāriet pašas no sevis vai arī no tām atbrīvojas, iedzerot glāzi auksta ūdens, aizturot elpu, dziedot, dziļi elpojot un ar citām vienkāršām metodēm. Ja pieaudzis cilvēks, kas pirms tam nekad nav žagojies, pēkšņi sāk to darīt, tomēr vajadzētu par to aprunāties ar ārstu.
PADOMS
Gastroenterologs Ivars Tolmanis: “Sāta sajūtu var sasniegt ātrāk, tikai iztēlojoties ēdienu vai pirms ēšanas kādu laiku baudot to tikai ar acīm. Ja atraugas mēdz būt skaļas un rada diskomfortu, ēšanas laikā pēc iespējas mazāk jādzer, it īpaši gāzētus dzērienus.”