Gaidis Bērziņš
Gaidis Bērziņš
Foto – LETA

Atrasts cits risinājums VDK komisijas finansēšanai 3

Pēc Juridiskās komisijas ierosinājuma Saeima vakar izslēdza no sēdes darba kārtības “Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu zinātniskās izpētes likumu”, kuru bija paredzēts skatīt galīgajā lasījumā.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

“Šādu lēmumu pieņēmām, jo koalīcijas sēdē tikām informēti, ka Izglītības un zinātnes ministrija kopā ar Finanšu ministriju atradušas citu modeli, kā pārdalīt naudu komisijas finansēšanai. To varēs izdarīt ar valdības ziņojumu vai kādu citu dokumentu un atsevišķs likums nemaz nebūs nepieciešams,” paskaidroja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (NA).

Pēc neoficiālas informācijas, cits risinājums bijis nepieciešams, jo likumprojektā iesniegti vairāk nekā 20 savstarpēji pretrunīgi priekšlikumi. Tas deputātiem radījis bažas, ka likumu neizdosies pieņemt līdz 18. jūnijā plānotajam sesijas noslēgumam. Līdz ar to komisija paliktu bez finansējuma un nevarētu sākt pētniecības darbu vēl vairākus mēnešus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Likums tika gatavots ar mērķi nodrošināt VDK dokumentu zinātnisko izpēti, atrisinot jautājumus par komisijas finansējumu un informācijas aizsardzību. Kā rakstīju, komisija no Tieslietu ministrijas pa­kļautības tika pārcelta Izglītības un zinātnes ministrijas paspārnē (IZM), kur tās darbību nodrošinās Latvijas Universitāte (LU). Tādēļ tika sagatavots īpašs likums, kurā noteikts, ka IZM slēgs deleģējuma līgumu ar LU par komisijas darba administrēšanu. Pēc tam universitāte slēgtu līgumus ar komisijas locekļiem par dokumentu zinātnisko izpēti, nosakot katra komisijas locekļa veicamā pētījuma apjomu un samaksu par to. Šīm vajadzībām budžetā rezervēti nepilni 250 000 eiro. Paredzēts arī, ka līdz 2018. gada 1. augustam IZM iesniegs Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par VDK dokumentu zinātniskās izpētes rezultātu.

Īpašas diskusijas un iebildumus deputātu un eks­pertu vidū bija raisījuši likumā paredzētie pienākumi komisijas locekļiem ievērot nosacījumus par informācijas neizpaušanu. Par VDK dokumentu neatļautu izmantošanu vainīgās personas tiktu sauktas pie atbildības. Līdz ar atteikšanos no šī likuma informācijas pieejamību regulēs likums “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.