Atraktīva metode cīniņiem ar lapsenēm 0
Par lapsenēm parasti atceramies tikai augustā, kad tās savairojušās un uzbrūk āboliem un bišu stropiem, meklējot saldumu. Lai lapsenes nesavairotos, cīņu ar tām jāsāk tagad – pavasarī.
Nenokavē īsto brīdi
Ir viedoklis, ka lapseņu klātbūtne bitēm nemaz nav tik kaitīga, ka lapsenes, tāpat kā meža sanitāri vilki, uzbrūk tikai vājākajiem. Tomēr visiem šķiet, ka būs labāk, ja šo lidoņu būs pēc iespējas mazāk.
Lapsenes sāk apkarot agrā pavasarī, kad apaugļotās mātītes pamodušās meklē vietu ligzdu veidošanai. Tieši šajā brīdī ir efektīvas klasiskās lamatas – pudeles ar sarūguša ievārījuma ūdeni.
Nesen parādījusies vēl kāda zaļa – dabai saudzīga metode – 2–3 metru augstumā var piekarināt lapseņu ligzdas imitācijas no mitrumizturīga auduma vai cita līdzīga materiāla. Izmērs – aptuveni 35 cm augstumā un 40 cm diametrā.
No svešiem pa gabalu
Novērots, ka lapsenes izvairās atrasties viltus ligzdu tuvumā, – vai nu tās tiek uztvertas kā konkurējošu lapseņu pūznis (kā vairumam plēsēju, arī lapsenēm ir sava teritorija ar robežām), vai arī kā sirseņu pūznis – kā zināms, sirseņi labprāt uzkož arī savas augumā mazākās radinieces. Jebkurā gadījumā lapseņu mātītes pat nepielido paskatīties, vai mājiņā kāds dzīvo, un meklē savai saimei dzīves vietu tā patālāk. Tieši tādēļ ir svarīgi ligzdu imitācijas izkārt agri pavasarī.
Ja novieto imitāciju jau esošas, stipras lapseņu saimes tuvumā, lapsenes savu ligzdu nepametīs un projām nedosies.
Gatavo pats
Internetā var atrast lapseņu ligzdu imitācijas no dažādiem materiāliem un visai plašā cenu diapazonā. Taču tās var izgatavot arī pats – no ūdensizturīga auduma vai polipropilēna plēves. Derēs arī ķīniešu lukturīši, ja tos nokrāsos ar pelēku krāsu. Ligzdas imitācijai nav jābūt precīzai – pietiks ar aptuvenu formu un krāsu. Mākslinieciski izgatavoti lapseņu atbaidītāji var kalpot arī par oriģinālu dārza dekoru.