Foto – Shutterstock

Nodrošiniet iespēju bērnam kustēties 0


Bieži vien uzskata, ka fizioterapeita padomi labi noder profilaksē, piemēram, ja speciālists ierāda vecākiem hendlingu (prasmi mazuli pareizi turēt, cilāt, ģērbt, lai viņš attīstītos simetriski un pilnvērtīgi), tas var pasargāt zīdaini no paaugstināta muskuļu tonusa. Līga Barone-Tamoviča iebilst – hendlings nav nekāda ekstra, bērniņa aprūpei jābūt labai visu laiku, ne tikai zīdaiņa vecumā. Vecākiem ir jāiemācās uzticēties sev un arī savam bēram, izprast viņa vēlmes un intereses. Maigām, lēnām kustībām un iejūtīgiem pieskārieniem ir liela nozīme ne tikai kā kustību manevram, lai neveidotos paaugstināts muskulatūras tonuss no pārāk sasteigtas vai paviršas aprūpes, bet lai bērns justos labi, laimīgi. Tā ir tā lielākā vērtība, ko vecāki var sniegt. Laimīgi un apmierināti bērni nav saspringuši, raudulīgi, viņi ir mierīgi, emocionāli līdzsvaroti, priecīgi un apmierināti. Tas atspoguļojas gan viņu emocijās, gan uzvedībā, gan arī attīstībā.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Jā, arī ikdienas aprūpē var iz-mantot kādus paņēmienus vai vingrojumus, taču pats svarīgākais ir dot bērnam iespēju brīvi kustēties. Vienveidība kustībās vai to ierobežošana, piemēram, pusi dienas bērnam atrodoties autokrēsliņā, staigulītī vai citādi veselīgajā slingā (šalle mazuļa pārnēsāšanai) kavē viņa netraucētu attīstību. Jo pietrūcis kustību iespēju.

Palīdz uzlabot stāju

Trīs līdz septiņus gadus veciem, kā arī lielākiem bērniem fizioterapija bieži vien palīdz stājas vai gaitas traucējumu gadījumā. “Pirmajā dzīves pusgadā varētu būt pieļaujami, ka bērns ir nedaudz asimetrisks, tomēr, kad mazais iemācās staigāt, regulāri jāvēro viņa stāja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vērtīgi, ja bērnudārza vecumā kaut vienreiz pusgadā noģērbjam bērnu un paskatāmies, vai abas lāpstiņas ir līdzīgā attālumā no mugurkaula, vai mugurkauls ir taisns, gurnu līnija horizontāla un Ahileja cīpslas pēdās ir perpendikulāras pamatam. Ja rodas bažas vai arī vecāki nav pārliecināti, ka spēj pietiekami labi to novērtēt, jālūdz apskati un izvērtējumu veikt ārstam vai fizioterapeitam.”

Stājas traucējumus nevar novērst tikai ar 10 fizioterapijas nodarbībām, svarīgi vingrot regulā-ri, vismaz pusgadu divreiz nedēļā vai arī nodarboties ar kādu vispārattīstošu sportu, piemēram, peldēšanu vai dejošanu. Dažas nodarbības, piemēram, teniss vai vijoles spēle, veicina ķermeņa asimetriju. Tad jo īpaši papildus ieteicamas vispārattīstošās nodarbības. Tāpat svarīgi ieklausīties un ļaut bērnam nodarboties ar to, kas viņam patīk.

Fizioterapija var palīdzēt, ja ir:

 dažādas kaulu, locītavu un muskuļu saslimšanas vai stājas problēmas;

nervu sistēmas saslimšana un trauma (bērnu cerebrālā trieka, muguras un galvas smadzeņu traumatisku bojājumu sekas u. c.);

 sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanas;

 elpošanas sistēmas saslimšanas (bronhiālā astma, hronisks bronhīts);

 gremošanas traucējumi (aizcietējumi u. c.);

 atveseļošanās posmā pēc dažādām traumām, lūzumiem un citos gadījumos.

Raksts no tematiskā izdevuma “Bērns – vesels un drošībā”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.