Ātrāk atgūt spēkus palīdzēs pastaigas svaigā gaisā.
Ātrāk atgūt spēkus palīdzēs pastaigas svaigā gaisā.
Foto: Aleksandra Suzi/SHUTTERSTOCK

Kā ātrāk atlabt pēc elpceļu infekcijas? Padomi, kādus augus un produktus lietot pēc slimošanas 8

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Kuras dāvanas īpaši nes laimi un labklājību? 4 padomi labām dāvanām
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Slimot ar augšējo elpceļu infekcijām trīs četras reizes gadā ir pilnīgi normāli, protams, ja tās nenorit ar sarežģījumiem, piemēram, nepievienojas pneimonija, deguna blakus dobumu iekaisums un nav jālieto antibiotikas. Tad atveseļošanās noris daudz ilgāk un daži simptomi, piemēram, nespēks un nogurums, var saglabāties nedēļām ilgi.

Bišu produkti un augi

Fitoterapeits Artūrs Tereško uzsver, ka pēc slimošanas svarīgi ir lietot C vit­amīnu, ko satur termiski neapstrādāti zaļumi, sīpoli, citrusaugi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Iesaku saspiest dzērvenes, apliet tās ar 40– 50 grādus siltu ūdeni un ik pa laikam padzerties, var lietot arī mežrozīšu augļu izvilkumu termosā. Vispārējam tonusam noderēs rožainās radiolas jeb zelta saknes preparāti. Nenāks par sliktu arī betulīns jeb bērza tāss ekstrakts,” norāda ārsts.

Atkopties pēc slimošanas palīdz augi – adaptogēni.

Tie ļauj organismam labāk pārvarēt gan skarbus ārējos apstākļus un kļūt izturīgam pret infekcijām, gan aktivē reģenerācijas procesus. Tādi adaptogēni ir, piemēram, žeņ­šeņs, leizeja, radiola, arālija, ­eleiterokoks.

Fitoterapeits novērojis, ka rožainās radiolas preparāti īpaši labi kombinējas ar bērza tāss ekstraktu. Betulīnu iegūst no bērza tāss baltās daļas, un tam piemīt pret­iekaisuma, pretvīrusu un antibakteriālās īpašības, kā arī antioksidantīva darbība.

To iesaka lietot, ja organismā ir hroniski noritošs iekaisuma process, ilgstoši jālieto medikamenti, bieži jāslimo ar akūtām vīrusu infekcijām, bronhītu, angīnu, kā arī daudzos citos gadījumos.

Pierādīts, ka betulīns sekmē reģenerācijas procesu un paātrina atveseļošanos. Citviet pasaulē tiek veikti pētījumi betulīna atvasinājumu izmantošanai cīņā ar vēzi un HIV infekciju.

Savukārt neiroloģe, api­terapeite Maruta Naudiņa iesaka ātrākai atlabšanai izmantot bišu produktus.

“Pēc slimošanas trīs nedēļas var palietot 30% propolisa spirta šķīdumu pa 20 pilieniem trīs reizes dienā. Lieti noder arī mēnesi ilgs bišu māšu peru pieniņa kurss. Lieto pa 300 mg vienu reizi dienā no rītiem. Svarīgi pietiekami atpūsties un labi gulēt. Derēs arī ārstniecisko augu tējas imunitātei, miegam un mieram,” viņa stāsta.

Ārste teic, ka nepieciešams lietot arī vitamīnus un minerālvielas, it īpaši C vit­amīnu 2–3 gramus dienā (10 dienas), magniju, cinku, selēnu, arī B grupas vitamīnus. Alternatīva sintētiskajiem vit­amīniem varētu būt ziedputekšņi vai bišu maize, kurus lieto pa deserta karotei vienu reizi dienas pirmajā pusē.

Reklāma
Reklāma

Atspirgt ar ājurvēdu

“Iemesli, kāpēc var rasties nogurums pēc slimošanas, var būt dažādi. Piemēram, slimība tikusi apturēta ar ķīmisku vielu palīdzību un attīrīšanās process vēl nav beidzies, nepietiekams dzīvības enerģijas apjoms vai neatbilstoša ārstēšana. Pēc ājurvēdas principiem ārsts katru slimību ārstē atšķirīgi, izprotot slimības cēloni, konkrētā cilvēka konstitūciju, simptomus un gremošanas orgānu veselību,” saka ājurvēdas ārste, uztura speciāliste Guna Vilka.

Atveseļojoties pirmajā vietā liekami pārtikas produkti, kuri sniedzot absolūto dzīvības spēku.

Saules jeb gaismas ēdiens attīra no sārņiem ne tikai fizisko ķermeni, bet arī garu un zemapziņu. Pie gaismas ēdieniem pieder visi svaigie, dabiskie, barojošie, viegli sagremojamie, ar barības vielām bagātie, bioloģiskie pārtikas produkti, kas nogatavojušies vismaz metra augstumā virs zemes, piemēram, augļi, rieksti, kvalitatīvs lauku piens, kļavu un agaves sīrups, kā arī medus. Šie pārtikas produkti uz organismu iedarbojas gluži kā zāles – dziedinoši, pastiprinot agni jeb gremošanas uguni, uzlabojot vielmaiņu, pašsajūtu.

Medus, tāpat kā gī un sezama eļļa, ājurvēdā ir nesējvielas, kuras efektīvāk nogādā ķermenī zāles, it īpaši asās un rūgtās. Dzerot ārstniecisko augu tēju kopā ar medu, tie organismā uzsūcas daudz labāk. Arī ājurvēdā ārstniecībā izmanto augus, piemēram, vībotnes un vērmeles. Iejaucot šo augu pulveri medū, augu iedarbība divkāršojas, jo medus potencē augu spēku.

Ja ir saaukstēšanās, ņem vienu tējkaroti ingvera sulas un tējkaroti medus, sajauc un ik pēc 10–15 minūtēm nosūkā pa naža galam. Ja medum pievieno ārstniecības augus, tas ir dubults spēks un ķermenis to ātri uzsūc. Piemēram, vienu pilienu tīras, dabiskas, kvalitatīvas augu ēteriskās eļļas (bez piemaisījumiem) iejauc pustējkarotē medū.

Pēc slimošanas un antibiotiku kursa ājurvēda rekomendē lietot fermentētus produktus, jo tie satur labvēlīgās baktērijas. Vienu nedēļu palietot kurkumu: pa tēj­karotei divas reizes dienā (tas palīdzēs atjaunot vispārējā ķermeņa imunitāti). Lai ātrāk atgūtu spēkus, lieto arī Indijas ērkšķogu jeb amalaki (embilica officinalis) pulveri vai kapsulas, pa tējkarotei līdz pat trim reizēm dienā.

Kā pārvarēt nogurumu pēc Covid-19*

* Mērenas fiziskās aktivitātes: sāc ar 10–30 minūšu ilgām fiziskām aktivitātēm piecas reizes nedēļā, pakāpeniski palielinot laiku līdz 60 minūtēm, vai sadali šo laiku visas dienas garumā, dari to, kas tev patīk labāk – soļo, skrien, brauc ar riteni, slēpo, vingro.

* Ja parādās drebuļi, izteikts elpas trūkums, reibonis, sāpes krūtīs, slikta dūša vai vemšana, pārtrauc aktivitāti un vērsies pie ārsta.

* Organismam vēl ir nepieciešama atpūta, tādēļ vairākas reizes dienā atrodi īsu brīdi, kad nedari pilnīgi neko.

* Dienas režīms palīdzēs tavam organismam ātrāk atgūt spēkus, tādēļ izveido savu dienas režīmu un centies to ievērot.

* Paredzi nakts miegam pietiekami ilgu laiku (6–12 gadus veciem bērniem miegam jāatvēl 9–11 stundas, 13–18 gadus veciem 8–10 stundas), gan darba dienās, gan brīvdienās ej gulēt un celies vienā laikā, četras stundas pirms gulētiešanas nelieto kofeīnu saturošus dzērienus (kafiju, kolu, kakao), vismaz 30–60 minūtes – viedierīces.

* 20–40 minūšu ilga diendusa dienas pirmajā pusē vai pēc pusdienām palīdzēs atgūt enerģiju.

* Plāno mācības tā, lai ik pa laikam būtu atpūtas pauzes, piemēram, paredzi 30 minūtes mācībām, tad veic 15 minūtes fiziskas aktivitātes vai relaksācijas elpošanas vingrojumu un atkal atgriezies pie mācībām.

*Avots: Bērnu klīniskā universitātes slimnīca

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.