“Atraitņu pabalsti” – no 2019. gada 8
No nākamā gada pensionāri, kuru laulātais aizgājis viņsaulē, varēs 12 mēnešus saņemt “atraitņa pabalstu” – pusi no aizgājēja pensijas. To paredz grozījumi Pensiju likumā, kas ceturtdien Saeimā steidzamības kārtā vienas sēdes laikā tika pieņemti abos lasījumos.
“Situācijā, kad viens no laulātajiem nomirst, pārdzīvojušajam vienam pašam jāapsaimnieko kopīgā saimniecība, jāsedz ikdienas izdevumi, tādēļ viņa labklājība strauji sarūk. It īpaši smagi ir pirmie mēneši, kad jākārto mantojuma jautājumi, iespējams, jāmaina dzīvesvieta un jāsaņem piekļuve mirušā dzīvesbiedra bankas kontam, kas var prasīt vairākus mēnešus. Tādēļ atraitņa pabalsts gada garumā ļaus šiem cilvēkiem morāli un finansiāli daudzmaz atkopties un pielāgoties dzīvei jaunajos apstākļos,” likumprojekta nepieciešamību skaidroja Sociālo lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS). “Pārdzīvojušā pabalstus” paredzēts ieviest no 2019. gada sākuma un pēc likumprojekta autoru aprēķiniem to izmaksai būs nepieciešami aptuveni astoņi miljoni eiro gadā.
Kaut gan daži pensionāri saņem arī lielas pensijas, nekādus griestus šiem pabalstiem nav plānots noteikt. Tāpat arī netiks ņemts vērā, cik ilgu laiku abi pensionāri bijuši laulībā.
Latvijas Reģionu apvienības (LRA) frakcija gan rosināja “atraitņa pabalstu” izmaksas termiņu pagarināt no viena līdz pieciem gadiem, bet Saeimas vairākums gan šo ieceri noraidīja, atrunājoties ar ierobežotām budžeta iespējām un nepieciešamību veikt papildu aprēķinus.
Likumprojektu galīgajā lasījumā vienbalsīgi atbalstīja visi 80 klātesošie Saeimas deputāti.
Grozījumi paredz arī virkni citu izmaiņu. Piemēram, noteikt, ka piemaksu par stāžu līdz 1996. gadam varēs saņemt arī tie cilvēki, kuri pensionējās 1996. gadā (šī norma stāsies spēkā jau šī gada 1. jūlijā). Paredzēts arī palielināt apbedīšanas pabalstu (vienreizējs pabalsts mirušā pensionāra ģimenei divu viņa pensiju apmērā), iekļaujot tā aprēķinos ne tikai pensiju, bet arī piemaksas par stāžu līdz 1996. gadam. Tāpat tiks noteikts, ka apbedīšanas pabalstu drīkst saņemt arī par Latvijas neatkarības atjaunošanu balsojušo Augstākās padomes deputātu tuvinieki, kas pašlaik nav iespējams, jo šiem AP deputātiem pensiju maksā pēc atsevišķa likuma.