Atraitnītes rudenī sasējušās, kur pagadās, un zied. Vai pavasarī vairs neziedēs? 0
Dobēs un puķu podos iesējušās atraitnītes. Dažas pat uzziedējušas, un vai tāpēc pavasarī vairs neziedēs? Ko ar augiem tagad darīt? ASTRĪDA MELLUŽOS
– Aizvadītā vasara mitruma un siltuma ziņā bija īpaši labvēlīga, lai izbirušās puķu sēklas sadīgtu. Tagad vispareizāk būtu atraitnītes neaiztikt, jo optimāls stādīšanas laiks aptuveni par mēnesi nokavēts, un pārstādīšanu atlikt uz pavasari, – skaidro dārzniece Mariana Smona. Taču podos esošie sējeņi gan jāpārstāda, jo podā vai balkona kastē tie var izsalt.
Ja atraitnītes sasējušās nevietā un patlaban ļoti traucē, tās var pārstādīt, vēlams ar lielu zemes piku, pēc iespējas netraumējot saknītes, – vislabāk tur, kur pavasarī varēs turpināt augt un ziedēt. Papildu mulčēšana nav vajadzīga, jo augi ir gana izturīgi pat pret kailsalu.
Atraitnītes, ko paredzēts stādīt podos vai dobēs, nevajag pavasarī steidzināt siltumnīcā. Atkal nokļūstot dārzā ar pavasarim raksturīgajām salnām, vēsumu un vēju, tās piedzīvos šoku un var ciest jaunie dzinumi. Kamēr augi atkopsies, dobēs augošās būs tās panākušas. Vēl dārzniece iesaka tirgū izvēlēties nevis lielus un kuplus, bet gan zemākus, kompaktākus augus, kam parādījušies tikai pirmie ziediņi un kas ņemti no lauka.
Taču velti cerēt, ka dārzā iesējušās atraitnītes būs tieši tādas kā to košās mātes, jo īpaši, ja tās bijušas lielziedu puķes vai citi glezni hibrīdi. Turklāt sēklas naskāk ražo vienkāršākās atraitnītes. Augi no pašu vāktām sēklām tāpat būs skaisti un priecēs dārzu saimniekus – dārzus ierīkojot, pārliecinājusies Mariana Smona. Raibās atraitnītes ar sīkajiem ziediņiem patlaban ir modē, jo ziedus nebojā mitrums un tās ilgi ir dekoratīvas. Ja vēlas izaudzēt vienāda lieluma stādus, sēklas vajadzēja sēt jau jūlijā.
Par augiem, kas pamanījušies rudenī izplaucēt kādu ziedu, raizēties nevajag – augs ar īsto spēku turpinās ziedēt pavasarī.