Publicitātes foto

Atradums Carnikavas baznīcā 0

Carnikavas evaņģēliski luteriskās baznīcas restaurācijas gaitā zem padomju laikā liktās betona grīdas atrasta par zudušu uzskatītā 1937. gada piemiņas plāksne Pirmajā pasaules karā un neatkarības cīņās kritušajiem carnikaviešiem. Vietējo ļaužu starpā runas par nobēdzināto vēstures vērtību gan klīdušas pastāvīgi, stāsta Ādažu novada muzeja vadītāja Elita Pētersone.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Vertikāli smiltīs ierakta tumšā akmens plāksne uzieta, restauratoriem noņemot neiederīgo betona grīdu. Uz plāksnes zelta burtiem iegravēts teksts: “Latvijas atbrīvošanas cīņās un pasaules karā kritušiem un mirušiem Carnikavas draudzes dēliem. Lai viegla Jums ir Tēvu zemes smilts! Jūsu upurs Tēvu zemei un viņas slavai, uz viņas brīvību un laimi!” Par iedzīvotāju saziedotiem līdzekļiem izgatavotu piemiņas plākšņu uzstādīšana Latvijas dievnamos, īpaši 30. gados, tika praktizēta ļoti plaši. Protams, padomju okupācijas laikā plāksnes ar tādu vēstījumu tika noņemtas, iznīcinātas vai paslēptas. Ādažu novada muzeja vadītāja Pētersone atklāj, ka pēc vienas versijas slēpšanu 1944. gadā paveicis pēdējais draudzes mācītājs pirms došanās bēgļu gaitās, pēc citas – slēpšana notikusi 1945. gadā. Taču jebkurā gadījumā slēpējs vai slēpēji bijuši vietējie, kas rīkojušies apzināti, jo plāksne vertikāli ierakta pamata smiltīs. Turklāt nevis pie sienas, kur tā brīvvalsts laikā atradusies, bet gan altārdaļā.

Baznīca karā tika bojāta. Draudzei padomju okupācijas vara Carnikavas dievnamu atņēma 1954. gadā, un pēc tam tas izmantots gan kā graudu noliktava, gan kā ražotne kolhoza vajadzībām. Pēc tam ēka vispār stāvējusi tukša un pamesta. Kādā brīdī, iespējams, iekārtojot ražotni, baznīcai likta betona grīda, un acīmredzot tad arī plāksnes augšdaļai (plāksne ierakta ar zvaigznēm uz leju) nodarīti bojājumi. Atjaunotā draudze īpašumu atguva 1992. gadā, bet ap 1993. gadu bijis anonīms telefona zvans, kurā kāds vecāks vīrs pateicis, ka plāksne paslēpta baznīcā, un nolicis klausuli. Atjaunošanas darbi par pašvaldības, draudzes un privāto ziedotāju līdzekļiem sākti 2008. gadā un joprojām turpinās. Carnikavas novada domes pārstāve Sandra Baltruka informēja, ka arī vēsturiskā plāksne tiks restaurēta un novietota atpakaļ vecajā vietā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Restaurācijas gaitā zem grīdas atrasti arī divi vismaz 300 gadus veci apbedījumi. Darbu gaitā bēniņos atrasta arī metāla plāksnīte ar garīga satura tekstu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.