Foto: SHUTTERSTOCK

Ātrā palīdzība sāpju gadījumā – pašmasāža 4

Autors: Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests. Pasaki, ko tu attēlā ieraudzīji pirmo, un atklāj savas visslēptākās vēlmes
Lasīt citas ziņas

Masāža profilaksei ieteicama ikvienam, jo tā uzlabo pašsajūtu, mazina spriedzi un palielina darbspējas. Bet tiem, kam ir saspringts sēdošs darbs vai arī ilgstošs darbs kājās, masāža pat ļoti nepieciešama.

Glaudīt un paijāt

No sēdēšanas pie datora vai auto stūres visvairāk cieš plecu muskuļi un mugurkaula kakla daļa. Ilgstoša sevis turēšana vertikālā stāvoklī nogurdina kājas un rosina vēnu varikozi, kā arī pamatīgi noslogo mugurkaulu. Ja pareizi ievēro sēdēšanas un vingrošanas režīmu, iespējamās kaitīgā darba sekas var novērst. Taču reti kurš savā darba vietā vai mājas darbos sēž taisnu muguru un brīvajos brīžos izstaipās un pavingro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmā palīdzība, kad muskuļi savilkti, gluži automātiski ir pašmasāža. Ja sāp, gribas saspringto vietu noglāstīt, papaijāt, paspaidīt.

“Pašmasāžu katrs var veikt pats. Bez šaubām, tā nebūs pilna klasiskā masāža ar mīcīšanu, berzēšanu un visām citām manipulācijām,” teic fizioterapeite Jana Eglīte. Tiem, kas grib nopietnāk pievērsties pašmasāžai, viņa iesaka izlasīt senāk izdoto Inta Zēdlera grāmatu Pašmasāža, kur sniegti labi padomi. “Elementāra pašmasāža ir ātrā palīdzība sāpju gadījumā, kad uz masāžas kursu pie speciālista var pierakstīties tikai pēc nedēļas.”

Dvielītis, cimdiņš, bumbiņa

Foto: SHUTTERSTOCK

Visvienkāršākais pašmasāžas palīgelements ir frotē dvielis vai cimdiņš. Elementārākā masāža ir pēc dušas, kad slapjais ķermenis tiek rīvēts ar sausu dvieli. Daudziem zināma enerģiskās Ineses Ziņģītes izstrādātā norīvēšanās sistēma.

Masējot sava ķermeņa tālāk aizsniedzamās vietas, piemēram, jostas zonu, jāuzmanās neieņemt tik neveiklu stāvokli, ka tiek traumēta cita vieta.

Tāpēc muguras masēšanai var izmantot masāžas suku garākā kātā vai virknē savērtus koka vai plastmasas rullīšus. Plecu un apkakles zonu var pamasēt ar nelielu bumbiņu, kurai ir lielāki vai mazāki izcilnīši. Tā lieliski derēs arī pēdu masāžai – sēžot pie televizora, ar pēdām ripināt bumbiņu šurpu turpu.

Pēdu masāžai paredzēti arī īpaši apavi vai apavos ieliekamas masāžas zolītes, ko var pasūtīt arī individuāli. Pie masējošām čībām jāpierod palēnām, pirmajā dienā tajās pastaigājot 15 minūtes. Arī staigāšana pa čiekuriem ir savdabīga masāža. Taču jāiegaumē, ka pēdās ir ļoti daudz aktīvo punktu un pēc ilgstošas staigāšanas pa čiekuriem var iedzīvoties lielās galvassāpēs. Toties normāla, neliela punktu pakāpeniska kairināšana labvēlīgi ietekmē orgānu darbību.

Reklāma
Reklāma

Siltā vannā guļot, sevi var masēt ar karsta ūdens strūklu (siltums + vibrācija). Siltums ir spēcīgs relaksācijas elements. Ja masāža notiek vannā, jūras sāls, ēteriskās eļļas un speciāli kosmētiskie līdzekļi palielina masāžas efektu.

Slinkākajiem masāžas gultas un krēsli

Sliņķiem tiek piedāvāti masāžas krēsli un gultas. Šīm mēbelēm mēdz būt maināmi darbības režīmi, sākot no sīkām vibrācijām līdz pat lielas amplitūdas kustībām. Jo dārgāks, jo labāks. Taču maldīgs ir uzskats, ka, nopērkot masāžas krēslu vai gultu, pēc tam savas labsajūtas labā vairs neko nevajag darīt.

Eļļas – tonizē un relaksē

Foto: SHUTTERSTOCK

Aromātiskās un ēteriskās eļļas masāžas procedūru padara patīkamāku. Eļļa stimulē kustības nepārtrauktību, kamēr vēl nav iemaņu masēšanā. Ēteriskās eļļas ir ne tikai modē – zinātniski ir pierādīts, ka tās labvēlīgi ietekmē organismu.

Starp citu, arī pretsāpju krēmveida medikamenti tiek iemasēti. Jebkuru ziedi, ja tā domāta pret locītavu vai muskuļu sāpēm, nav pareizi uzklāt uz aukstas ādas. Pirms uzklāj ziedi, āda jāsagatavo, ar masāžu uzlabojot asinsriti. Tādējādi medikamenta iedarbība būs efektīvāka.

Līdz siltuma sajūtai

Pašmasāžu var veikt dušā (vēlams paralēli kontrastdušai) ar speciālām masāžas sukām vai sūkļiem. Ķermeni masē apļveida kustībām virzienā no perifērijām uz sirdi. Profilaksei pietiek ar 3–5 pašmasāžas minūtēm katru dienu.

Savilktiem muskuļiem palīdz siltuma terapija. Pat ieiešana siltā vannā, kas nebūt nav masāža, ir efektīvs pasākums muskuļu relaksācijai. Siltuma efektu bez rīvēšanas un berzēšanas var iegūt, ja uz pleciem (virs drēbēm) uzliek divus vārītus kartupeļus. Ir dažādas sildošas trušu vai aitas ādas, suņu vilnas šalles, vestes. Lokāls siltums relaksē.

Dari pareizi

Svarīgi zināt, kā darbā pareizi sēdēt, kā pareizi veikt mājas un dārza darbus. Pat maizes nogriešana var būt mugurai kaitīga. “Paskaties apkārt, pavēro sevi – mugura saspringta, pleci uzrauti, un ar spēku tiek zāģēta maizes rika. Taču var darīt arī tā – perfekti uzasina nazi, un tad nogriezt maizi būs daudz vieglāk,” iesaka Jana Eglīte. Nerunāsim par sniega tīrīšanu, lapu grābšanu, gludināšanu un pat kotlešu cepšanu, ilgstoši stāvot pie plīts.

Ātrā palīdzība muskulim ir speciālu pozu ieņemšana. Ja visu dienu ir sēdošs darbs, pēdējās muļķības būtu turpināt vakarā sēdēt pie televizora. Daudz labāk būtu apgulties un relaksēties.

Padoms

Ja pēc ilgas sēdēšanas šķiet, ka mugura stīva, pleci sāpīgi, pirmais ir izkustēšanās, pozas maiņa – aizejot uz blakustelpu iedzert tēju vai izapļojot plecus.

Ielāgo

Masāža ir efektīva tikai tad, kad sāpīgā vieta tiek izmasēta, līdz top silta.

Padoms

Kad nevajag masēties:

ja ir spēcīgs problēmas paasinājums

insulta slimniekus nedrīkst masēt

ja konstatēts audzējs, masēties aizliegts

ja ir iekaisums, strutaini izsitumi, paaugstināta ķermeņa temperatūra

ja zem ādas izveidojušies bumbuļi, kamēr nav noskaidrots to rašanās cēlonis

spēcīgu galvassāpju gadījumā, pirms nav noskaidrots to cēlonis

uzmanīgi jāmasējas hipertoniķiem

ar masāžu jāuzmanās grūtniecēm

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.