Ātrā palīdzība atradīs pat mežā 0
Gandrīz ceturtajā daļā no apmēram 2000 izsaukumiem, ko ik dienas saņem Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta Operatīvās vadības centra dispečeri, rodas grūtības atrast precīzu cietušā atrašanās vietu, jo negadījums noticis svešā, nepazīstamā apvidū un ātrās palīdzības izsaucējs bieži vien nespēj nosaukt ne tuvāko māju nosaukumu, ne ielu, kur atrodas.
“Līdz šim dispečeram vajadzēja pateikt precīzu adresi. Tas bija vienīgais veids, kā patiešām ātri nosūtīt NMP brigādi uz izsaukuma vietu. Radās jautājums – kā atrast cilvēku, ja negadījums noticis sēņojot vai neapdzīvotā vietā uz šosejas. Turpmāk atliks tikai nosaukt ģeogrāfiskās pozicionēšanas jeb GPS koordinātas, kas atrodamas ne tikai mobilajos tālruņos, bet arī daudzos jaunākās paaudzes digitālajos fotoaparātos, lai NMP brigāde pacientu varētu ātri atrast gan mežā, gan arī citās vietās,” skaidro NMP dienesta vadītājs Armands Ploriņš.
Šāda iespēja radusies, pateicoties Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansētam projektam, kas ļāvis NMP dienestam ieviest jaunākās tehnoloģijas, kas ievērojami atvieglo izsaukuma vietas noteikšanu. Dispečers turpmāk varēs ātri atrast zvanītāja nosauktās ģeogrāfiskās pozicionēšanas koordinātas, uzlikt tās uz izsaukuma maršrutu kartes un operatīvi nosūtīt tieši uz tuvāko ātrās palīdzības mašīnu. “Svarīgi, lai iedzīvotāji zinātu, ka viņu mobilajos tālruņos ir šāda funkcija, un vajadzīgajā brīdī spētu to atrast,” uzsver Armands Ploriņš.
NMP dienesta rīcībā nonākusi arī “Lattelecom” uzziņu dienesta 1188 datu bāze un karte, tādēļ dispečeriem turpmāk būs iespēja ātri un precīzi noteikt izsaukuma vietu arī pēc citiem zvanītāja minētiem orientieriem – veikaliem, skolām, bibliotēkām, degvielas uzpildes stacijām, sabiedriskā transporta pieturvietām, dzelzceļa stacijām… Ja, atrodoties svešā pilsētā, pēkšņi pasliktinājusies veselība vai noticis negadījums, atliks vienīgi piezvanīt pa tālruni 113 un nosaukt dispečeram tuvākās kafejnīcas vai pieturvietas nosaukumu, lai to ātri varētu atrast un izsaukumu maršrutu kartē nosūtīt NMP brigādei.
Diemžēl Latvijā šobrīd nav izveidota sistēma, kas ļautu atrast cilvēku pēc mobilā tālruņa signāla. Saskaņā ar likumu mobilo tālruņu operatoriem nav tiesību izpaust šādu informāciju pat tad, ja runa ir par cilvēka veselību un dzīvību.