Ātrā kreditēšana palēninājusies 2
Autores: Dace Skreija, Indra Lazdiņa/”Lursoft”
Ātro kredītu nozare kopš savas darbības sākuma vienmēr bijusi tāda, par kuras darbību bijušas asas diskusijas. Līdz ar stingrāku regulējumu, kas stājās spēkā pagājušā gada sākumā, kā arī topošajiem grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas skars ātro kredītu devējus, debates par nozares darbību atsākušās augstos toņos. Ir izvērsusies aktīva cīņa starp Latvijas Nebanku kredītdevēju asociāciju (LNKA), kurā apvienojušies lielākie nozares uzņēmumi, un valsts iestādēm – Ekonomikas ministriju un Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC).
Pazudīs mēneša kredīti
Ekonomikas ministrija uzskata, ka, pieņemot šos ierobežojumus, galvenie ieguvēji būs patērētāji, kuri izmanto kreditēšanas pakalpojumus, kā arī sabiedrība kopumā, jo visas sabiedrības interesēs ir sabalansēta kreditēšanas politika, nevis tāda, kas vērsta tikai uz kredītu devēju peļņas gūšanu.
LNKA argumentē, ka, ierobežojot gada procentu likmi, no tirgus pazudīs kredīti līdz 30 dienām un tamdēļ patērētāji būs spiesti maksāt par kredītu vairāk, jo ilgāk to lietos. “Latvijas gadījumā ierobežojumi līdz vienam mēnesim ir kritiski, jo 90% izsniegto kredītu ir līdz 30 dienām. Turklāt, jo cilvēki aizņemas uz īsāku termiņu, jo labāk parādi tiek atdoti. Tā kā ir pieprasījums pēc šādiem produktiem, parādīsies nelegālie uzņēmēji,” uzskata LNKA vadītāja Baiba Fromane.
Ekonomikas ministrija daļēji piekrīt, ka kredīti līdz 21 dienai varētu pazust no tirgus, jo to piedāvāšana vairs nebūs rentabla kredīta devējam, taču nepiekrīt tam, ka patērētāji būs spiesti par to maksāt vairāk. Jau iepriekš ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola atzina, ka nebanku kreditētājiem ir milzīgs lobijs.
Ministrija noraizējusies: ja iepriekšminētie grozījumi netiks pieņemti, turpinās pieaugt parādnieku skaits ar visām no tā izrietošajām sekām.