Rīcības formula: 20, 20, 20, 20! spirgtām acīm, pat strādājot pie datora 0
Ja nepieciešams paveikt kādu darbu, nereti strādājam bez atelpas, nedomājot par savu un acu labsajūtu. Vai tiesa, ka darbs ar datoru bojā redzi? Kā acis vislabāk atpūtināt?
Koncentrējoties darbam tuvumā, acu muskuļi ir sasprindzināti un acis retāk mirkšķinām, tāpēc tās kļūst sausas un nogurst. Taču nogurdina nevis konkrēts darbs, bet pārāk ilgs laiks, ko tam veltām bez pārtraukuma. Svarīgs ir arī attālums līdz datoram. Skatoties monitorā, kas atrodas 40–70 centimetru attālumā, slodze redzei ir mazāka, nekā, piemēram, adot, izšujot vai darbojoties ar viedtālruni, ko turam acīm krietni tuvāk (pat 20–25 cm attālumā). Lai uzlabotu komfortu strādājot vai nododoties hobijam, jārūpējas par acīm labvēlīgu vidi.
Darba režīms acīm
Nav ieteicams strādāt pie datora tumšā vai vāji apgaismotā telpā. Slikts apgaismojums samazina redzes kontrastu un rada acīm lielāku slodzi. Krēslā zīlītes paplašinās un, monitora spožajai gaismai iekļūstot acīs, jūtams diskomforts – žilbšana, nogurums, asarošana un grūtības fokusēt skatienu.
Lielas slodzes dēļ pieaugušie sabojāt redzi nevar, jo tā jau ir stabilizējusies. Vienīgi pēc ilgstoša darba var būt acu muskuļu sasprindzinājums vai nogurums un pārejoša redzes miglošanās tālumā, grūtības fokusēt skatienu. Mainot darba režīmu un, ja nepieciešams, lietojot atbilstīgas brilles vai kontaktlēcas, sūdzības parasti pāriet.
Tomēr brilles darbam tuvumā jeb tā dēvētās lasāmbrilles biroja darbiniekiem, kuri ikdienu pavada pie datora un dokumentiem, vajadzīgas ātrāk (reizēm jau 30–35 gadu vecumā) nekā lauku iedzīvotājiem, kas lielu daļu dienas uzturas svaigā gaisā.
Pareizs darba režīms īpaši svarīgs ir bērniem un jauniešiem, kuri mēdz daudz darboties ar datoru, planšetdatoru vai viedtālruni. Speciālisti arvien plašāk izplatīto tuvredzību skaidro ar acīm pieaugošo slodzi. Tas gan nenozīmē, ka redzi sabojā šīs ierīces – to ietekmē galvenokārt pārmērīga piepūle un atpūtas trūkums.
Strādāt pie datora vai veikt citu darbu tuvumā nav ieteicams ilgāk par divām stundām bez pārtraukuma. Vajadzētu atpūsties ik pēc 30–40 minūtēm, bet ideālā gadījumā – pēc 20 minūtēm. Brīžos, kamēr domājam, jācenšas neraudzīties ekrānā, bet vērst skatienu tālumā, fokusējot to uz kādu priekšmetu, lai atslābinātu acu muskuļus.