Atpūta pie dabas – peļņas iespēja? Eksperti skaidro, kas ir ekotūrisms 1
Viena no nozarēm, kur pēdējā gada laikā savas korekcijas ieviesusi koronavīrusa Covid-19 pandēmija, noteikti ir tūrisms. Tiesa, lai gan šobrīd šķietami grūtāk ir doties atpūsties uz kādām siltām zemēm, tad tepat, Latvijā, varam izbaudīt, piemēram, ekotūrisma priekšrocības.
“Ekotūrisms patiesībā drīzāk ir tāda filozofija vai attieksme,” kanāla RīgaTV 24 raidījumā “Būtu zinājis” skaidro Latvijas Dabas tūrisma asociācijas pārstāvis Edgars Ražinskis. “Tas ir uzvedības modelis, kas radās 20.gadsimta 70.,80. gados, kad konstatēja, ka iedzīvotāju dzīves līmeņa pieaugums un aviotūrisma pieaugums veicinājis masu tūrismu. Šīs te nereti trauslās dabas un sociālās vides bieži vien tiek pakļautas milzīgai erozijai, ietekmei un noslodzei, un tas, pirmkārt, kaitē pašai dabai, ekosistēmai,” norāda jomas lietpratējs. E.Ražinskis arī informē, ka ekotūrisma filozofija ietver sevī trīs fundamentus. “Pirmkārt, tā ir atbildīga un uz ilgtspēju vērsta attieksme pret vidi un dabu, kurā mēs dzīvojam. Otrkārt, tā ir šo te vietējo kopienu iesaiste. Respektīvi mēs nebūvējam tūrisma produktus izolēti no vietējās kopienas, bet mēģinām viņus iesaistīt un, piemēram, pērkam no viņiem pakalpojumus. Treškārt, tā ir tāda visaptveroša sabiedrības izglītošana par šo te tūrismu, kādu ietekmi atstājam dabai.”
“Mēs esam Latvijā šobrīd ceļā uz tādu attīstītu ekotūrismu,” raidījumā norādīja Latvijas Dabas tūrisma asociācijas pārstāvis. “Skaidrs, ka tas būtiskais ekotūrisma elements ir tas, ka ekotūrismam ir jādod iespēja tūristiem piekļūt neskartas vides un dabas elementiem.”
Skaidrojot, kā šo tūrisma veidu ietekmējusi Covid-19 pandēmija, piedzīvojuma tūrisma kompānijas “Postnos” līdzīpašnieks Valdis Vītoliņš norāda, ka ekotūrisms ir ļoti dzīvs. “Cilvēki ļoti vēlas doties gan pārgājienos, gan nūjot.” Šobrīd, piemēram, konkrētā uzņēmuma attālināti organizētajos pārgājienos katru nedēļas nogali piedalās vairāk nekā 1000 cilvēki. “Ekotūrisms kopumā piedzīvo augšupeju jau kādus pēdējos septiņus gadus. Ja agrāk cilvēki varbūt vairāk izvēlējās braukt uz kūrortiem vienkārši atpūsties, tad pēdējos gadus noteikti iedzīvotāji vairāk vēlas doties piedzīvojumos,” stāsta V.Vītoliņš.
Visu raidījuma “Būtu zinājis” epizodi skaties šeit.
Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.