Atpūta bērna acīm 0
“Bērniem ir tik daudz dažādu vilinājumu, ka esmu nobažījusies, vai ilgi tiem izdosies saglabāt labu redzi. Nevar taču pavisam aizliegt skatīties televizoru vai izmantot datoru! Un nevar nedomāt, ka mācību gada sākums pienāks ātrāk, nekā mēs to gaidām, un arī skolā slodze bērnu acīm ir liela.
Skaidrs, ka pamācības jaunie ļaudis ne vienmēr uztver ar sapratni, bet kā vecāki un vecvecāki var palīdzēt?” Vilma P. Liepājā
Pārslodze pie datora un televizora, kā arī neprasme atpūtināt acis ir redzes traucējumu rašanās iemesli līdzās dažādām citām veselības problēmām.
Ļoti svarīgi redzes pasliktināšanos konstatēt pēc iespējas ātrāk, tādēļ jāpievērš uzmanība pazīmēm, kas par to liecina: izteikts jutīgums pret gaismu, sliktāka koncentrēšanās spēja, acu fiksācijas problēma, nespēja saskatīt tekstu tālumā, grūtības lasīt tuvumā, hronisks acu apsārtums, vēlme sēdēt pārāk tuvu televizoram u.tml.
Viens no redzes problēmu cēloņiem ir neprasme atpūsties. Jums taisnība – arī bērniem slodze nereti ir pārmēru liela.
Tādēļ kopā ar vecākiem acu atpūtināšanai var veikt dažādus vingrinājumus. Piemēram, var skatīties uz logam pielīmētu tumšu punktiņu, tad – uz apvārsni vai debesīm. Palīdz cītīga acu mirkšķināšana pāris minūtes. Ik pa laikam ieteicams uz pāris sekundēm cieši aizvērt plakstus, tad atvērt. Var ar skatienu sekot līdzi gaisā vilktiem pusapļiem.
Bērna mācību un rotaļu stūrītis jāiekārto gaišā vietā un mākslīgajam apgaismojumam jākrīt no kreisās puses vai, ja bērns ir kreilis, – no labās. Mācoties vai lasot grāmata jātur vismaz 30 centimetru attālumā no acīm, turklāt labāk to novietot uz slīpa paliktnīša. Lasīšanas laikā acis šad un tad jāatpūtina, paveroties ārā pa logu.
Televizoru bērnībā vēlams skatīties ne ilgāk kā pusstundu dienā arī tad, ja līdz trīs gadu vecumam nav novērotas redzes problēmas. Tas pats par datora lietošanu. Ilgstoši veroties ekrānā, acis mirkšķina retāk, un tas rada sausuma sajūtu, sāpes, diskomfortu un nogurumu, tādēļ jāievēro regulāras pauzes. Bet vēl labāk kopā ar bērniem ir izdomāt aizraujošas rotaļas, lai visu vakaru katram nevajadzētu vērties savā ekrānā…