Atpazīstamas situācijas jaunā ģimenes filmā 0
Izrādās, ka pēc varenās simtgades programmas pirmizrādēm, kas gluži vai satricināja Latviju 2018. gadā, mūsu kino pasaulē viss vēl turpinās. Šogad skatītāji sagaidīs animācijas filmu “Jēkabs, Mimi un runājošie suņi” (pirmizrāde 1. februārī), kā arī spēlfilmu “1906” (pirmizrāde martā).
Taču izrādās, ka filmas top arī ārpus programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, un jaunākā no tām ir ģimenes spēlfilma “Vecā dārza noslēpums”, kas pašlaik redzama gandrīz vai visos Latvijas kinoteātros.
Pirmizrādes vakarā pēc filmas noskatīšanās režisors Olafs Okunovs esot jautājis zālē sēdošajiem skatītājiem, vai viņi kādreiz vēlētos redzēt arī filmas turpinājumu, un atbilde bijusi gandrīz vienbalsīga: “Jā!” Droši vien šis “jā” ir nopietns skatītāju cieņas apliecinājums ceturdaļgadsimtu “vecās” filmu studijas “F.O.R.M.A” spējām veidot labas un sirsnīgas ģimenes filmas.
“Ūdensbumba resnajam runcim” (2004), “Mazie laupītāji” (2009), “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” (2017) – tās visas ir bērnu iemīļotas, aizraujošas piedzīvojumu filmas, kas ieguvušas daudz balvu dažādās pasaules valstīs. Droši vien arī jauno filmu mazie kinoskatītāji novērtēs atzinīgi, jo filmā netrūkst ne interesantu sižeta pavērsienu, ne arī pavisam ikdienišķu situāciju, kas skatītājam liek dzīvot līdzi ekrāna varoņu gaitām.
Kā jau mūsdienās ierasts, pirms īstās filmas zālē sēdošajiem parāda nākamajās nedēļās gaidāmo filmu reklāmas. Šādi gluži vai piespiedu kārtā iznāk salīdzināt aizokeāna un Eiropas filmu industriju visai dažādos centienus iegūt auditorijas uzmanību.
Reklāmas ir uzbrūkošas, spožas, asas un draudīgi paziņo, piemēram: “Es esmu tavs ļaunākais murgs.” “Vecā dārza noslēpumā” nekā tāda īsti pārdabiska un spoža nav. Ļaundari ir viegli atpazīstami, drusku glupi un gļēvi, labie varoņi – zinātkāri un labu griboši. Katrā ziņā situācijas un raksturi filmā ir gandrīz ikvienam atpazīstami.
Tiesa, lai arī it visos reklāmas materiālos uzsvērts, ka tā ir ģimenes – bērnu filma, vairākas dīvainas klišejiskas frāzes liek aizdomāties arī pieaugušākam skatītājam. Ceru, ka bērni īpaši neieklausīsies šajos spārnotajos teicienos: “Vientuļi veci cilvēki pieķeras ērmīgām lietām” vai “Visi normālie vīrieši ir aizņemti” un pat “Pieaugušie komiksus nelasa!” (atcerēsimies, piemēram, “Charlie Hebdo”). Var jau būt, ka tas ir tieši latvietim mazliet nesaprotams igauņu humors, jo filmas scenārija autors ir igauņu dramaturgs un rakstnieks Mihkels Ulmans.
Vērīgs skatītājs pamanīs, ka studija “F.O.R.M.A” jaunajā filmā turējusies pie dažām pavisam pārbaudītām vērtībām – jaunā aktrise Emīlija Jakubāne (filmā – Keita) ir tik līdzīga kādreizējai mazajai aktrisei Zanei Leimanei no filmas “Ūdensbumba resnajam runcim”. Atkārtotas pat burvīgās peļastītes un ļoti skaidrā dikcijā izrunātie vārdi.
Neraugoties uz to, nevar noliegt, ka visi četri filmas jaunie aktieri – Roze Baumane (Santa), Niks Rapšs (Kaspars), Emīls Pohorželskis (Nils) un Emīlija Jakubāne – ir talantīgi, brīnišķīgi un dažādi. Droši vien te izpaužas viens no filmas otrās režisores Gunitas Grošas nopelniem, jo diez vai Latvijā ir vēl kāds tik pieredzējis aktieru meklējumos (Gunita Groša bija arī aktieru atlases pārzinātāja filmai “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”). Protams, arī profesionālo aktieru (Agris Māsēns, Lauris Subatnieks, Imants Strads, Armands Berģis, Inga Alsiņa-Lasmane, Gatis Gāga) tēlojums ir pārliecinošs.
Filma domāta ģimenei un īpaši zinātkāriem bērniem. Autori vairākas reizes uzsver svarīgas lietas: viņi mudina bērnus mācīties inženierzinātnes, interesēties par dabu un kultūras mantojumu, pat līdzi domāt un risināt problēmu par pārtikas trūkuma problēmu pasaulē.
Katrā ziņā tā tiešām ir īsta Eiropas bērnu filma (lai gan daži varoņi un to gaitas neviļus atsauc atmiņā labi pazīstamo “Viens pats mājās”). Citiem vārdiem sakot: visticamāk, ikviens skatītājs “Vecā dārza noslēpumā” atradīs kādas sev svarīgas vērtības.
“Vecā dārza noslēpums”, spēlfilma ģimenei
Režisors inscenētājs: Olafs Okonovs, režisore Gunita Groša, galvenais operators Mārtiņš Jurevics, operators Ivo Skanstiņš, māksliniece Kristīne Lasmane, montāžas režisore Sandra Alksne, skaņu režisors Jevgenijs Svjatovs, komponisti Andris un Reinis Sējāni, kostīmu māksliniece Berta Vilipsone, grima māksliniece Agita Ilješāne, ražošanas vadītāja Daiga Līcīte un producents Gatis Upmalis (studija “F.O.R.M.A).
Lomās: Agris Māsēns, Lauris Subatnieks, Roze Baumane, Niks Rapšs, Emīlija Jakubāne, Emīls Pohorželskis, Imants Strads, Armands Berģis, Inga Alsiņa-Lasmane, Gatis Gāga.
Seansi: no 25.01. kinoteātros visā Latvijā.