Atpaliekam ne tikai no Lietuvas un Igaunijas. Kas apsteidz Latvijas mobilo internetu? 0
Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Jau tālā pagātnē ir laiki, kad Latvijā bija viens no ātrākajiem mobilā interneta savienojumiem pasaulē. ASV datu analītikas uzņēmuma “Ookla” jūnijā veiktajā interneta ātruma ikmēneša mērījumā Latvija ar 34,01 Mbit/s lielu vidējo lejupielādes ātrumu ierindojās vien 57. vietā, kas turklāt ir par divām vietām augstāk nekā mēnesi iepriekš.
Atpaliekam ne tikai no Lietuvas un Igaunijas, bet arī no Albānijas, Omānas, Armēnijas, Libānas u. c., kuru ekonomiskā attīstība šķietami atpaliek no Latvijas. Kopumā mērījumi veikti 138 valstīs.
Pavisam nesen Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) veica savu ikgadējo mobilo sakaru kvalitātes pētījumu, kas “Ookla” mērījumu uzticamību būtībā apstiprina.
Lielākais interneta ātrums Latvijā ir pieejams “Tele2” klientiem, vidējam lejupielādes ātrumam sasniedzot 48,81 Mbit/s. “LMT” tīklā vidējais lejupielādes ātrums ir 32,63 Mbit/s, bet “Bites” tīklā – 28,86 Mbit/s.
“LMT” pārstāvis Valdis Jalinskis gan sacīja, ka “Ookla” izmantotais ”Speedtest” interneta ātruma mērīšanas rīks neatbilst Latvijas normatīvajos aktos noteiktajai interneta ātruma noteikšanas un salīdzināšanas metodikai posmā no pieslēguma punkta līdz Latvijas interneta apmaiņas punktam.
“Pagaidām pasaulē nav noteikta standarta, kā varētu pēc vienotas metodikas veikt interneta ātruma mērījumus, šobrīd Eiropas Savienības institūcijas strādā, lai šādu kopēju metodiku izstrādātu vismaz Eiropas valstu regulatoriem un fiksēto, mobilo tīklu operatoriem,” sacīja Jalinskis, plašākus komentārus par to, kāpēc Latvija ir tik zemā vietā vai kā situāciju uzlabot, nesniedzot.
Arī SPRK norāda, ka “Ookla” mērījumi nav vērtējami viennozīmīgi, jo “nevar identificēt, kas ir interneta pakalpojuma mērījumu veicēji, kāda ir mērāmā tīkla noslodze mērīšanas brīdī, kāds ir veikto mērījumu skaits, kādās vietās un līdz kādam references serverim tika veikti mērījumi, kāda ir to izkliede un citus mērījumu veikšanas apstākļus”.
To noteikti novērojusi liela daļa Latvijas iedzīvotāju.
SPRK pārstāve Linda Medene sacīja, ka mobilā interneta kvalitātes rādītāji Latvijā tiek uzturēti stabili labā līmenī, kas kvalitatīvai pakalpojuma lietošanai ir būtiskāk par augstām pieslēguma ātruma vērtībām.
“Tiek nodrošināta arī 4G tehnoloģijas pieslēguma plaša izplatība Latvijā visu mobilo operatoru tīklos. Turklāt nodrošinātās kvalitātes rādītāju vērtības vērtējamas kā atbilstošas un pietiekamas internetā izmantojamo pakalpojumu lietošanai.”
Mazliet atpaliekam no lietuviešiem, bet esam krietni priekšā igauņiem.
Vidējais optiskā interneta ātrums vēlreiz apliecina, cik nozīmīgi ir censties ar optisko tīklu nodrošināt pēc iespējas lielāku iedzīvotāju skaitu. Kopumā mērījumi veikti 174 valstīs.