Foto: Fotolia

Atpakaļpirkuma līgums: kas tas tāds ir, un vai var atpirkt pārdoto dzīvokli? 0

Paziņa man ir parādā ievērojamu naudas summu. Tā kā gribam vienoties par parāda atmaksu bez tiesas, viņš ieteica man nopirkt viņa dzīvokli un no tā vērtības atskaitīt parāda summu. Taču paziņa grib noslēgt šo pirkuma līgumu ar nosacījumu, ka pēc laika, kad būs nauda, viņš šo dzīvokli atpirks no manis atpakaļ, t.i., lai es to nepārdotu kādam citam. Vai tāds darījums vispār ir iespējams un mēs drīkstam tā vienoties, nepārkāpjot likumus? ANTONS VALMIERĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Lasīt citas ziņas

Šajā gadījumā, visticamāk, ir runa par atpakaļpirkuma līgumu, par ko vēstīts Civillikuma 2054. pantā. Šāds līgums nosaka, ka pircējs uzņemas savu pirkto lietu pārdot atpakaļ pārdevējam pēc tā pieprasījuma. Tātad pirkuma līgumā šāds nosacījums var tikt iekļauts. Taču, ja atpakaļpirkuma tiesības ir ierobežotas ar konkrētu termiņu, pēc tā šīs tiesības beidzas. Pretējā gadījumā – ja termiņš līgumā nav ierakstīts, tiesības nekad nebeidzas. Tas nozīmē, ka jums ir jāvienojas ar paziņu, cik ilgā laikā (piemēram, viena vai divu gadu laikā) viņš šo dzīvokli atpirks atpakaļ, pretējā gadījumā citam šo dzīvokli pārdot nevarēsiet.

Turklāt likums paredz: ja atpakaļpirkuma nosacījumi, it īpaši cena, līgumā nav noteikti un par to vēlāk nenotiek labprātīga vienošanās, tad pirkuma cenu nosaka tiesa pēc vērtības, kāda lietai ir atpakaļpirkuma laikā. Bet, ja cena noteikta pašā līgumā, tad tā paliek spēkā neatkarīgi no tā, vai lietas vērtība pieaugusi vai samazinājusies, un apstrīdēt šādu pirkumu var tikai tad, ja no tā rastos pārmērīgs zaudējums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas nozīmē, ka jums līgumā jāvienojas par atpakaļpirkuma cenu un kārtību (piemēram, ka pārdevējam jāizsaka jums piedāvājums atpirkt šo dzīvokli trīs mēnešus pirms līguma noslēgšanas, ka pēc šā piedāvājuma jums jāapmaksā visi rēķini par apsaimniekošanu un komunālajiem pakalpojumiem, nodokļi, jāizdeklarē no šā dzīvokļa personas, kuras laikā, kad dzīvoklis bijis jūsu īpašumā, tur de­klarējušas savu dzīvesvietu, jāizbeidz noslēgtie īres līgumi u. tml.), lai pēc tam nerastos problēmas ar tiesāšanos šajā sakarībā.

Ja jūs tomēr nolīgtajā termiņā šo dzīvokli atsavināsiet (pārdosiet, dāvināsiet) kādam citam, pārdevējs varēs prasīt no jums tikai zaudējumu atlīdzību, bet pret kādu citu, trešo personu, kura būs šo dzīvokli nopirkusi vai citādi ieguvusi, viņš varēs vērst savu atpakaļpirkuma prasību tikai tad, ja atpakaļpirkuma tiesības būs ierakstītas zemesgrāmatā.

SVARĪGI

• Ja atpakaļpirkuma tiesības pieder kopīgi vairākām personām (piemēram, paziņam dzīvoklis pieder kopā ar sievu vai kādu citu cilvēku), viņi var šīs tiesības izlietot, tikai visi kopīgi vienojoties.

• Līgumā ietveriet prasību, lai pārdevējs pērk no jums šo dzīvokli atpakaļ pēc kāda konkrēta laika un par noteiktu cenu.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.