Pētījums: līdz ar jaunu pieredzi, atmiņas par dzīves notikumiem mainās 0
Interesants pētījums rāda, ka atmiņa nebūt nedarbojas kā nofilmēts video, kuru mēs varam atsaukt atmiņā, – jaunas un nesenas atmiņas turpina tikt pārveidotas, “izgrieztas” un sapludinātas.
Ziemeļrietumu Universitātes Feinberga medicīnas skolas neirozinātnieki izpētījuši, kā mēs integrējam jaunas atmiņas vecajās.
Vadošais pētnieks Donna Džo Bridža min piemēru par iemīlēšanos: “Kad atceraties laiku, kurā sākāt satikties ar savu otro pusīti, jūs varat savās sajūtās atsaukt mīlestības un eiforijas sajūtas. Bet jūs varat arī jūtas, kas jums šobrīd ir pret dzīvesdraugu, projicēt uz atmiņām par pagātni.”
Pētījuma dalībniekiem uz datorekrāna rādīja dažādus objektus, kam bija atšķirīgi foni. Tad viņiem lūdza tos pašus objektus ievietot tajās pašās ekrāna vietās – bet ekrāna foni bija atšķirīgi no tiem, ko viņi bija redzējuši iepriekš.
Trešajā piegājienā dalībniekiem bija jāizvēlas starp trim ekrāna izvietojumiem, vienalga, vai tie parādījās pirmo reizi vai bija izvēlēti otrajā reizē, vai pilnīgi jauni.
Rezultātus skaidroja šādi: “Cilvēki vienmēr izvēlējās izvietojumu, kuram priekšroku deva otrajā pārbaudē. Tas rāda, ka “pirmatnējās” atmiņas ir mainītas, lai atspoguļotu jaunu izvietojumu. “Senās” atmiņas tika mainītas pēc jaunas informācijas gūšanas.
Vēl viens pētījuma autors, Džoels Voss, skaidroja rezultātus šādi: “Ikvienam tīk domāt, ka atmiņas godīgi atklāj, kā mums klājies bērnībā vai ko mēs darījām pagājušajā nedēļā. Taču atmiņas veidotas tā, lai tās palīdzētu mums pieņemt labākos lēmumus, tādēļ tās tiek pārveidotas. Būtībā mūsu atmiņas ik pa laikam tiek “pārrakstītas”.”
Avots: foxnews.com