Atmaksā 24% no ārstēšanās tēriņiem 5
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā Valmierā teica, ka pensionāriem (esmu nodokļu maksātājs) atmaksājot izdevumus par medicīniskajiem pakalpojumiem. Lūdzu, pastāstiet sīkāk par kompensējamām summām! Vai šī kārtība attiecas arī uz privātprakses ārstu pakalpojumiem (konsultācijas, operācijas, datortomogrāfija, zobārsta pakalpojumi utt.)? Vai čeki jānodod gada beigās vai citā termiņā? Alberts Valmierā
Kas ir attaisnotie izdevumi
No valsts var saņemt tikai daļu – 24% – no ārstēšanās izdevumiem. To atmaksās no jūsu ienākumiem ieturētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa, tāpēc šos izdevumus sauc par attaisnotajiem izdevumiem.
Lai saņemtu atpakaļ naudu, jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, un to var izdarīt jebkurā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodaļā triju gadu laikā, tomēr labāk nekavēties, jo atmaksājamo summu jūsu bankas kontā ieskaitīs triju mēnešu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas. Jāņem vērā, ka, deklarējot attaisnotos izdevumus par ārstnieciskajiem pakalpojumiem un aizpildot 2013. gada ienākumu deklarāciju, piemērojamā attaisnoto izdevumu norma ir Ls 150, taču šis ierobežojums neattiecas uz zobārstniecības pakalpojumiem, tostarp protezēšanu, kā arī plānotajām operācijām.
Varat atgūt 24% no samaksātās summas par jebkuriem, arī ārstu privātpraksē sniegtajiem, ārstniecības pakalpojumiem – konsultācijām, datortomogrāfiju un jebkuriem citiem izmeklējumiem, analīzēm, procedūrām, operācijām, zobārsta pakalpojumiem, pacienta iemaksām utt. Valsts atmaksā arī par medicīnas iestādē veikto ārstniecisko masāžu un ārstniecisko vingrošanu, taču neatmaksā par iegādātajām brillēm, zālēm, medicīniskajām palīgierīcēm (piemēram, kruķiem) un par alternatīvo medicīnu (piemēram, vizīti pie dziednieka vai ķīniešu medicīnas speciālista), jo tos neuzskata par ārstniecības pakalpojumiem. Ja esat iegādājies veselības apdrošināšanas polisi vai darbavietā veicis līdzmaksājumu par to, varat atgūt 24% no izdotās summas.
Deklarācijai jāpievieno čeki, kuros norādīts jūsu vārds, uzvārds un personas kods, kā arī maksa par konkrētu ārstniecības pakalpojumu. Ja čekā nav visas nepieciešamās informācijas, dodieties uz medicīnas iestādi un prasiet, lai jums izsniedz kvīti ar čeka numuru un jūsu personas datiem.
Piemērs. Pensionārs Jānis Bērzs 2013. gadā saņēma 180 latu lielu pensiju. No pensijas daļas virs 165 latiem atskaitīja 24% iedzīvotāju ienākuma nodokli jeb gadā Ls 43,20 = (180 – 165) x 0,24 x 12 mēneši.
Pērn pensionārs samaksāja 60 latu par zobu labošanu, 35 latus par divām speciālistu konsultācijām, 3 latus par ģimenes ārsta apmeklējumiem un 80 latu par datortomogrāfiju, kopumā – 178 latus, no kuriem valsts atmaksās 42,72 latus (178 x 0,24). Šī summa nepārsniedz viņa samaksāto nodokļa apmēru.
Taču, ja Jānis Bērzs ārstēšanai būtu izdevis vairāk naudas, piemēram, veicis neplānotu operāciju par 1200 latu, viņš šogad varētu atgūt tikai daļu no tās – 43,20 latus (sava samaksātā ienākuma nodokļa apmērā). Atlikušo daļu iespējams atgūt nākamo piecu gadu laikā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Ja viņam ir radinieki – sieva, bērni, mazbērni, vecāki, vecvecāki (vienalga, vai dzīvo kopā vai atsevišķi), kuri maksā ienākuma nodokli, šo summu var atgūt, izdevumus par Jāņa Bērza ārstēšanu ierakstot kāda radinieka vai vairāku radinieku ienākumu deklarācijā. Piemēram, daļu izdevumu var iekļaut bērnu ienākumu deklarācijā un atgūt jau šogad.
Kā aizpildīt deklarāciju
Pirmo reizi pašam aizpildīt gada ienākumu deklarāciju ir diezgan grūti. Taču katrā VID nodaļā ir konsultants, kurš var palīdzēt. Attiecībā uz attaisnotajiem izdevumiem deklarāciju aizpilda vienkāršoti: veidlapā D jānorāda vārds, uzvārds, personas kods, deklarētā dzīvesvietas adrese, tālruņa numurs, pievienotie dokumenti (neaizmirstiet pierakstīt sava bankas konta numuru, uz kuru pārskaitīs naudu) un D4 (attaisnotie izdevumi) jānorāda izdevumu summa.
Strādājošajiem agrāk vajadzēja no savas darbavietas grāmatvedības pieprasīt algas nodokļa paziņojumu un aizpildīt veidlapu D1 (par ienākumiem). Tagad tas nav obligāti, jo ziņas par ienākumiem un samaksātajiem nodokļiem jau ir VID datubāzē.
Iesniedzot deklarāciju VID nodaļā, līdzi jāņem pase un čeki par ārstēšanos. Čekus vēlams uzlīmēt uz vienas vai vairākām lapām, ja to ir daudz, un nokopēt, lai jums paliktu kopija. Ja deklarācijā gribat iekļaut ziņas par tuvinieka ārstēšanu, par viņu jāaizpilda atsevišķa D4 veidlapa, bet radniecību apliecinoši dokumenti vairs nav jāiesniedz, jo visas ziņas ir VID datubāzē.
Agrāk deklarācijas veidlapas varēja saņemt VID nodaļās, bet tagad tās tur var nebūt, tādēļ jāsagādā pašam – jānopērk kancelejas preču veikalos vai jāizdrukā no mājaslapas www.vid.gov.lv. Neskaidrību gadījumā var zvanīt uz VID informatīvo tālruni 1898, turklāt plašāki skaidrojumi atrodami VID mājaslapas sadaļā Nodokļi/Gada ienākumu deklarācija/Brīvprātīga deklarācijas iesniegšana.
Līdzīgā veidā no valsts var atgūt 24% no izdevumiem, kas iztērēti par augstākās vai profesionālās izglītības iegūšanu, specialitātes apgūšanu, darbam nepieciešamo iemaņu apgūšanu vai uzlabošanu un kvalifikācijas celšanu. Taču tas jau ir cits stāsts.
Svarīgi
› Šogad no 3. marta līdz pat gada beigām varat iesniegt ienākumu deklarāciju un atgūt daļu no izdevumiem par savu un tuvinieku ārstēšanu un izglītošanu 2013., 2012. un 2011. gadā. Iesniedzot ienākumu deklarāciju līdz šā gada 15. aprīlim, varat atgūt attaisnotos izdevumus par 2010. gadu.
› Toties, ja neesat samaksājis kādu nodokli un esat valstij parādā, gada ienākumu deklarācija par 2013. gadu jāiesniedz obligāti no šā gada 3. marta līdz 1. jūnijam.