Foto: Yves Herman/REUTERS/SCANPIX/LETA

Breksits atlikts līdz 31. oktobrim – šo pagarinājumu garumā stiept nevarēs 0

Apvienotās Karalistes premjere piekritusi Eiropas Savienības piedāvājumam noteikt “elastīgu” izstāšanās termiņu, kam briti nekavējoties jau izdomājuši jaunvārdu “flextension” – salikumu no “flexible” (latviski – elastīgs) un “extension” (pagarinājums). Panākot kompromisu piecu stundu ilgajās sarunās Briselē, Mejai līdz 31. oktobrim dots laiks, lai vai nu apstiprinātu esošo līgumu parlamentā, vai arī nāktu klajā ar jauniem priekšlikumiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Jūnijā plānots atskaitīties par paveikto. Šis ir jau otrais pagarinājums, pirmajam bija jābeidzas šo piektdien, kad daļa valsts ar šausmām, daļa ar sajūsmu gaidīja bezlīguma izstāšanos.

Pagarinājuma pagarinājums

Donalds Tusks jau izteicies, ka pieļauj pagarinājumu arī pēc 31. oktobra, viņš arī norādījis, ka pagarinājuma laikā “nepieciešamo darbību veikšana būs Apvienotās Karalistes rokās”, piemetinot: “Lūgums lieki neizniekot atvēlēto laiku.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Pati Meja jau atzīmējusi, ka jo­projām vēlas, lai AK atstātu ES “cik vien ātri iespējams”. Tusks pieļauj, ka varētu tikt piešķirts vēl trešais pagarinājums, bet Meja šobrīd apgalvo, ka 31. oktobris ir pats, pats galējais termiņš.

Taču diemžēl paši briti vairs premjeres apgalvojumiem netic, skaitot, cik reizes Meja un valdība jau veikusi “U turns”, burtiski tulkojot – “U pagriezienus”, kas autovadītāju terminoloģijā nozīmē apgriezties braukšanai pretējā virzienā, tātad – kardināli mainīt nostāju.

Ja notiek brīnums un izstāšanās līgums tiek ratificēts maija pirmajās trīs nedēļās, tad AK var atstāt ES un izvairīties no dalības Eiroparlamenta vēlēšanās, taču, spriežot pēc politiķu aktivitātēm, visi jau gatavojas vēlēšanām.

Breksiteri pieprasa Mejas atkāpšanos

Sākotnēji Meja tika solījusi panākt izstāšanās pagarinājumu ne vēlāk kā līdz 30. jūnijam, tādēļ vienošanās par 31. oktobri ir pamatīgi saniknojusi breksiterus. Mejas konservatīvās partijas “1922 komitejā” jau apspriesta premjeres nākotne, vairākiem ietekmīgiem biedriem aicinot Meju atkāpties no amata līdz Eiroparlamenta vēlēšanām 23. maijā.

Partija balsot par neuzticības izteikšanu līderei šobrīd nevar, jo iepriekšējais decembra balsojums izgāzās, un nākamo drīkst rīkot tikai pēc gada.

Taču neapmierinātie politiķi ir izdomājuši jaunu risinājumu – jāsavāc 10 000 biedru parakstu, kas ļautu rosināt mainīt noteikumus par neuzticības izteikšanu. Tikmēr Dauningstrīta paziņojusi, ka Meja turēsies pie solījuma atstāt amatu brīdī, kad tiks apstiprināts izstāšanās līgums: “Viņa ļoti labi saprot konservatīvās partijas vēlmi izvēlēties jaunu līderi, kas vadīs izstāšanās otro fāzi.”

“Viss notiekošais ir pilnīga katastrofa,” saka bijušais ministrs, breksiteris Īans Dunkans Smits, “man šķiet, ka vienā brīdī ministru kabinets pateiks Mejai – tā tas nevar turpināties, diemžēl tiešām tā vairs nevar turpināt!” Galvenie kandidāti uz Mejas amatu jau zināmi, lielākā daļa no viņiem ir pārliecināti breksiteri – bijušais breksita ministrs Dominiks Rābs, bijušais ārlietu ministrs Boriss Džonsons, parlamenta spīkere Andrea Līdsoma un vides ministrs Maikls Govess.

Gribētāju vidū ir arī eiropeiski noskaņoti parlamentārieši, piemēram, bijusī iekšlietu ministre un tagadējā darba un pensiju ministre Ambēra Rada. Taču tieslietu sekretārs Deivids Gouks pieļauj, ka Meja varētu palikt premjeres amatā vismaz vēl vienu gadu: “Nedomāju, ka mums vajadzētu mainīt mūsu partijas līderi brīdī, kad jāpabeidz nopietns darbs.”

Reklāma
Reklāma

Vienoties ar leiboristiem, cīnīties vai pamest amatu?

Kamēr turpinās sarunas ar opozīciju, tikmēr Meja nolēmusi dot iespēju deputātiem balsot par dažādām izstāšanās iespējam, lai galu galā saprastu, kādu tad īsti breksitu parlaments vēlas un par kādu varētu nobalsot. Iepriekšējie balsojumi rāda, ka tā dēvētais “mīkstais” breksits ar palikšanu muitas savienībā varētu galu galā uzvarēt. Premjere vēlas, lai parlaments balsotu par viņas līgumu ceturto reizi, taču skaidrs, ka bez nopietnām izmaiņām līgums tiks noraidīts arī ceturto reizi.

Britu mediji min, ka otra referenduma iespēja šobrīd izskatās vismazāk ticama, jo Meja ir kategoriski pret, un arī leiboristu līderis Džeremijs Korbins, kurš vienmēr bijis eiroskeptiķis, otru referendumu negribētu atbalstīt. Protams, tikai tad, ja sarunās ar Meju tiks panākta vienošanās, kas viņu apmierina.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.