Foto – Edvīns Kamoliņš

Atliek vien cerēt 0

No Labklājības ministrijas saņemtas ziņas, ka nākamgad pieaugs atbalsts invalīdiem, jaunajiem vecākiem un bērniem, kuru vecāki izvairās maksāt uzturlīdzekļus.

Reklāma
Reklāma
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

Uz lielāku atbalstu tātad var cerēt pirmās un otrās grupas invalīdi, kā arī invalīdi kopš bērnības un tie, kuriem nepieciešama kopšana. Paredzēts arī likvidēt tehnisko palīglīdzekļu rindas, šim mērķim atvēlot 2,7 miljonus latu.

Plānots, ka pieaugs bērna kopšanas pabalsta apmērs, vecāku pabalsta izmaksas ilgums, un uzturlīdzekļu apmērs bērniem no nepilnām ģimenēm beidzot sasniegs to līmeni, kāds bija pirms krīzes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nākamais gads varētu būt pirmais kopš krīzes, kad sociālā budžeta ieņēmumi pārsniegs izdevumus. Taču ilgtspējīgam sociālajam budžetam ir neieciešams uzkrājums vismaz divu mēnešu apgrozījuma apmērā jeb 240 miljoni latu, lai tas spētu pildīt drošības spilvena funkcijas ekonomiskās nestabilitātes apstākļos, tāpēc visas akūtās vajadzības piepildīt pagaidām nav iespējams.

Panāktā vienošanās demogrāfijas jautājumā paredz palielināt bērnu kopšanas pabalstu no 100 līdz 120 latiem. Atgādinām, ka līdz bērna gada vecumam sociāli apdrošināti jeb strādājoši vecāki saņem vecāku pabalstu 70 % apmērā no algas, bet šajā laikā strādāt nedrīkst. Vienošanās paredz vecākiem šajā periodā izmaksāt arī 120 latu bērnu kopšanas pabalstu. Tāpat pagarināt vecāku pabalsta izmaksu līdz bērna pusotra gada vecumam, kas gan nozīmē, ka pabalsts nepalielinās, bet tam sakrāto naudas summu vienkārši izstiepj ilgākā periodā.

Daudzus topošos vecākus šāda perspektīva gan drīzāk satraukusi, nevis iepriecinājusi. Sociāli apdrošinātie jeb strādājošie vecāki, kuriem tiesības saņemt vecāku pabalstu būs no 2014. gada 1. oktobra, tā dēvēto māmiņalgu tiešām varēs saņemt līdz bērna pusotra gada vecumam, taču šā pabalsta apmērs būs tikai 43,75 % no bruto algas (līdzšinējo 70 % vietā).

Taču strādājošie vecāki vismaz varēs vienlaikus saņemt gan vecāku pabalstu, kas aprēķināts, balstoties uz cilvēka sociālajām iemaksām, gan 120 latus lielo bērna kopšanas pabalstu.

Ja māmiņalgas saņēmēja izlems atsākt darba gaitas, pirms bērns sasniedzis pusotra gada vecumu, viņai to izmaksās 30 % apmērā no aprēķinātās, bet 120 latu bērna kopšanas pabalstu varēs saņemt pilnā apmērā. Tāda kārtība gan nemazinās nevienlīdzību un neveicinās jauno vecāku atgriešanos darba tirgū, ko iepriekš paredzēja vairāki LM priekšlikumi situācijas uzlabošanai.

Lai atbalstītu nepilnās ģimenēs augošos bērnus, valdība lēma no nākamā gada 1. janvāra palielināt no Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru atvasēm, kuru tēvi vai mātes izvairās no saviem pienākumiem. Ikmēneša uzturlīdzekļi, ko maksā par pirmsskolas vecuma bērniem, pieaugs no 35 latiem līdz 50 latiem, bet par skolas vecuma bērniem maksāto uzturlīdzekļu apjoms – no 40 līdz 55 latiem mēnesī.

Reklāma
Reklāma

No nākamā gada 1. septembra brīvpusdienas pienāksies ne tikai pirmās un otrās, bet arī trešās klases skolēniem. Vienas ēdienreizes dotācija turklāt kļūs lielāka par 20 santīmiem (no 80 santīmiem līdz vienam latam).

Atliek vien cerēt, ka vismaz lielāko daļu no šiem pasākumiem atbalstīs arī Saeimas deputāti. Izmaiņas vecāku pabalsta izmaksā tad varētu stāties spēkā 2014. gada 1. oktobrī, bet bērnu kopšanas pabalsta apmērs kļūs lielāks jau no 1. janvāra.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.