Atliek Diasporas likumprojektu 0
Koalīcija pirmdien vienojusies uz nedēļu atlikt Diasporas likumprojekta skatīšana otrajā lasījumā, lai ar diasporas organizācijām izrunātu jautājumu par diasporas definīciju, pēc koalīcijas sēdes žurnālistus informēja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).
Šajā jautājumā nepieciešama profesionāla diskusija ar diasporas organizāciju un juristu dalību, norādīja premjers.
Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš norādīja, ka pamatā ir diskusija par to, kas ir saikne ar Latviju, un nebūtu pareizi noteikt, ka tā ir arī personām, kurām draud pilsonības atņemšana vai ir līdzīgas problēmas.
Arī iepriekš atbildīgās Ārlietu komisijas sēdēs notika diskusija par to, kādai jābūt gala definīcijai terminam “diaspora”.
Jau vēstīts, ka Saeimā konceptuāli atbalstītais Diasporas likumprojekts sagatavots, lai nodrošinātu iespējas ārvalstīs dzīvojošajiem valstspiederīgajiem stiprināt savu latvisko identitāti, valstspiederības sajūtu un veidot aktīvu un abpusēju sadarbību ar Latviju.
Saeimas Ārlietu komisija iepriekš vienojusies arī par pensiju regulējumu Diasporas likumā.
Deputāts Hosams Abu Meri (V) rosināja noteikt, ka pēc atgriešanās Latvijā diasporas pārstāvjiem saskaņā ar ārvalstu likumiem izmaksātās pensijas tiek apliktas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) tādā apmērā, kādā tās pārsniedz attiecīgās ārvalsts neapliekamo minimumu. Līdzīgu priekšlikumu bija iesniedzis arī deputāts Rihards Kols (VL-TB/LNNK). Tāpat savu piedāvājumu iepriekš prezentēja arī Finanšu ministrija (FM).
Komisija pieņēma lēmumu likumprojektā virzīšanai uz otro lasījumu 17.pantu papildināt ar punktu “pēc remigrācijas, personai kļūstot par Latvijas rezidentu nodokļu uzlikšanas vajadzībām, attiecībā uz ārvalstīs gūtā pensijas ienākuma aplikšanu ar iedzīvotāja ienākuma nodokli, remigrantam tiek piemērots neapliekamais minimums, tādā apmērā, kādā tas pārsniedz attiecīgās ārvalsts noteikto ar nodokļiem neapliekamo pensijas minimumu”. Tādējādi tika apvienoti vairāki priekšlikumi, tostarp deputātu, Ārlietu ministrijas (ĀM) un FM.