Atļauju vairāk, nekā vajag 0
Autori: Raivis Šveicars, Zigfrīds Dzedulis
Līdz 2012. gadam, kad tika pārtraukta jauna elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OI) tiesību piešķiršana, Ekonomikas ministrija bija pieņēmusi 1037 lēmumus par tiesību piešķiršanu pārdot saražoto elektroenerģiju OI ietvaros vai saņemt garantētu maksu par elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu.
No kopējā skaita 890 lēmumi bijuši par individuālām elektrostacijām (pārējais skaits veidojies, atkārtoti kvalificējoties OIK tiesību iegūšanai, mainoties adresei, kurā atrodas elektrostacija, vai EM samazinot noteikto elektroenerģijas iepirkuma apjomu) par kopējo elektroenerģijas iepirkuma apjomu – 10,6 TWh gadā. Savukārt viens lēmums bijis par tiesību piešķiršanu saņemt garantētu maksu par koģenerācijas elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu 23 MW apmērā.
Attiecībā uz Latvijas elektroenerģijas patēriņu, kopējā elektroenerģijas piegāde Latvijā 2012. gadā, kad tika pārtraukta jauna elektroenerģijas obligātā iepirkuma tiesību piešķiršana, bija 7,5 TWh. EM norāda – ja elektroenerģijas ģenerācijas apjoms pārsniedz patēriņa apjomu, šo apjomu ir iespējams arī eksportēt uz citām valstīm
EM gan uzsver, ka noteiktie apjomi ir tikai maksimālais apjoms, ko komersants kalendārajā gadā var pārdot obligātā iepirkuma ietvaros. OI ietvaros tiek iepirkta tikai faktiski saražotā elektroenerģija.
UZZIŅA
Pieņemtie lēmumi:
• 52 lēmumi par vēja elektrostacijām. Elektroenerģijas iepirkuma apjoms – līdz 284 987,37 MWh gadā;
• 2 lēmumi par saules elektrostacijām. Elektroenerģijas iepirkuma apjoms – līdz 590 MWh gadā;
• 150 lēmumi par HES līdz 5 MW. Elektroenerģijas iepirkuma apjoms – līdz 113 507,56 MWh gadā;
• 561 lēmums par biogāzes vai biomasas koģenerācijas stacijām. Elektroenerģijas iepirkuma apjoms – līdz 5 697 713,72 MWh;
• 125 lēmumi par fosilo kurināmo izmantojošām koģenerācijas stacijām. Elektroenerģijas iepirkuma apjoms – līdz 4 505 058,64 MWh.
(Ekonomikas ministrijas dati.)