Atlabšana par valsts naudu invalīdiem 0
“Pēc dažādu laikrakstu ziņām invalīdi ar progresējošu slimību varot saņemt valsts apmaksātu rehabilitāciju ar ārstēšanos atbilstošā iestādē. Esmu 2. grupas invalīds kopš 1995. gada. Diagnoze – spinālā mielopātija. Tolaik vēl varēju pārvietoties ar spieķi, bet tagad, slimībai saasinoties, nākas izmantot rollatoru.
Vai iespējams saņemt kaut daļēji valsts apmaksātu ārstēšanos rehabilitācijas iestādēs?” Kārlis V. Ogrē
Jā, medicīniskās rehabilitācijas apmaksu no valsts budžeta līdzekļiem paredz 2006. gada 19. decembra Ministru kabineta noteikumi Nr. 1046 “Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība”.
To var saņemt bērni invalīdi, bērni un pacienti ar funkcionāliem ierobežojumiem, kuriem medicīniskā rehabilitācija ir tiešs turpinājums pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības pakalpojumu saņemšanas, kā arī pacienti ar prognozējamu jeb draudošu invaliditāti. Slimniekus hronisku funkcionālu ierobežojumu gadījumā fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts vai rehabilitologs var iekļaut medicīniskās rehabilitācijas dinamiskajā novērošanā. Tas nozīmē ilgtermiņa veselības stāvokļa novērošanu – izmaiņas un datu dinamiku.
Nacionālais veselības dienests atgādina, ka valsts apmaksātas medicīniskās rehabilitācijas saņemšanai ir jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš izvērtē pacienta veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā izraksta nosūtījumu pie rehabilitologa vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta.
Rehabilitologs vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, izvērtējot medicīniskās indikācijas, iesaka pacientam atbilstošāko ārstēšanu. Tad valsts apmaksātu medicīnisko rehabilitāciju var saņemt tādā apjomā (tik reizes gadā), kā būs noteicis šis ārsts.
Medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai par valsts budžeta līdzekļiem nepieciešams tāda rehabilitologa vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta nosūtījums, kuram ir līgumattiecības ar Nacionālo veselības dienestu. Šos pakalpojumus sniedz ambulatorā, dienas stacionārā un stacionārā ārstniecības iestādē.
Ja medicīnisko rehabilitāciju par valsts budžeta līdzekļiem saņem stacionārajā ārstniecības iestādē, ir jāmaksā tikai pacienta iemaksa – 9,50 lati diennaktī, sākot no otrās dienas. Dienas stacionārā pacienta iemaksa ir pieci lati par katru dienu.
Jūsu gadījumā der zināt, ka nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari” nodrošina valsts apmaksātu medicīnisko rehabilitāciju stacionārā, tai skaitā pacientiem ar muguras smadzeņu šķērsbojājumu (spināliem pacientiem).
Pilns saraksts ar ārstniecības iestādēm, kas nodrošina valsts apmaksātus rehabilitācijas pakalpojumus, ir pieejams Nacionālā veselības dienesta mājas lapas www.vmnvd.gov.lv sadaļas “Veselības aprūpes pakalpojumi” apakšsadaļā “Ambulatorās iestādes un ārsti speciālisti”.
Neskaidrību gadījumā vai ar citiem jautājumiem par valsts garantētajiem veselības aprūpes pakalpojumiem var zvanīt uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 darba dienās no pulksten 8.30 līdz 17.