Atkritumu apsaimniekošanā jāvalda konkurencei 0
Atkritumu apsaimniekošana ir vērā ņemama biznesa nozare – šo faktu vēlreiz apliecina tirgus dalībnieku cīņas likumdevēju laukā, kas risinās jau kopš pagājušā gada sākuma.
17. decembrī Ministru kabineta (MK) komitejā tika nolemts virzīt uz MK noteikumu projektu ar sarežģīto nosaukumu “Noteikumi par kritērijiem sadzīves atkritumu radītājam, kurš atbrīvots no dabas resursu nodokļa samaksas un kuram ir tiesības slēgt līgumu ar sadzīves atkritumu apsaimniekošanas komersantu, kuru tas ir pats izvēlējies”. Citiem vārdiem, ar šo noteikumu pieņemšanu “lielo atkritumu ražotājiem”, piemēram, lielveikaliem, tiks dota iespēja pašiem izvēlēties savu atkritumu apsaimniekotāju, kas varēs atšķirties no pašvaldībā saimniekojošā. Būtiski, ka šo noteikumu projekts reiz MK jau bija noraidīts pašvaldību celto iebildumu dēļ.
LTRK iestājas par šo MK noteikumu pieņemšanu. Lai arī netiešā veidā, bet noteikumu pieņemšana ieliks pamatus konkurences veidošanai un brīvā tirgus nostiprināšanai. No konkurences ieguvējs ir gala lietotājs – pakalpojuma saņēmējs. Tātad iedzīvotājs, uzņēmējs un arī pašvaldība.
Viens no MK noteikumu pieņemšanas oponentu – pārsvarā pašvaldību un to pārstāvošās organizācijas Latvijas Pašvaldību savienības – argumentiem ir, ka pašvaldībām būs sarežģītāk kontrolēt atkritumu apsaimniekošanas procesu savā teritorijā, par ko tās likuma priekšā ir atbildīgas. Arī šobrīd daudzām pašvaldībām nesokas ar atkritumu apsaimniekošanas procesa kontroli un trūkst informācijas par atkritumu apsaimniekotāju darbību savā teritorijā. LTRK uzskata, ka pašvaldībai ir jārūpējas par savu teritoriju, iedzīvotājiem un uzņēmējiem, nevis pašai jāiesaistās komercdarbībā un jākonkurē ar privātuzņēmējiem.
Turklāt atkritumu apsaimniekošanas nozarē jau šobrīd ir redzams, ka privāto uzņēmēju sniegtais pakalpojums cenas ziņā pozitīvi konkurē ar tiem atkritumu apsaimniekotājiem, kur dalībnieku vidū ir pašvaldība.
Viedokļu dažādība ir demokrātijas pamats. Tā kā iespēja izvēlēties brīvajā tirgū atkritumu apsaimniekotāju pozitīvi ietekmē konkurenci un samazina maksu par pakalpojumu, sagatavoto noteikumu projekts ir jāvērtē kā šā brīža kompromiss ceļā uz atkritumu apsaimniekošanas tirgus vispārēju liberalizāciju. Tā vietā, lai uzreiz noteiktu kārtību, kas paredz visiem dot tiesības brīvi izvēlēties atkritumu apsaimniekotāju, ir pamats uzskatīt, ka ir panākts pagaidu kompromiss, kas sākotnēji paredz iespēju izvēlēties atkritumu apsaimniekotāju tikai tiem atkritumu radītājiem, kuru radītais atkritumu apjoms gadā ir lielāks par 240 m3. Tādējādi tiks radīti priekšnosacījumi, lai reģionos atkritumu apsaimniekošanas nozarē darbotos vairāki uzņēmumi – ne tikai pašvaldības izvēlētais komersants.