Foto: Shutterstock.com

Jaunā reproduktīvās ģenētikas centrā var izpētīt embrija veselību pirms implantēšanas 2

17. jūnijā atklāts jauns Reproduktīvās ģenētikas centrs “iVF Riga”, kurā ir mūsdienīga laboratorija, kas ļaus veikt gan citoģenētisku, gan molekulāri ģenētisku izmeklēšanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Klīnikas ģenētiķe Liene Korņejeva (foto) secina, ka zināšanas par to, kā palīdzēt neauglības gadījumā aug tik strauji, ka tas, kas šobrīd ir iespējams, vēl pirms desmit gadiem bija kā pašam aizlidot kosmosā. “Mūsu centrā ir iespēja pārbaudīt embriju vēl pirms tas ir ielikts mammas vēderā. Dažiem vecākiem tā ir vienīgā iespēja tikt pie veseliem bērniem. Piemēram, ir pāri, kuriem neizdodas veiksmīgi veikt ārpusķermeņa apaugļošanu. Mums šobrīd ir iespēja audzēt embriju līdz piektajai dienai ārpus mātes ķermeņa, tad piektajā dienā no tā paņemt dažas šūnas – tas netraucē viņa attīstību – un uztaisīt hromosomu analīzi. Šādi mēs varam noteikt gan tās patoloģijas, kuras var noteikt ar amniocentēzes palīdzību, gan tādas, kuras ar amniocentēzi nenosaka, jo tik ilgi bērniņš mammā patoloģijas dēļ nemaz nenoturētos (amniocentēzi jeb augļūdeņu analīzi veic otrajā grūtniecības trimestrī). Ir pāri, kuriem, piemēram, no astoņiem embrijiem septiņi ir ar patoloģijām. Iedomājieties, cik gadu paietu dzīvē, nonākot līdz veiksmīgai grūtniecībai – līdz tam būtu spontānie aborti vai “missed abortion” (attīstību pārtraukusi grūtniecība)…”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ģenētiķe min, ka ir ģenētiskas saslimšanas, kuras nav iespējams konstatēt, pārbaudot hromosomu komplektu. Parasti par tām ģimene uzzina vien tad, kad jau ir piedzimis bērniņš ar šo saslimšanu. Nereti šādām ģimenēm slima bērniņa piedzimšanas atkārtots risks var sasniegt pat 50%, bet slimības izpausmes ir tik smagas, ka reizēm ģimene izvēlas vairāk bērnus neplānot. Ja ir zināmas izmaiņas ģenētiskajā materiālā, kuras izraisa saslimšanu konkrētajā ģimenē, tiek izstrādāta metode, lai piecu dienu vecam embrijam būtu iespējams konstatēt, vai ģenētiskās izmaiņas ir vai nav mantotas un dzemdes dobumā pārnest embriju bez konkrētās ģenētiskās patoloģijas.

Tomēr Liene Korņejeva uzsver, ka mērķis nav radīt perfekto cilvēku. “Visu pārbaudīt nevar un arī nevajag. Mērķis pārbaužu veikšanai ir noskaidrot, kura grūtniecība neattīstīsies, ja tiks implantēta un atklāt, kāpēc pārim neizdodas ieņemt bērniņu dabiskā ceļā.”

Jautāta, ko liecina pētījumi par to, vai bērniem, kas nu jau ir pieaugušā vecumā, bet savulaik ieņemti mākslīgās apaugļošanās ceļā, ir neauglības problēmas, ģenētiķe atsaucas uz pētījumiem, kas liecina, ka nav gan. “Man pat pašai kā ģenētiķei šķiet, ka mākslīgi radītiem bērniņiem vajadzētu būt augstākam hromosomu skaita izmaiņu riskam, bet tas pētījumos neapstiprinās. Tā kā neauglības iemesli ir dažādi, atbilde par neauglību šo cilvēku bērniem nav viennozīmīga. Piemēram, puišiem ar noteiktu hromosomu patoloģiju tā mēdz atkārtoties nākamajā paaudzē, taču citādi – mākslīgās apaugļošanās ceļā ieņemti bērni kā pieauguši jau paši dabiskā veidā var ieņemt bērnus.”

Klīnikā būs pieejamas speciālistu – reproduktologu, ginekologu, ginekologu-dzemdību speciālistu, ultrasonogrāfijas speciālista, ģenētiķu, androloga-urologa, vecmāšu u.c. pakalpojumi.

Pieejamas dažādas pārbaudes neauglības ārstēšanā gan sievietēm, gan vīriešiem – gan tādas, kādas veic citās klīnikās, gan tikai šeit pieejamas. Piemēram, jau minētā iespēja noteikt patoloģijas piecu dienu vecam embrijam.

Reklāma
Reklāma

Klīnikas iVF vadītāja, ginekoloģe reproduktoloģe Violeta Fodina atklāšanā teica, ka tagad varēs palīdzēt daudziem, kuriem līdz šim palīdzība nebija iespējama. “Strādājam, lai cilvēkiem dotu laimes sajūtu, jo bez bērniem laimes nav. Katras ģimenes sapnis ir bērniņa ienākšana ģimenē, un protams, ikviens vēlas, lai bērniņš augtu vesels un laimīgs, tomēr realitātē diemžēl daudziem nākas sastapties ar dažādiem sarežģījumiem. Neauglība, spontānais aborts un iedzimtas patoloģijas – šīs ir tikai dažas no problēmām, ar kurām pacienti griežas pēc palīdzības neauglības ārstēšanas klīnikā.”

Šāda veida Reproduktīvās ģenētikas centrs būs pirmais un šobrīd vienīgais Baltijas un Ziemeļeiropas valstīs.

Neauglības ārstēšanas un mākslīgās apaugļošanas klīnika iVF Riga tika atvērta 2013.gadā, kurā darbu uzsāka Latvijā atzīti, pieredzējuši un augsti kvalificēti speciālisti ar ilggadēju pieredzi reproduktoloģijas, ģenētikas, embrioloģijas un pacientu koordinēšanas jomā. Kopš klīnikas darbības uzsākšanas pasaulē nākuši jau vairāk kā 1000 mazuļi, jo klīnikas augstie standarti, vismūsdienīgākās tehnoloģijas diagnostikā un ārstēšanā dod iespēju pacientiem īstenot sapni pat vissarežģītākajos gadījumos. iVF klīnikas pacientu vidū ir ne vien Latvijas iedzīvotāji, bet arī daudzi Zviedrijas, Norvēģijas, Somijas, Dānijas, Lietuvas, Anglijas, Krievijas un ASV pilsoņi , kuri devuši priekšroku Latvijas klīnikai, augstu novērtējot tās efektivitāti.

Klīnika ir sertificēta atbilstoši Eiropas kvalitātes standartiem un tajā ir pieejama arī Latvijas valsts apmaksāta medicīniskās apaugļošanas programma.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.