Atklāts, cik daudzas pirms dzemdībām iedzer un kā tas ietekmē mazuli 0
Lietuvā pēdējās nedēļās pirms dzemdībām alkoholu lietojušas aptuveni 3% grūtnieču, bet 0,15 procentiem jaundzimušo konstatēta ļoti stipra saindēšanās ar alkoholu, liecina Viļņas universitātes zinātnieku veikts pētījums.
pirmdien preses konferencē Lietuvas Seimā pastāstījusi Viļņas universitātes slimnīcas Santaras klīniku ārste Jurgita Songailiene.
Pēc viņas teiktā, 0,15 procentiem jaundzimušo asinīs ļoti lielā koncentrācijā atklāts fosfatidiletanols, kas liecina, ka topošās mātes pēdējās grūtniecības nedēļās alkoholu lietojušas ļoti lielā daudzumā.
Pētījumu, kura rezultāti preses konferencē prezentēti saistībā ar Starptautisko augļa alkohola sindroma dienu, 2017. un 2018.gadā veikuši Viļņas universitātes Medicīnas fakultātes Biomedicīnas zinātņu institūta Cilvēka un medicīniskās ģenētikas katedras pētnieki un tajā izanalizēti 2600 jaundzimušo asins paraugi.
Kā pastāstījusi Lietuvas Narkotiku, tabakas un alkohola kontroles departamenta vadītāja vietas izpildītāja Gražina Beļana, sekas, ko atstāj alkohola lietošana grūtniecības laikā, lielākoties izpaužas nevis tūlīt pēc bērniņa piedzimšanas, bet turpmākajā augšanas procesā.
“Kā uzskata zinātnieki, tikai līdz 10 procentiem gadījumu iespējams precīzi konstatēt, ka runa ir par augļa alkohola sindromu, bet faktiski ļoti bieži visas problēmas parādās jau vēlāk, bērnam augot un attīstoties,” viņa norādījusi. “Var prognozēt, ka tie būs gan dažādi fiziskie, gan kognitīvie, gan sociālie, gan emocionālie traucējumi.”
Pēc Beļanas sniegtajiem datiem, 2017.gadā Lietuvā diagnosticēti pieci augļa alkohola sindroma gadījumi un 2018.gadā – viens, bet jāpatur prātā, ka grūtniecības laikā lietotā alkohola izraisītās problēmas var izpausties tālākā nākotnē.
Lietuvas mediji šogad vairākkārt ziņojuši par sievietēm, kuras uz dzemdībām ieradušās reibumā, un īpaši lielu sabiedrības satraukumu radīja ziņa par gadījumu Klaipēdā, kur tikko dzimušai meitenītei asinīs tika konstatētas vairāk nekā četras promiles alkohola.