Foto no RAKUS arhīva

Atklāt kaulu trauslumu 0

“Sievietes, kas kopušas savus gados vecos tuviniekus, kam osteoporozes dēļ gadījies lauzt gūžas kaula kakliņu, izprot šīs saslimšanas bīstamo dabu, tādēļ cenšas rūpīgi sekot līdzi savam veselības stāvoklim un laikus veic izmeklējumus,” stāsta RAKUS osteoporozes kabineta vadītāja Ingrīda Kaže.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Savlaicīgi atklājot pirmās osteoporozes pazīmes, ir iespējams nepieļaut dzīves kvalitātes pasliktināšanos un līdz minimumam samazināt lūzumu risku. Tomēr sievietēm auglīgajā periodā bez ārsta ieteikuma vienkārši ziņkārības pēc nevajadzētu veikt osteodensitometriju. Tā jāveic jau jaunībā vai pusmūža gados, ja vecākiem bijuši agrīni kaulu lūzumi un ārsts to atzinis par nepieciešamu.

Mūža nogalē ar osteoporozi sirgst apmēram 38% cilvēku. Tā kā sāpes rodas tikai lūzumu gadījumā, sievietēm no 65 gadu, bet vīriešiem no 75 gadu vecuma, kā arī pastāvot slimības riska faktoriem, izmeklējumi jāveic, kamēr nav sūdzību.

 

Osteoporozes 
attīstības riski

CITI ŠOBRĪD LASA

Stipriem kauliem nepieciešams kalcijs, ko visvairāk satur piena produkti, un D vitamīns. Latvijā, kā to pierāda izmeklējumi, vairāk nekā 80% cilvēku, kas asinīs noteikuši D vitamīna līmeni, atklājusies tā nepietiekamība, un pusei – deficīts, kas nozīmē, ka organisms nespēj izmantot ar uzturu vai preparātiem uzņemto kalciju un tādēļ var ciest kauli. Tāpat pārmērīga (vairāk nekā trīs tasītes dienā) melnās tējas un kafijas lietošana veicina kalcija izvadīšanu no organisma. Negatīva ietekme ir straujai svara mazināšanai, jo, zūdot taukaudiem, muskulatūra nespēj noturēt skeletu stingrā pozīcijā, turklāt novājējot izsīkst muskuļu barība – olbaltumvielas. Riska faktors ir estrogēnu trūkums organismā, kad sievietei iestājusies menopauze, jo tas kavē kaulu atjaunošanos, un citi. Noteikti kā riska faktors jāpiemin mazkustība, jo, nenodarbinot muskulatūru, skelets zaudē blīvumu.

 

Kā nosaka 
kaulu blīvumu

To nosaka ar rentgenoloģisku izmeklējumu osteodensitometriju, izmeklējot mugurkaula jostas daļas skriemeļus un augšstilba kaulus un salīdzinot ar vidējo rādītāju jauniem un veseliem cilvēkiem. Šādi var noteikt lūzuma risku nākotnē, kā arī vēlāk novērtēt ārstēšanās efektivitāti.

Pacientiem, kuru svars pārsniedz 120 kilogramus, izmeklējumu izdara apakšdelma kaulam, jo centrālo osteodensitometriju nav iespējams veikt.

Nereti rentgena izmeklējuma slēdzienā min osteoporozi, taču ar to diagnozi nevar pierādīt, bet gan kaulu un skriemeļu lūzumus, kas raksturīgi osteoporozei. Par skriemeļu lūzumiem liecina auguma saīsināšanās gada laikā par 3 – 4 centimetriem. Parasti ir jūtams, ka bikses un svārki kļuvuši par gariem!

Nepieciešams veikt arī laboratoriskos izmeklējumus, nododot asiņu un urīna analīzes, lai noskaidrotu kaulu trausluma cēloni, piemēram, noteikt parathormonu, kas regulē kalcija līmeni asinīs, kā arī kaulu marķierus, kas liecina par kaulu noārdīšanās un atjaunošanās ātrumu. Lai izvēlētos atbilstošu ārstēšanas taktiku, svarīgi pārbaudīt kalcija līmeni asinīs.

Atklājot osteoporozi un sākot lietot zāles, pirmais atkārtotais izmeklējums jāveic pēc pusotra gada, kad beidzas kaula atjaunošanās cikls, bet nākamie ik pēc diviem gadiem.

 

Fakti

* Osteodensitometriju izdara visās lielākajās ārstniecības iestādēs gan Rīgā, gan reģionos.

Reklāma
Reklāma

* Uz valsts apmaksātu izmeklējumu jāgaida rindā vidēji divus mēnešus.

* Bez ģimenes ārsta nosūtījuma nāksies šķirties no 10 – 27 latiem, toties kaulu blīvumu būs iespējams noteikt jau tuvāko dienu laikā.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.