Atklās restaurēto Jūrmalas pērli 6
Pēc vairāku gadu restaurācijas un rekonstrukcijas darbiem ar vērienīgiem koncertiem 20. maijā tiks atklāta 1936. gadā celtā slēgtā Dzintaru koncertzāle. Pēc arhitektu Viktora Mellenberga un Aleksandra Birzenieka projekta būvētā zāle ir vienīgā koncertzāle Latvijā, kas iekļauta kultūras kanonā. Dzintaru koncertzāles restaurācijā, kas sākta 2012. gadā, Jūrmalas pilsēta ieguldījusi vairāk nekā 12 miljonus eiro.
“Dzintaru koncertzāle ir pilsētas enkurobjekts – kultūras un tūrisma pievilkšanas punkts, kas arhitektonisko, akustisko un māksliniecisko vērtību dēļ ir patiess Jūrmalas lepnums un arhitektūras pērle,” vērtē Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis. Koncertzāle ir unikāla ne vien Latvijā, bet visā Baltijā.
Līdz ar slēgtās koncertzāles atvēršanu Jūrmalā būs iespēja apmeklēt augstvērtīgus kultūras pasākumus visa gada garumā, sola koncertzāles direktors Guntars Ķirsis. Uz skatuves var izvietoties 80 mākslinieku orķestris. Te varēs baudīt dabisku, akustiski neapskaņotu mūziku.
Jaunatklātajā zālē ir īpaša akustika, kas raksturīga ar koka arhitektūrai piemītošu maigu un telpisku skanējumu. Dzintaru koncertzāle ir labākā zināmā pirmskara akustiski projektētā telpa Latvijā un ir apliecinājums A. Birzenieka arhitekta un akustiķa meistarībai. Koncertzālē izbūvēta unikāla, šobrīd Latvijā vienīgā īpaši projektēta un vēsturiskajai ēkai pielāgota transformējama grīda un īpaši dizainētu krēslu sistēma ar 460 sēdvietām un 70 papildvietām. Koncertos grīda ir slīpa, bet sarīkojumiem to var pārveidot līdzenu, krēslus ievietojot zem grīdas.
Koncertzāles atjaunošanas darbus veica SIA “RE&RE” pēc arhitektu biroja “Jaunromāns un Ābele” izstrādātā rekonstrukcijas un restaurācijas projekta. Kā stāstīja arhitekte Māra Ābele, lielākais izaicinājums bijis vasaras būvi pārveidot par ziemas. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis arhitektus slavēja par visā Eiropā akceptēto pieeju maksimāli saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu – oriģinālo, īsto, autentisko – apvienojumā ar laikmetīgo arhitektūru un modernām tehnoloģijām. 1936. gadā celtajai ēkai nav uzlikts “neviens lieks klucis”, piebilda arhitekte. Virszemē Dzintaru koncertzāles kompleksu tagad papildina divi gaiši, balti, stikloti, caurspīdīgi paviljoni blakus līdzšinējām biļešu kasēm. Viens no tiem kalpo kā ieejas vestibils ar galveno ieeju no Turaidas ielas, otrs ir restorāns teritorijas iekšpusē. No šiem paviljoniem kāpnes ved lejup vērienīgā, jaunizbūvētā pagrabstāvā. Kopumā piecu metru dziļumā izbūvēta aptuveni 1200 kvadrātmetru platība. Šis pagrabstāvs tagad savieno Lielo zāli, ko vasarās esam raduši izmantot gadiem, ar nule restaurēto Mazo zāli – akustisko koncertzāli. Pagrabstāvā atrodas lielā semināru telpa, te ierīkotas arī mākslinieku grimētavas, mēģinājumu zāle, labierīcības apmeklētājiem un tehniskās telpas.
Mazās zāles atklāšanas koncertu programmā uzstāsies vieni no izcilākajiem Latvijas un ārvalstu māksliniekiem – Raimonds Pauls, Vestards Šimkus, Ksenija Sidorova, Baiba Skride, Inga Šļubovska. Tāpat koncertēs arī orķestris “Kremerata Baltica” un Gidons Krēmers, kā arī viens no pasaulē vadošajiem stīgu kvartetiem no Vācijas “Artemis”, kurā pirmo vijoli spēlē jūrmalniece Vineta Sareika.