Atklāj piemiņas vietu pie Amatas stacijas 5
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Līdzās vērienīgajam pasākumam “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām”, kas šodien, 14. jūnijā, ievedīs apritē oficiāli vēl neatklāto memoriālu “Vēstures taktīla” Rīgā, mazāka mēroga memoriālās vietas atklāšana šodien plkst. 15 notika arī Amatas novadā, pie Amatas stacijas, kur atklāj piemiņas vietu 1318 Cēsu un Alūksnes apriņķa iedzīvotājiem, kurus no šīs stacijas 1949. gada 25. martā aizveda uz Sibīriju.
Projekts gan nevirzījās uz priekšu tik strauji, kā bija cerējis idejas autors un virzītājs Latvijas Politiski represēto Cēsu biedrības valdes priekšsēdētājs Pēteris Ozols, tomēr piemiņas vietas informācijas stends ar vēsturnieces Ineses Dreimanes sagatavoto tekstu ir gatavs, un uzstādīts arī 21 aizvestos simbolizējošs stabiņš.
Jāatgādina, ka pēc projekta kā Amatas stacijas piemiņas vietas centrālais elements paredzēti pavisam 1318 dažāda izmēra un nokrāsas metāla stabiņi.
Katrs no tiem simbolizēs kādu no toreizējiem Cēsu un Alūksnes apriņķiem 1949. gada 25. martā aizvesto cilvēku. Uz katra stabiņa iecerēta uzraksta plāksne ar informāciju par konkrēto izvesto.
Vairāk par šo projektu var lasīt 6. aprīļa “Latvijas Avīzes” publikācijā “Piemiņas vieta Amatā top grūti”.
Par pirmajām piemiņas zīmēm P. Ozols skaidro: “Tie praktiski būs pirmajiem izsūtītajiem, pirmajam ešelona vagonam. Praktiski viņi visi bija no Drabešiem.
Labi, ka ir firmas un cilvēki, kas ziedo ne tikai konkrēta aizvestā piemiņai, bet vispārējās lietas labad, lai šāda piemiņas vieta vispār būtu.”