Rīgas žēlsirdīgo māsu skolas izlaidums, 1925. gads.
Rīgas žēlsirdīgo māsu skolas izlaidums, 1925. gads.
Publicitātes foto

Atklās izstādi par Latvijas Sarkanā krusta vēsturi 0

Piektdien, 7. novembrī, plkst. 16 Liepājas muzejā svinīgi atklās Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja ceļojošo izstādi “Latvijas Sarkanais Krusts (1918-2014)”, kas tapusi, sadarbojoties ar biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts”, portālam LA.lv pastāstīja Liepājas muzeja galvenā muzejpedagoģe Maija Meiere.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Kā uzsvēra izstādes autors, P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja galvenais speciālists Mārtiņš Vesperis, ceļojošajā izstādē ar priekšmetu, fotogrāfiju un dokumentu palīdzību skaidrota Latvijas Sarkanā Krusta rašanās un darbība.

Sarkanā Krusta pirmsākumi meklējami 1859. gada 24. jūnijā pie Solferino, Ziemeļitālijā, kur notika bruņota sadursme starp Francijas un Austrijas armijām. Tūkstošiem cilvēku gulēja kaujas laukā, nesaņemot medicīnisko palīdzību – pēc smagās kaujas nepietika spēku sniegt palīdzību ievainotajiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tur bija arī nejaušs aculiecinieks – šveiciešu uzņēmējs Anrī Dināns (1828-1910), kuru notikušais dziļi iespaidoja. Iesaistot vietējos iedzīvotājus, viņš organizēja palīdzības sniegšanu ievainotajiem. 1863. gadā Anrī Dināna darbs kļuva par pamatu Starptautiskā Sarkanā Krusta dibināšanai.

Savukārt Latvijas Sarkanā Krusta pirmsākumi saistāmi ar Krievijas Ievainoto un slimo karavīru aizgādības biedrību. Tā dibināta 1867. gadā, bet 1879. gadā to pārdēvēja par Krievijas Sarkano Krustu. Šīs organizācijas sastāvā ietilpa arī Vidzemes un Kurzemes guberņas Sarkanā Krusta komitejas.

1919. gada 10. martā tika izveidota Latvijas Sarkanā Krusta reģionālā nodaļa Liepājā, par kuras vadītāju kļuva slavenā Liepājas ārsta Jēkaba Alkšņa (1870-1957) dzīvesbiedre, sabiedriskā darbiniece Luīze Elizabete Alksne (1873-1941).

Izstāde apmeklētājiem pieejama līdz 30. decembrim, ieeja tajā – bez maksas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.