Foto: Pexel

Atklājiet krāsainā trokšņa noslēpumus: miegs, koncentrēšanās un atmiņa 5

Iespējams, esat dzirdējuši par balto troksni, ko izmanto, lai maskētu fona skaņas. Taču tagad tam ir krāsaina konkurence- rozā troksnis, vēsta ziņu aģentūra “AP” .

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Veselam
Kā atbrīvoties no riebīgās “riepiņas” uz vēdera. Nosaukti 5 galvenie noslēpumi
Lasīt citas ziņas

Pieaug popularitāte rozā troksnim, brūnajam troksnim, zaļajam troksnim – nomierinošu skaņu varavīksnei –, un to teorētiskā ietekme uz miegu, koncentrēšanos un relaksāciju.

Zinātne par krāsainajiem trokšņiem ir jauna, un to pamato tikai daži nelieli pētījumi. Tomēr tas nav atturējis tūkstošiem cilvēku no stundām ilgas klausīšanās šajās skaņās pakalpojumā “YouTube” un meditācijas lietotnēs, kas piedāvā dažādu krāsu trokšņu klāstu maksas abonementiem.

Kas ir krāsainais troksnis?

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai saprastu rozā troksni, sāksim ar balto, vispazīstamāko no krāsu trokšņiem. Baltais troksnis ir līdzīgs statiskajam troksnim radio vai televizorā. Skaņu inženieri to definē kā vienādu skaļumu visās cilvēka auss dzirdamajās frekvencēs. Savu nosaukumu tas ieguvis no baltas gaismas, kas satur visus redzamos krāsu viļņu garumus.

Taču baltā trokšņa augstās frekvences var izklausīties skarbi. Rozā troksnis samazina skaļumu šajās augstākajās frekvencēs, tāpēc tas izklausās zemākos toņos un vairāk atgādina dabisko lietus vai okeāna skaņu. Brūnais troksnis izklausās vēl zemākā tonī, piešķirot tai patīkamu, nomierinošu dārdoņu.

Rozā un brūnajam, tāpat kā baltam troksnim, audio eksperti ir radījuši standarta definīcijas. Savukārt citi krāsu trokšņi ir jaunāki darbi ar ļoti elastīgām definīcijām.

Kāda zinātne ir aiz krāsu trokšņiem?

Saskaņā ar neseno ierobežoto ADHD pētījumu pārskatu, baltais troksnis un rozā troksnis var sniegt nelielu labumu cilvēkiem ar uzmanības deficīta/hiperaktivitātes traucējumiem (ADHD). Teorētiski tas pamodina smadzenes, sacīja ADHD pētnieks un līdzautors Džoels Nigs no Oregonas Veselības un zinātnes universitātes Portlendā.

“Troksnis stimulē smadzenes, nesniedzot informāciju, un tāpēc tas nenovērš uzmanību,” sacīja Nigs.

Baltais troksnis ir izmantots, lai ārstētu troksni ausīs. Ziemeļrietumu universitātes zinātnieki pēta, kā īsi rozā trokšņa impulsi var uzlabot dziļā miega lēnos smadzeņu viļņus. Nelielos pētījumos šie rozā trokšņa impulsi ir pierādījuši solījumu uzlabot atmiņu un relaksācijas efektu.

“Rozā trokšņa frekvenču profils ir ļoti līdzīgs smadzeņu viļņu frekvenču sadalījumam, ko mēs redzam lēnā viļņa miegā, jo tie ir lieli, lēni viļņi,” skaidro Dr. Roneils Malkani, Ziemeļrietumu universitātes Feinbergas Medicīnas skolas neiroloģijas asociētais profesors.

Reklāma
Reklāma

Ja pētījumi izdosies, tas var novest pie medicīnas ierīces, kas uzlabo miegu vai atmiņu, izmantojot personalizētus rozā trokšņa impulsus. Taču daudzi zinātniski jautājumi paliek neatbildēti, sacīja Malkani. “Mums joprojām ir daudz darba.”

Vai krāsu trokšņu izmēģināšana ir kaitīga?

Ja krāsu trokšņi nomierina un palīdz novērst uzmanību, tos ir droši lietot. Protams, ievērojiet klusu skaļumu, lai novērstu dzirdes bojājumus, un veicot regulārus pārtraukumus, lai ausis varētu atpūsties, rekomendē Nigs.

Galu galā, vai krāsu trokšņi jums ir piemēroti, ir atkarīgs no individuālās pieredzes. Daži cilvēki atklāj, ka tie palīdz koncentrēties vai atpūsties, bet citiem tie šķiet kaitinoši vai nepatīkami. Kā ar jebkuru jaunu skaņas vidi, ir svarīgi sākt ar zemu skaļumu un pakāpeniski to palielināt, ja tas šķiet ērti.

Ja jūs interesē izmēģināt krāsu trokšņus, tiešsaistē ir pieejami daudzi bezmaksas resursi. Varat arī atrast lietotnes savam viedtālrunim vai planšetdatoram, kas piedāvā dažādus krāsu trokšņu profilus.

Krāsainā trokšņa izmantošanas priekšrocības:

var uzlabot koncentrēšanos un fokusu;
var palīdzēt atpūsties un samazināt stresu;
var uzlabot miega kvalitāti;
var mazināt trokšņa ausīs (tinnitus);
var uzlabot atmiņu un kognitīvās funkcijas.

Krāsainā trokšņa riski:

var izraisīt dzirdes bojājumus, ja tiek klausīts pārāk lielā skaļumā
var traucēt miegu dažiem cilvēkiem
var šķist kaitinoši vai nepatīkami dažiem cilvēkiem.

Pirms krāsainā trokšņa izmantošanas būtu vērtīgi konsultēties ar ārstu, ja: jums ir dzirdes problēmas; ir miega traucējumi vai lietojat kādas zāles.

Krāsainais troksnis ir aizraujoša jauna skaņas terapija ar potenciāliem ieguvumiem garīgajai un fiziskajai veselībai. Tomēr ir svarīgi to lietot droši un atbildīgi. Ja jūs interesē izmēģināt krāsu trokšņus, sāciet ar zemu skaļumu un pakāpeniski to palieliniet, ja tas šķiet ērti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.