Atklāj pārgājienu un velotūrisma sezonu: Jaunākie Mežtakas posmi un Latgales velomaršruti 0
Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Mežtaka – garās distances pārgājienu maršruts – ir lieliska iespēja atrauties no datora un neatliekamajiem darbiem, lai izlocītu kājas. Doties pārgājienā dabā var vienatnē vai kopā ar ģimeni. Turklāt katram ir iespēja izraudzīties kādu no daudzajiem posmiem atbilstoši savai fiziskajai sagatavotībai.
Izvēle ir tiešām liela, jo, sadalīta vairāk nekā simts vienas vai divu dienu posmos, Mežtaka cauri visām Baltijas valstīm vijas vairāk nekā divu tūkstošu kilometru garumā. Tās veidošanā ieguldīts milzīgs vairāku gadu darbs, kas šopavasar vainagojies ar pēdējā ceļveža izdošanu par Mežtakas dienvidu daļu, kurā ietilpst Lietuvas teritorija un arī Kurzeme.
Sekojot dzeltenajām bultiņām
“Līdz ar to esam pabeiguši Mežtakas maršruta izveidi un marķēšanu dabā, nu atliek tikai iet,” saka asociācijas “Lauku ceļotājs” eksperts Juris Smaļinskis, kurš projekta laikā divos gados pats nostaigājis visu Mežtaku, nospraužot maršrutu izvēlēdamies labākos ceļus, takas un taciņas.
“Mežtakas dienvidu daļa ir sadalīta 52 atsevišķos posmos, un katrs no tiem veicams arī kā atsevišķs maršruts. Posmus savienojot, atkarībā no atvēlamā laika var veikt vairāku dienu vai nedēļu ilgus ceļojumus kājām. Mežainos apvidos Mežtaka ved pa maziem meža vai lauku ceļiem, bet, kur iespējams, arī pa takām.
Lai tā varētu pastāvēt kā vienots maršruts bez pārtraukumiem, ir vietas, kur tā iet pa asfaltētiem ceļiem un to nomalēm, apdzīvotās vietās – pa ietvēm, ielu malām vai apvienotajiem gājēju un velosipēdistu celiņiem, bet no Bigauņciema līdz Lielupei – pa Rīgas līča smilšaino pludmali, savienojoties ar otru garās distances pārgājienu taku – Jūrtaku,” atklāj eksperts.
Viņš norāda, ka orientēties dabā palīdz vienotais Mežtakas marķējums – sinepju dzeltena bulta uz balta fona, kas redzamā vietā uzkrāsota uz koku stumbriem, akmeņiem un citiem piemērotiem vides objektiem, kā arī uzlīmes uz ceļazīmju balstiem. Vietām izvietotas informācijas plāksnes ar kartēm, taču, ja rodas šaubas, ceļu var prasīt arī vietējiem iedzīvotājiem.
“Lielākoties Mežtaka vijas pa valstij un pašvaldībām piederošām teritorijām, tomēr dažos posmos lauku māju apkaimē ārpus sētas var atrasties suņi, tādēļ ceļvedī norādīti saimniecību tālruņa numuri, lai gājēji laikus varētu saimniekus brīdināt par savu tuvošanos,” min J. Smaļinskis.
Viņš uzsver, ka loģistikas problēmas gājēji var risināt dažādi. Viens variants – braucot ar diviem auto, vienu atstāt izvēlētā posma finiša punktā, lai pēc tam aizbrauktu otram pakaļ. Otrs variants – iepriekš vienoties ar naktsmāju saimniekiem par transporta pakalpojumiem, kas dažviet pat tiek piedāvāti.
Latgalē laidīs ar velo
“Pienācis īstais laiks atklāt sen izlolotu EV11 projektu, tādēļ 7.–8. maijā aicinām katru interesentu pievienoties velobraucienam Latgalē, lai nesteidzīgi izbaudītu novada skaisto dabu,” mudina Latgales Tūrisma asociācijas pārstāve Laura Spundere.
Līdzīgi kā Mežtaka (E11), cauri Latvijai no ziemeļiem uz dienvidiem vijas Eiropas garās distances velomaršruts EV11, ko daži aktīvākie velotūristi jau paspējuši nodēvēt par “Austrumu zvēru”, jo tas stiepjas 6550 kilometru garumā pa Eiropas austrumdaļu no Nordkapa Norvēģijas galējos ziemeļaustrumos līdz pat saulainajai Grieķijai, vedot cauri sešām ļoti atšķirīgām galvaspilsētām – Helsinkiem, Viļņai, Varšavai, Belgradai, Skopjei un Atēnām pie Vidusjūras.
“Velobrauciens notiks divu diena garumā. Starts 7. maijā plkst. 10 (reģistrēšanās – no plkst. 9) paredzēts pie Krāslavas novada Tūrisma informācijas centra, bet pirmās dienas finišs un otrās dienas starts – pie Dagdas vidusskolas.
Pirmajā dienā brauksim pa maršrutu Krāslava–Aglona–Dagda (67 km), otrajā dienā ceļš būs mazliet īsāks – Dagda–Kaunata–Rēzekne (58 km).
Viņa atklāj, ka tiks nodrošināta dalībnieku un velosipēdu transportēšana no maršrutā minētajām vietām, lai ikviens brauktgribētājs varētu nokļūt starta punktā un pēc finiša atgriezties mājās. Te būs atrodama pieteikuma anketa: https://latgale.travel/eurovelo-11-velo-marsruta-atklasana/.
MAIJA PĀRGĀJIENI MEŽTAKĀ
1. maijā Kandava–Jaunmokas (~ 24 km), sākums* plkst. 10.40, tikšanās vieta – Kandavā pie mežakuiļa skulptūras (Lielā ielā 11).
7. maijā Jāņukrogs–Bigauņciems (~ 28 km), plkst. 9.20, pie Kārniņu kapiem ceļa Tukums–Smārde malā.
8. maijā Gramzda–Priekule (~ 18 km), plkst. 10.30, Gramzdas Mežaparka stāvlaukumā.
13. maijā Jaunmokas–Tukums (~ 14 km), plkst. 10.30, pie Jaunmoku pils.
14. maijā Priekule–Kalvene (~ 29 km), plkst. 9.30, pie Priekules sporta halles (Aizputes ielā 1A).
15. maijā Kalvene–Aizpute (~ 14 km), plkst. 11.00, Kalvenē pie kafejnīcas “Spāres” Kalvenē.
27. maijā Tukums–Jāņukrogs (~ 14 km), plkst. 11.00, pie dzelzceļa stacijas “Tukums I”.
28. maijā Kazdanga–Snēpele (~ 22 km), plkst. 10.30, pie Kazdangas pils.
* Obligāti jāreģistrējas 20–30 min iepriekš tikšanās vietā! Pārgājiena koordinators: 26147139. Plašāks apraksts par katru posmu: https://baltictrails.eu.
Mežtaka Eiropā
Mežtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E11 daļa Baltijas valstīs.
Maršruts sākas Ziemeļjūras krastā Hāgas pievārtē Ševeningenā Nīderlandē un beidzas Igaunijas galvaspilsētā Tallinā, bet to var veikt abos virzienos.
Mežtakas kopgarums – 2141 km (Lietuvā Miško takas – 747 km, Latvijā – 674 km, Igaunijā Metsa Matkarada – 720 km).
Takas maršruts sadalīts dažāda garuma posmos, un visa ceļa veikšanai nepieciešamas 102–114 dienas.
Pa ceļam apskatāmi vairāk nekā 870 dabas, vēstures un kultūras objekti un pieminekļi.