Atklāj ārzonās noslēptos miljardus 2
No Panamas juridiskās firmas “Mossack Fonseca”, pasaules ceturtās lielākās ārzonu juridiskās firmas, kura specializējas fiktīvu firmu veidošanā, datu centra noplūdināti 11,5 miljoni nodokļu dokumentu, kas liecina, ka šī firma palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savu naudu no nodokļu iestādēm.
Dokumentos esot arī uzvārdi no Latvijas
Dokumenti liecina par slepeniem ārzonu darījumiem, kurus ar pasaules politisko līderu un slavenību ziņu veikuši viņu palīgi un radinieki. Vācijas laikraksts “Süddeutsche Zeitung” ieguva šos dokumentus no anonīma avota un dalījās ar citiem pasaules medijiem, izmantojot Pētniecisko žurnālistu starptautisko konsorciju (ICIJ), raksta avīze “The Guardian”. Noplūdinātie dokumenti aptuveni par 140 politiķu slēptiem ārzonu darījumiem attiecas uz gandrīz 40 gadus ilgu periodu. Dokumentu analīzē bija iesaistīti vairāki simti žurnālistu no vairāk nekā 80 pasaules valstīm, tajā skaitā Latvijas. Noplūdinātajos Panamas juridiskās firmas “Mossack Fonseca” dokumentos ir uzvārdi no Latvijas, tie ir interesanti, bet ne politiski svarīgi, aģentūrai LETA sacīja Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” vadītāja Sanita Jemberga. “Tie mūsu cilvēki, kas slēpj ofšoros naudu, slēpj tuvākās vietās, piemēram, Kiprā, un Panama ir retums,” piebilda Jemberga. Centrs paredzējis ceturtdien publicēt īsu kopsavilkumu par to, kas dokumentos bija atrodams saistībā ar Latviju.
Putina darījumus kārto starpnieki
Mediju ziņās saistībā ar šiem dokumentiem apgalvots, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina palīgi slepeni pārsūtījuši divus miljardus dolāru caur bankām un šaubīgām kompānijām. Pats Putins šajos dokumentos gan nav nosaukts vārdā, bet darījumos naudas pārsūtīšanā no Krievijas uz ārzonām starpnieks bijis viņa tuvs draugs, starptautiski pazīstams čellists Sergejs Roldugins, kurš ir krusttēvs vienai no Putina meitām. Naudas apritē bijuši visdažādākie līkloči. Ārzonās noslēptās Kremlim pietuvināto personu naudas ceļš sākas Panamā, tad ved uz Šveici, Kipru, daļai no tās nonākot kādā viesnīcā kalnu kūrortā Sočos, kur 2013. gadā notika Putina meitas Katerinas kāzas, bet nākamgad – ziemas olimpiāde. Globālās daudzmiljardu afēras centrā galvenokārt ir kleptokrātisko režīmu pārstāvji no Austrumeiropas līdz Āfrikai un Ķīnai, raksta Vācijas laikraksts “Die Welt”, atzīmējot vārda brīvību rietumvalstīs, kur publicēti atmaskojumi. Panamas juridiskās firmas noplūdinātie dokumenti liecina, ka virknē valstu politisko un saimniecisko dzīvi kontrolē šaurs personu loks, kurām pirmajā vietā ir personisko interešu apmierināšana. Pasaules ekonomikas globalizācija pēdējos gadu desmitos ir devusi iespējas politiskajai un saimnieciskajai elitei atrast daudz it kā likumīgu spraugu, lai noslēptu naudu no savas valsts nodokļu iestādēm. Miljardiem dolāru darījumu pēdas ved uz Krieviju, Āfrikas, Tuvo Austrumu, Āzijas un Dienvidamerikas korumpētajiem režīmiem. Krievijas prezidenta Putina preses sekretārs vēl pirms Panamas dokumentu publiskošanas pārgāja pretuzbrukumā, paziņojot, ka Rietumu mediji sākuši kampaņu “pret Putinu personīgi, viņa ģimeni un draugiem, lai destabilizētu stāvokli Krievijā pirms Valsts domes vēlēšanām rudenī”, raksta avīze “Frankfurter Allgemeine”. Neskatoties uz to, ka Putins bieži runā par cīņu pret korupciju, viņa vārdi netiek īstenoti darbos, jo Putina vara balstās uz nerakstītu vienošanos ar Krievijas eliti, kam dota iespēja raust naudu ar noteikumu, ka viņu lojalitāte valdniekam neizraisa šaubas, atzīmē “FA”. “Tas nav bizness, bet uzņēmējdarbības šķietamības radīšana, lai nemitīgi pārvietotu un slēptu aktīvus,” Kremlim pietuvināto cilvēku darbošanos raksturo finanšu eksperts Endrū Mičels intervijā raidsabiedrībai BBC.
Kemerons sola “aizslaucīt” nodokļu slepenību
Starp noplūdinātajos dokumentos minētajiem 143 politiķiem ir 12 pašreizējie vai bijušie valstu vai valdību vadītāji, tostarp Islandes un Pakistānas premjeri, Ukrainas un Ķīnas prezidenti un Saūda Arābijas karalis, kā arī sporta un kino zvaigznes Lionels Mesi un Džekijs Čans. Lai gan ārzonu firmu izmantošana nav nelikumīga, dokumenti izvirza būtiskus jautājumus par šādu nodokļu paradīžu pastāvēšanas ētiskumu, un atklājumi par to darbības metodēm neizbēgami izraisīs aicinājumus reformēt sistēmu, kas ir samudžināta un pieļauj ļaunprātības, atzīmē “The Guardian”. Ar ārzonu bankās noslēptu naudu dokumentos izgaismots Pakistānas premjerministrs Navazs Šarifs, Islandes premjerministrs Sigmundurs Gunlafsons, Irākas bijušais premjerministrs un viceprezidents, Ukrainas prezidents Petro Porošenko, Ēģiptes eksprezidenta dēls Ala Mubaraks. Vismaz astoņi no pašreizējiem un bijušajiem Ķīnas augstākās varas iestādes – kompartijas politbiroja – ir slēpuši naudu ārzonās. Dokumentos ir Britānijas parlamenta Lordu palātas sešu pārstāvju vārdi, trīs bijušie likumdevēji no Konservatīvo partijas un desmitiem britu politisko partiju ziedotāju ar naudas kontiem ārzonu bankās. Divdesmit trīs personas, kam uzliktas sankcijas par Ziemeļkorejas, Zimbabves, Krievijas, Irānas un Sīrijas režīmu atbalstīšanu, bijušas juridiskās firmas “Mossack Fonseca” klienti. Viņiem piederošās uz dažādu starpnieku vārdiem reģistrētās firmas bija izvietotas Seišelu salās, Britu Virdžīnas salās, Panamā un citās ārzonās. Toties pārstāvis no Starptautiskās futbola federācijas FIFA Ētikas komitejas, kurai jāveic smagas reformas korupcijas skandālu saēstajā pasaules futbola vadībā, darbojies kā juridiskais padomnieks amatpersonām un firmām, kas apsūdzētas korupcijā un kukuļņemšanā. Kādā dokumentā “Mossack Fonseca” partneris atzīst: “95% mūsu darba ir automobiļu pārdošana, lai izvairītos no nodokļiem.”
Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons ir solījis “aizslaucīt” nodokļu slepenību, taču līdz šim šajā jomā maz kas paveikts, atzīmē raidsabiedrība BBC. Premjers Kemerons jau 2011. gadā paziņoja: “Mums jāizgaismo, kas kam pieder un kur faktiski plūst nauda.” Kā liecina firmas “Mossack Fonseca” noplūdinātie dokumenti, Kemerona tēvs ir izveidojis Panamā firmu, kas reklamēja sevi kā “iespēju izvairīties no nodokļiem”. Pēc Panamas skandāla Kemerons paziņojis, ka maijā plāno rīkot pasaules valstu vadītāju apspriedi, kur uzmanības centrā būs nodokļu paradīžu darbība.
Panamas firmas nodokļu dokumentu noplūde, kas tiek dēvēta par pasaulē vērienīgāko, Ziemeļvalstīs vissmagāk skārusi banku “Nordea”, kura, kā tiek pieļauts, palīdzējusi turīgajiem klientiem izvairīties no nodokļu maksāšanas, vēsta zviedru laikraksts “Dagens Industri”. Informācijas noplūdē par “Nordea” atrodami vairāk nekā 10 000 dokumentu. Kopumā “Nordea” piedalījusies 300 – 400 “čaulas” uzņēmumu izveidē. Vēl nopietnāku šo situāciju padara tas, ka laikposmā no 2010. līdz 2012. gadam “Nordea” līdzīpašniece bija Zviedrijas valdība. “Nordea” jau publiskojusi paziņojumu, kurā uzsver, ka tā nosoda izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.