No kurienes nākusi Tetereva nauda? 8
Boriss Teterevs, kurš šodien ir Latvijā plaši pazīstams mākslas un kultūras pasākumu mecenāts, savulaik bijis veiksmīgas autotirdzniecības firmas īpašnieks. Šajā jomā viņš nopelnījis miljonus, ko tagad var atļauties tērēt teātra izrāžu saglabāšanai videoierakstos un citu kultūras pasākumu finansiālai atbalstīšanai.
Pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigās, kad pavērās iespējas privātam biznesam, ārsts ginekologs Teterevs pēc desmit gadu pasniedzēja darba Rīgas Medicīnas institūtā (kas vēlāk kļuva par Stradiņa universitāti) un darba ātrajā palīdzībā nolēma pievērsties autotirdzniecībai, izveidojot kooperatīvu no Eiropas valstīm atvestu automobiļu pārdošanai. 1993. gadā Teterevs vadīja Latvijas firmas “Mūsa motors” pārstāvniecību Maskavā, bet pēc diviem gadiem izpirka britu autodīleru firmas “Inchcape Plc” biznesu Krievijā, “Mūsa motors” kļūstot par automobiļu “Volvo”, “Land Rover”, “Jaguar”, “Chrysler”, “Jeep”, “Dodge” un “Renault” oficiālo dīleri. 1998. gadā Krievija piedzīvoja smagu finanšu krīzi, daudzu nozaru uzņēmumiem bankrotējot un dramatiski sarūkot autotirgum. Krievijas ekonomikā briestot kārtējai krīzei, 2008. gadā Teterevs ļoti izdevīgi un tālredzīgi pārdeva 75,1% “Mūsa motors” akciju britu autoholdingam “Inchcape Plc” par 450 miljoniem dolāru, līgumā paredzot arī atlikušo akciju pārdošanu par vairāk nekā 200 miljoniem dolāru. Uzņēmējdarbības konsultanti un biznesa psihologi atzīmē, ka veiksmīgai darbībai biznesā vajadzīga ne tikai attiecīgās vides un cilvēku psiholoģijas pārzināšana, bet arī spēja laikus apstāties īsi pirms augstākā punkta sasniegšanas, pēc kura neizbēgami seko kritiens. Tobrīd Teterevs būtu varējis nopirkt visu autoholdingu “Inchcape Plc”, taču aprobežojās ar 300 000 akcijām jeb mazāk nekā procentu no firmas statūtu kapitāla, kā pats izteicās, “izpriecai”, un tikai tāpēc, ka firmas akciju cena bija stipri kritusi. Pēc firmas pārdošanas viņš devis priekšroku tērēt naudu “sev ērtas apkārtējās pasaules veidošanai”, jo sapratis, ka dzīvē ir interesantākas nodarbes nekā tikai bizness, Teterevs izteicies intervijā laikrakstam “Kommersant”.
No 2010. gada Borisa un Ināras Teterevu fonds ir vērienīgi atbalstījis Rundāles pils restaurāciju. Pateicoties mecenātu ieguldījumam, LTV1 ir iespējams skatīties programmu “Teātris.zip”. LNMM šobrīd apskatāmā izstāde “Prado 12 raksturi” ir jaunākais un arī apjomīgākais Borisa un Ināras Teterevu fonda un Mākslas muzeja “Rīgas birža” kopprojekts, kas turpina sadarbību, kuras gaitā jau bijuši tādi vērienīgi projekti kā “Rīgas gondola” (2012), 19. gs. beigu – 20. gs. pirmās puses franču mākslas izstāde “Provansas valdzinājums” (2015), kā arī mākslas programmas “TÊTE-À-TÊTE” pasākumi. Teterevu fonds kopā ar “ABLV Bank” labdarības fondu arī apņēmušies finansēt Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja projektu, kura izmaksas lēš ap 30 miljoniem eiro.