Atkarību ārstēšanai – bezmaksas programma 0
Tagad atbrīvoties no atkarībām varēs plašāks bezdarbnieku loks nekā līdz šim, informē Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Iveta Kancēna.
Saskaņā ar nesen Ministru kabinetā pieņemtajiem grozījumiem šajā programmā varēs iesaistīties bezdarbnieki, kuri bezdarbnieka statusā atrodas vismaz trīs mēnešus – iepriekš tajā bija jābūt vismaz 12 mēnešus, kā arī tie bezdarbnieki, kuriem šis statuss ir mazāk nekā trīs mēnešus, bet darbs nav bijis sešus mēnešus vai ilgāk. Kā stāsta I. Kancēna, ārstēšanās notiek pēc Minesotas 12 soļu programmas metodes stacionārā un ilgst 28 dienas. Programmas galvenais uzdevums ir uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti, iemācīt viņam saprast – lai pārvarētu atkarības radītās negatīvās sekas, vispirms jāmainās pašam, jāmaina sava domāšana un uzskati. Tātad vispirms pašam jāvēlas mainīt savu dzīvi.
Bezdarbniekus no atkarības ārstē pilnīgi brīvprātīgi, parakstot vienošanos, kurā ir noteikti pacienta pienākumi un tiesības ārstēšanās laikā.
ESF projekta “Kompleksi atbalsta pasākumi” vadītāja Agrita Groza arī uzsver, ka ļoti liela nozīme ir atkarīgā ģimenes un draugu atbalstam, tuvāko cilvēku spējai un centieniem sarunāties, iedrošināt, pārliecināt cilvēku par nepieciešamību ārstēties un izmantot NVA piedāvāto bezmaksas palīdzību. Svarīga loma atkarīgo cilvēku informēšanā un motivēšanā ir arī vietējām pašvaldībām un sociālajiem dienestiem, kuri labi pārzina ikdienas situāciju savas pašvaldības teritorijā un pazīst cilvēkus, kuriem nepieciešama ārstēšanās no atkarībām. Sociālā dienesta pārstāvji par NVA piedāvāto bezmaksas ārstēšanas iespēju varētu informēt bezdarbniekus ar atkarības problēmām nakts patversmēs, zupas virtuvēs un citviet.
Uzziņa *Kopš pērnā gada nogales Nodarbinātības valsts aģentūras atbalsta pasākumu bezdarbniekiem ar atkarības problēmām izmantojis 81 cilvēks, no tiem ārstēšanos pabeiguši 68 programmas dalībnieki. * 9 NVA klienti, kas pabeiguši ārstēšanās kursu, ir iekārtojušies darbā. * 45 bezdarbnieki, lai uzlabotu savas iespējas atrast darbu, pēc atbalsta saņemšanas tika iesaistīti dažādos NVA pasākumos – profesionālajā apmācībā, neformālās izglītības programmu apguvē, konkurētspējas paaugstināšanas pasākumos, kā arī apmeklēja psihologa, psihoterapeita un karjeras plānošanas speciālista konsultācijas. |